Право/ 7. Екологічне, земельне та аграрне право

К.ю.н. Городецька І.А.

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Україна

Щодо підвищення ефективності здійснення громадського контролю за використанням та охороною земель

 

Найважливішим засобом реалізації державної політики у сфері охорони земельних ресурсів є створення оновленої контролюючої системи органів, спроможної забезпечити ефективний контроль з боку суспільства за станом використання та охорони земельних ресурсів країни. Законодавство розрізняє державний, громадський та самоврядний контроль за використанням та охороною земель. Розмежування між ними у першу чергу проводять за суб’єктом здійснення контролю: спеціально уповноважені органи виконавчої влади (державний контроль), місцеві ради (самоврядний контроль), громадськість (громадський контроль). Серед видів контролю за використанням та охороною земель особливе місце належить громадському контролю.

Громадський контроль за використанням та охороною земель здійснюється громадською інспектурою, створення якої покладено на відповідні органи місцевого самоврядування, а створення правових підстав їх діяльності – на центральний орган виконавчої влади по земельних ресурсах [1; 2]. Водночас громадський контроль за охороною і раціональним використанням земельних ресурсів здійснюють громадські інспектори з охорони довкілля, які діють на підставі статей 21 та 36 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» [3] та Положення про громадських інспекторів з охорони довкілля, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 27 лютого 2002 р. [4].

Організація та координація діяльності відповідних державних інспекторів здійснюються органами Державної екологічної інспекції. Кожен громадський інспектор закріплений за відповідним підрозділом Державної екологічної інспекції або за державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища, сфера діяльності якого збігається з напрямом природоохоронної діяльності громадського інспектора (однією з таких сфер є охорона земель) [5, с. 729-730].

Питанням правового регулювання громадського контролю за використанням та охороною земель приділяли увагу у своїх дослідженнях ряд науковців. Зокрема, на думку С.І. Хом’яченко, за своєю юридичною природою громадський контроль за використанням та охороною земель є спорідненим із самоврядним контролем у даній сфері суспільних відносин, який безпосередньо відображає інтереси членів територіальних громад сіл, селищ і міст, у зв’язку з чим, громадських інспекторів доцільно затверджувати на сесіях відповідних рад [6, с. 13]. Кичилюк Т.С. пропонує створити у Державній інспекції з контролю за використанням та охороною земель власний штат громадських інспекторів із нормативним закріпленням їх діяльності у відповідному Положенні, а також включити до переліку органів, які призначають громадських інспекторів, Держземінспекцію [7, с. 15]. 

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про охорону земель» [2] і ст. 190 Земельного кодексу України [1], громадський контроль за використанням та охороною земель здійснюється громадськими інспекторами, які призначаються відповідними органами місцевого самоврядування і діють на підставі положення, затвердженого центральним органом виконавчої влади по земельних ресурсах. Підтримуючи позицію Т.С. Кичилюк щодо необхідності нормативного закріплення діяльності громадських інспекторів з контролю за використанням та охороною земель у відповідному Положенні, на нашу думку, приймати рішення про їх призначення має відповідний орган місцевого самоврядування за поданням керівника територіального підрозділу Держземінспекції у складі територіального органу Державного агентства земельних ресурсів України.

Література:

1. Земельний кодекс України : Верховна Рада України;  Кодекс України, Кодекс, Закон  від 25.10.2001  № 2768-III. (Відомості Верховної Ради України від 25.01.2002 – 2002 р., № 3, ст. 27). Редакція від 07.08.2011 [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела : 

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2768-14  

2. Про охорону земель : Верховна Рада України;  Закон  від 19.06.2003  № 962-IV. (Урядовий кур’єр від 06.08.2003 - № 144). [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела :

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=962-15

3. Про охорону навколишнього природного середовища : Верховна Рада УРСР;  Закон  від 25.06.1991  № 1264-XII. (Голос України від 24.07.1991). Редакція від 14.07.2011 [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела :

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1264-12

4. Про затвердження Положення про громадських інспекторів з охорони довкілля : Мінекоресурсів України;  Наказ, Положення  вiд 27.02.2002  № 88. (Офіційний вісник України вiд 05.04.2002 - 2002 р., № 12, стор. 265, стаття 631, код акту 21930/2002). Редакція від 14.12.2007 [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела :

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0276-02

5. Земельний кодекс України : науково-практичний коментар / [Андрейцев В. І., Балюк Г. І., Гетьман А. П.] ; за заг. ред. В. І. Семчика. – [3-є вид., перероб. і доп.]. – К. : Видавничий Дім “Ін Юре”, 2007. – 896 с.

6. Хом’яченко С. І. Правове забезпечення контролю за використанням та охороною земель в Україні : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук : спец. 12.00.06 „Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право” / С. І. Хом’яченко. – Київ, 2004. – 19 с.

7. Кичилюк Т. С. Державний контроль за використанням та охороною земель сільськогосподарського призначення : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук : спец. 12.00.07 „Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право”  / Т. С. Кичилюк. – Київ, 2007. – 19 с.