О.В. Наконечна, аспірантка

Національний університет біоресурсів

 і природокористуванняУкраїни,Україна (м. Київ)

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ МОДЕЛЮВАННЯ  ПРОФЕСІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ З ОБЛІКУ ТА АУДИТУ

 

Суспільно-економічні зміни, що відбуваються в Україні протягом останніх років, змушують по-новому підходити до проблем формування майбутнього фахівця. В умовах розбудови Української держави одним з пріоритетних завдань у галузі народної освіти є виховання нового покоління фахівців, підвищення їх професійної кваліфікації, яка  відповідала  б вимогам роботодавців та соціальному замовленню суспільства.

На сучасному етапі функціонування економіки країни підготовка студентів аграрних ВНЗ набуває вагомого значення у встановленні перспектив розвитку аграрної галузі, що зумовлює необхідність посилення компетентнісної складової в змісті їх професійної підготовки.

Процес організації підготовки і набуття професійної компетентності майбутніми фахівцями з обліку та аудиту у вищих аграрних навчальних закладах є тривалим і складним, адже залежить від уміння  визначити, що коригувати в процесі, а для цього важливим є чітке уявлення майбутнього і теперішнього стану цього процесу. Таке завдання можна успішно розв’язати за допомогою методу моделювання. [1]

Зростанню ролі моделювання в науковому пізнанні сприяли дослідження особливостей та умов використання цього методу в теоретичному і практичному дослідженні дійсності. Розкриттю онтологічних, гносеологічних та логічних аспектів моделювання присвячені праці В. Афанасьєва, Б. Грязного, Д. Горського, О. Деркача, М. Мамедова,  Г. Михайлова, І. Новіка, В. Полонського, Т. Стефановської, В. Штоффа. [1]

Питання професіоналізму, компетентнісного підходу  і професійної компетентності висвітлені відомими українськими вченими: С. Сисоєвою, Н. Бібік, О. Пометун, О. Савченко, А. Кузьмінським, Н. Ничкало, А. Хуторський та ін. [3]

Термін «модель» походить від латинського «modulus». В українській мові використовується у значенні «взірець». Модель, як ідеалізований об’єкт, є основою системного теоретичного дослідження і предметом пізнання на емпіричному рівні. [2]

Під моделюванням розуміємо метод опосередкованого практичного або теоретичного оперування об’єктом, при якому використовується допоміжний об’єкт (модель), який відповідає об’єкту, що вивчається.

Перший етап створення моделі пов’язаний з формуванням мети (загальної ідеї) створення певної системи, процесу чи ситуацій і основні шляхи їх досягнення. Другий етап (створення проекту) передбачає подальшу розробку побудованої моделі й доведення її до рівня практичного використання. На третьому етапі (створення конструкта) відбувається деталізація розробленого проекту, яка наближає його до використання в конкретних умовах реальними учасниками навчального процесу. [1]

У межах експериментальної роботи нами розроблено структурну модель професійної компетентності майбутніх фахівців з обліку та аудиту, що інтегрувала взаємопов’язані складові, які відображають готовність майбутніх фахівців з обліку та аудиту до професійної діяльності.

Предметна складова визначає вимоги до належного обсягу знань,  якими повинен володіти студент для досягнення такої компетентності:

- знання теорії і практики ведення бухгалтерського обліку та здійснення  аудиту на с.г. підприємствах;

- методів аналізу фінансово-господарської діяльності с.г. підприємства;

- облікової політики;

- планування і прогнозування розвитку с.г. підприємства.

 Практична складова відображає уміння (навички)  майбутнього фахівця з обліку та аудиту розв’язувати завдання виробничого змісту виконувати задачі і вирішувати практичні проблеми, застосовуючи  наявні знання, що означає їх ефективне використання.  Для професійного бухгалтера, який працює у сфері с.г. виробництва, необхідним  є уміння:

-                     вести  бухгалтерський облік на с.г. підприємстві у повній відповідності до Міжнародних стандартів фінансової звітності та до вимог чинного законодавства;

-                      розв’язувати фінансові, контрольно-аналітичні,  управлінські задачі для прийняття ефективних рішень.

Комп’ютерно-інформаційна складова відображає уміння фахівця з обліку та аудиту виконувати роботу та обробляти інформацію  облікового напряму за допомогою комп’ютерної техніки і специфічних програм «ПАРУС – Бухгалтерія»,  «1С: Бухгалтерія».

Соціально-психологічна складова. Для набуття професійної компетентності та успішного здійснення професійної діяльності майбутній фахівець повинен мати високий рівень мотивації та професійного інтересу та усвідомлювати свою роль в забезпеченні інформаційної складової для створення продовольчої безпеки в умовах членства України у СОТ.

Особистісна складова визначає професійно-важливі якості майбутнього фахівця з обліку та аудиту, які забезпечують виконання професійних завдань і функцій:

 - критичне мислення;

- аналітичне мислення;

- відповідальність;

- моральність;

- правосвідомість;

- здатність до саморозвитку.

Отже, моделювання є важливим методом педагогічного пізнання, що дозволяє виявити закономірності навчальної діяльності, усвідомлення яких є необхідним для організації педагогічного процесу на компетентнісних  засадах.

Структурна модель професійної компетентності майбутнього фахівця з обліку та аудиту визначається особливостями ведення бухгалтерського обліку в агроформуваннях і включає такі складові: предметну, практичну, комп’ютерно-інформаційну, соціально-психологічну та особистісну.

 

Література:

1.     Волик Л. Модель підготовки студентів вищих педагогічних навчальних закладів до анімаційної діяльності. / Л. Волик // Шлях освіти. – 2009. – 3 (53). – С. 10-14

2.     Лодатко Є. О. Моделювання в педагогіці: точки відліку. / Є. О. Лодатко //   Педагогічна наука: історія, теорія, практика, тенденції розвитку. [Електронний ресурс] – 2010. –  1. Режим доступу :

Intellect-invest.org.ua/pedagog_editions_e-magazine_pedagogical_sc...

3.     Компетентнісний підхід у сучасній освіті : світовий досвід та українські перспективи: Бібліотека з освітньої політики /  Під заг. Ред. О. В. Овчарук. – К.: «К.І.С.», 2004. – 112 с.

4.     Сук Л. К. Бухгалтерський облік у галузях економіки : навч. Посіб. / Сук Л. К.,  Сук П. Л., Стасишен М. С. – К. : Каравела, 2008. – 208 с.