Окселенко Н.О.
Дніпропетровський державний аграрний університет
Моделювання комплексної оцінки ефективності використання оборотних активів
виробничих сільськогосподарських підприємств
Моделювання
широко використовується в дослідженні систем різної природи, але особливого
значення воно набуває в економіці підприємства, в рамках методології системного
підходу.
В умовах постійних змін факторів конкурентоспроможності, а також відсутності чіткого механізму проведення аналізу ефективності використання оборотних активів сільськогосподарських виробничих підприємств досить гостро постає питання вибору ефективного методу їх аналізу, а також покращення ефективності їх використання. Існує досить велика кількість методів економетрики, статистичних методів, за допомогою яких можна провести детальний аналіз стану, структури та ефективності використання оборотних активів сільськогосподарського виробничого підприємства. Проте аналіз, який проведений за допомогою вищезгаданих методів не дає повного уявлення про можливість підвищення ефективності використання оборотних активів з метою досягнення максимальної інформатизації управлінського процесу, про потенційні можливості сільськогосподарського виробничого підприємства, які можна використати для покращення фінансового стану сільськогосподарського виробничого підприємства та його положення на ринку.
Методи економіко-математичного моделювання надають змогу провести комплексне дослідження оптимальної структури оборотних активів сільськогосподарських виробничих підприємств. При цьому методи економіко-математичного моделювання застосовуються для побудови оперативних та стратегічних планів діяльності сільськогосподарських виробничих підприємств. Це в першу чергу пов’язане з тим, що ці методи дозволяють вирішити ряд питань, які пов’язані з розробкою альтернативних шляхів діяльності підприємства, оптимізацією структури оборотних активів сільськогосподарських виробничих підприємств.
За джерелами утворення оборотні
активи поділяються на власні й позикові. Власні оборотні активи – це активи, що
постійно перебувають у розпорядженні підприємства й формуються за рахунок
власних ресурсів (у першу чергу, за рахунок прибутку). У процесі руху власні
оборотні активи можуть заміщатися активами, що є по суті частиною власних,
тими, що авансуються на оплату праці, але тимчасово є вільними, стійкими
пасивами. Позикові оборотні активи можуть бути утворені за рахунок кредитів
банку й інших джерел.
Тому доцільно в оцінці
ефективності використання оборотних активів виробничих сільськогосподарських
підприємств оптимізувати як структуру наявних оборотних активів, так і
структуру джерел їх утворення (власних і позикових).
В розробленій нами економіко-математичній оптимізаційній моделі з одного боку, мінімізується вартість витрат обігу та альтернативної вартості елементів оборотних активів, з іншого, мінімізуються витрати по залученню й обслуговуванню використовуваних джерел формування оборотних активів, що зводяться в одну цільову функцію.
Отримані результати моделювання оптимальної структури оборотних активів сільськогосподарських виробничих підприємств надають змогу у ході стратегічного управління підприємством скласти сценарій дій. При цьому в основу управління та планування будуть покладені результати вирішення задачі економіко-математичної моделі.
Важливим є те, що економіко-математичне моделювання надає змогу проводити стратегічний аналіз на всіх етапах виробництва сільськогосподарської продукції.
Однією з основних переваг економіко-математичного моделювання є те, що воно надає можливість дослідити рівень впливу зміни окремих обмежень задачі на формування кінцевого результату, тим самим збільшуючи кількість стратегічних альтернатив без застосування повторного повного розв’язку задачі та пошуку факторів, які мають найбільший вплив на кінцевий результат задачі. Недоліком проведення економіко-математичного моделювання є відсутність чіткого механізму, який враховував би обмеження задачі моделювання діяльності підприємства, які надходять із зовнішнього середовища сільськогосподарського підприємства.
Висновки. Використання методів економіко-математичного моделювання надає можливість проводити оптимізацію комплексної оцінки ефективності використання оборотних активів виробничих сільськогосподарських підприємств. Економіко-математичне моделювання упорядковує та зменшує інформаційний потік, який надходить при дослідженні внутрішнього середовища підприємства, що значно покращує рівень ефективності управління на сільськогосподарських підприємствах.
Враховуючи специфіку виробництва продукції сільського господарства аналіз впливу зовнішнього середовища в більшості випадків можливо провести тільки за допомогою суб’єктивних методів оцінки стану зовнішнього оточення сільськогосподарського підприємства. Тому сьогодні необхідні дослідження щодо формулювання загального підходу до моделювання економічних процесів сільськогосподарських підприємствах з максимальним врахуванням впливу факторів зовнішнього середовища та можливості включення в структуру обмежень задачі моделювання обмежень діяльності сільськогосподарських підприємств, які надходять із сфер зовнішнього середовища.
Список використаних джерел
1. Калетнік
Г.М. Теоретичні основи моделювання та фінансово-економічні розрахунки в
менеджменті та бізнесі: Навч. Посіб.
/Г.М. Калетнік, С.В. Козловський, О.Г. Підвальна. – К.: «Хай-Тек Прес», 2010. –
400с.
2. Машина Н.І. Математичні методи в економіці: Навчальний
посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2003. – 148 с.