Економіка/Інвестиційна діяльність і фондові ринки

 

Соломіна Г.В.

Дніпродзержинський інститут економіки та менеджменту ім.С.Наливайка

 

Еластичність  вартості  інвестиційного  сертифіката   як міра ризику функціонування інституту спільного інвестування

 

 

Незважаючи на те, що фінансова система України є банківськоорієнтованою, останнім часом підвищується попит на послуги у сфери спільного інвестування. Інвестиційний фонд є емітентом, який випускає власні інвестиційні сертифікати, акції, а, з іншого боку - він виступає інвестором, що здійснює вкладення одержаних коштів у цінні папери інших емітентів.

Інвестиційний сертифікат - цінний папір, який розміщується інвестиційним фондом, інвестиційною компанією, компанією з управління активами пайового інвестиційного фонду та посвідчує право власності інвестора на частку в інвестиційному фонді, взаємному фонді інвестиційної компанії та пайовому інвестиційному фонді. Емітентом інвестиційних сертифікатів виступає інвестиційний фонд, інвестиційна компанія або компанія з управління активами пайового інвестиційного фонду. Кількість проголошених інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду зазначається у проспекті емісії. Строк розміщення інвестиційних сертифікатів відкритого та інтервального пайових інвестиційних фондів не обмежується.

Інвестиційні сертифікати можуть надавати його власнику право на отримання доходу у вигляді дивідендів. Дивіденди за інвестиційними сертифікатами відкритого та інтервального пайового інвестиційних фондів не нараховуються і не сплачуються. Розміщення похідних (деривативів) цінних паперів, базовим активом яких є право на отримання інвестиційних сертифікатів, не допускається. Особливості емісії, розміщення, обігу, обліку та погашення інвестиційних сертифікатів визначаються відповідним законодавством [1].

На сайті УАІБ наводиться динаміка фондів у частині таких показників: Індекс IС/акції, Вартiсть IС/акції, ВЧА.  Вартість чистих активів інституту спільного інвестування - величина, що визначається як різниця між сумою активів інституту спільного інвестування з урахуванням їх ринкової вартості і розміром зобов'язань інституту спільного інвестування. За щоденними даними протягом річного періоду проаналізовано кореляційно-регресійні зв’язки між ними для ВДПІФ «Райффайзен Збалансований» і ПІДІФ «Прем'єр Фонд Дохід та Зростання». Коефіцієнт кореляції між Індексом IС/акції і вартістю IС/акції становив 1,0 в обох випадках, що свідчить про незмінність обсягів ІС і акцій. Коефіцієнт кореляції між вартістю IС/акції і ВЧА становив відповідно 0,89 і 0,98. Кореляційно-регресійні моделі мають вигляд:

для ВДПІФ «Райффайзен Збалансований»

Вартiсть IС/акції=0,0439*ВЧА+263,06, R2=0,787

ПІДІФ «Прем'єр Фонд Дохід та Зростання»

Вартiсть IС/акції=0,3268*ВЧА+52,77, R2=0,964

Вартiсть IС/акції вимірюється у грн./акцію, ВЧА у тис. грн.

  Коефіцієнт перед ВЧА можна вважати еластичністю вартості IС/акцію по вартості чистих активів.  ПІДІФ «Прем'єр Фонд Дохід та Зростання» має значно більшу еластичність порівняно з ВДПІФ «Райффайзен Збалансований».

Таким чином, запропоновано використовувати показник еластичності вартості інвестиційного сертифіката  на акцію по вартості чистих активів, який визначається за результатами кореляційно-регресійного аналізу і слугує додатковою характеристикою міри ризику функціонування інституту спільного інвестування.

Література

1.   Про цінні папери та фондовий ринок: Закон України від 23 лютого 2006 р. № 3480-ІV [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3480-15