Шкляєва Г. О.

к.п.н., доцент кафедри маркетингу

КІДУ імені Альфреда Нобеля

 

 

ІННОВАЦІЙНІ АСПЕКТИ СИСТЕМИ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ

 

Процеси глобалізації світової економіки створили певні передумови для розвитку принципово нової маркетингової концепції, яка отримала назву маркетинг взаємодії. Ця концепція базується на ідеях партнерства, співпраці суб’єктів ринкових відносин і доповнює маркетинговий інструментарій методами координації, інтеграції, мережевого аналізу, багаторівневими комунікаційними моделями.

В цьому контексті зазначимо, що маркетингові стратегії розвитку регіону передбачають використання нових підходів і маркетингових інструментів, які сприятимуть підвищенню конкурентоспроможності регіону та забезпечать його соціально-економічне зростання.

Регіональний маркетинг – це маркетингова діяльність регіональних структур, організацій і населення, яка спрямована на користь розвитку регіону, і полягає у задоволенні потреб його внутрішніх і зовнішніх суб'єктів.

В ході дослідження встановлено, що розвиток регіонального маркетингу в сучасних умовах є незадовільним, а маркетинговий потенціал підприємств і організацій області є невикористаним і потребує подальших досліджень. Головною причиною такої ситуації автор вважає неналежне використання маркетингових інструментів суб’єктами регіону.

Основою регіональної маркетингової діяльності є процес налагодження комунікаційних зв’язків і договірних відносин з метою покращення процесу пошуку правильних рішень, спрямованих на вирішення спільних проблем різного характеру. Філософія маркетингу полягає у тому, щоб суміжні регіони співпрацювали на основі узгоджених маркетингових планів, особливо в напрямку пріоритетних сфер розвитку територій. Особливе місце серед програм регіонального розвитку має належати розробці програм регіонального маркетингу, яка повинна стати основною складовою програм і стратегій соціально-економічного розвитку регіонів.

Регіональний маркетинг допоможе створити базу для економічної діяльності підприємств, розташованих в регіоні, дозволить реалізувати ефективні ринкові механізми на всіх рівнях. Регіональний маркетинг є дієвим механізмом реалізації регіональної політики, яка має бути спрямована на створення максимально сприятливого середовища для всіх суб’єктів і життєдіяльності населення.

Вирішення завдань регіонального маркетингу передбачає реалізацію таких функцій, як:

-        вивчення кон’юнктури регіонального ринку,

-        формування попиту,

-        розвиток різних напрямків маркетингової діяльності, пов’язаних з організацією реклами, стимулюванням збуту, управлінням рухом товарів, ціновою політикою.

Перераховані вище функції не залишаються незмінними, оскільки маркетинг сам динамічний, як і ті економічні ситуації, з якими йому доводиться стикатися на ринку. Необхідно відзначити, що сучасні завдання і функції маркетингу звертають увагу суспільства на охорону здоров’я людини, середовище її проживання та базуються на методології формування ринкових мереж, теорій взаємодії і комунікацій, спираються на використання інтернет-технологій.

Підсумовуючи сказане вище, можемо зробити висновок, що головним напрямком регіонального розвитку є залучення населення регіону в сферу підприємницької діяльності. Необхідною умовою цього є орієнтація на збалансований розвиток усіх видів підприємництва. Підприємства, які ефективніше використовують маркетинг в своїй практичній діяльності, краще організовані і більш конкурентоспроможні.