Cтудентка Ільєнко Г.М.

УАБС НБУ

Значення  обліку виробничих запасів на підприємстві.

 

Для розвитку виробництва на підприємствах має важливе значення облік виробничих запасів та їх використання. Організований облік виробничих запасів дає повну інформацію про їх наявність та рух в управлінні виробничою діяльністю кожного підприємства.

Основне призначення виробничих запасів – забезпечення безперервності виробничого процесу на підприємстві. Щоб забезпечити найбільш ефективні результати виробництва при найменших витратах, вимагається підтримувати достатній, але не надмірний рівень виробничих запасів, оскільки зайві запаси ведуть до заморожування вкладених в них оборотних коштів і неможливості їх використання в інших цілях.

Питанням організації обліку займалися такі вчені як: Ф. Бутинець,    В. М. Білик,  М. Пушкар, Рудницький, Сопко, В. Н. Ткаченко, Р. Хом’як а також багато інших [1]. Кожен з них подавав своє трактування визначення виробничих запасів, а відмінність свідчить про те, що розкриття суті будь-якої економічної категорії залежить від вибраного підходу до її визначення.

Важливе практичне значення та виробничу спрямованість мають питання обліку забезпечення та використання запасів на підприємствах, оскільки повне забезпечення виробничими запасами та їх ефективне використання є умовою подальшого розвитку виробництва на підприємствах.

Організація обліку виробничих запасів тісно пов’язана з логістикою, оскільки він надає оперативну інформацію про наявність та рух запасів на підприємстві, їх асортимент. Це дає змогу ефективно управляти виробничими виробничими запасами, зменшувати можливості для маніпуляцій і розкрадань   ( для дорогих запасів і зменшити трудоємність обліку(для відносно дешевих активів) [4].

Виробничі запаси є одним з найбільш значних за обсягом і важливих видів активів підприємства. Раціонально організований облік запасів, що враховує специфічні особливості виробничого процесу надає можливість отримати управлінську інформацію щодо точної оцінки обсягу та часу попиту на запаси, виконання замовлення, про терміни виробництва та постачання сировини та матеріалів у процесі виробництва та забезпечить його безперервність.

Виробничі запаси є складовою частиною групи матеріальних ресурсів та займають особливе місце у складі майна підприємства та у структурі витрат. Оскільки в умовах конкуренції підприємства змушені шукати способи зниження витрат виробництва, то одним із резервів зниження витрат є підвищення ефективності використання запасів та їх оцінка, яка має вплив на визначення собівартості продукції [2].

Від ефективності системи ведення бухгалтерського обліку залежить правильність оцінки матеріальних цінностей при їх надходженні та вибутті. Облік запасів на підприємстві, як правило, є досить трудомістким, оскільки до складу запасів можуть входити десятки та сотні видів найменувань, а отже, цей процес потребує багато часу та значних витрат праці. Таким чином, зважаючи на те, що кожне підприємство має самостійно обирати метод списання запасів, на бухгалтера покладено відповідальність вибрати саме той метод, який дасть змогу оптимізувати витрати праці та спростити облік запасів

Оцінка запасів під час їх відпуску має важливе значення, оскільки саме тут виникають проблеми з вибором варіанта, з урахуванням впливу оцінки на вартість продукції, що виготовляється, ціну готових виробів, попит споживачів і розмір прибутку. Від правильності вибору методу обліку оцінки запасів залежить об’єктивність даних про отриманий підприємством прибуток. Неправильно вибраний метод списання в умовах постійних змін цін на ті чи інші запаси може призвести до завищення або заниження оподаткованого прибутку підприємств.

Кожен з методів оцінки запасів при їх вибутті має свої переваги та недоліки, а тому перед підприємством постає завдання вибору такого методу, який би найбільше відповідав його потребам: не завищував фінансових результатів діяльності; не знижував собівартості готової продукції; був простим та легким у застосуванні [3].

При виборі одного із вказаних методів необхідно керуватися цілями, які ставить перед собою кожне підприємство в конкретній ситуації.

Таким чином, запаси є вагомою частиною активів підприємства, вони займають особливе місце у складі майна та домінуючі позиції у структурі  витрат підприємств різних сфер діяльності; при визначенні результатів господарської діяльності підприємства та при висвітленні інформації про його фінансовий стан. Це в свою чергу вимагає повної, достовірної інформації про наявність та рух виробничих запасів, яку може надати правильно організована система обліку виробничими запасами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Використана література:

1. Чабанюк О. А. Сучасні проблеми та напрямки вдосконалення обліку виробничих запасів на підприємстві [Електронний ресурс] / О. А. Чабанюк// Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана.- 2011.  №34 Режим доступу:http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/Nvuu/Ekon/2011_34/statti/6_4.htm

2. Супрунова І. В. Незалежна оцінка в бухгалтерському обліку / [Електронний ресурс] І. В. Супрунова // Вісник Житомирського державного  технологічного університету. – 2010. – № 2 (52). – С. 183-188. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_gum/Vzhdtu_econ/2010_2/36.pdf

3. Домбровська Н. Р. Методи оцінки виробничих запасів підприємства при їх використанні згідно національних стандартів [Електронний ресурс] / Н. Р. Домбровська // Тернопільський національний економічний університет. –2011. – №7.- Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/inek/2011_7/137.pdf

4. Приймак О. Ю. Методичні процедури управлінського обліку вироб-ничих запасів в логістиці та управлінні підприємством [Електронний ресурс]/О. Ю. Приймак// Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Логістика. – 2007. – №574–с. 141-149. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/Vnulp/Logistyka/2007_594/23.pdf