Ткаченко Сергій Анатолійович

к.е.н., проректор з науково-педагогічної роботи (навчальний процес)

ВНЗ «Миколаївський політехнічний інститут», Україна

ВИЗНАЧЕННЯ СКЛАДУ ФУНКЦІЙ УПРАВЛІННЯ

Українська наука управління швидко розвивається. В короткі строки були створені наукові центри, які займаються дослідженням теоретичних і прикладних питань управління, сформовані кадри вчених, які працюють над різними проблемами науки управління, поставлені виробничо-економічні експерименти. Про успіх управління свідчить той факт, що була опублікована значна кількість робіт, присвячених самим різним аспектам управління.

Розгляд робіт [1-7], надає підґрунтя стверджувати, що управління як наука на сучасному етапі являє собою симбіоз декількох основних напрямків.

Заслуговує на увагу той факт, що погляди більшості фахівців про основні положення науки управління суб’єктами господарської діяльності і оцінка її місця серед інших наук збігаються. Більшість вказує на необхідність і закономірність існування самостійного розділу – теорії управління, тому що в самому управлінні є загальні методологічні проблеми, які не доцільно розглядати в межах окремих напрямків науки управління.

Найбільш повно сутність управління може бути розкрита через його функції. Нажаль, трактовка самого поняття «функція управління» і визначення поняття «управління», що зустрічаються в спеціальній літературі різні.

На наш погляд, більш вірно розглядає зміст функцій управління О. Лесюк та А. Устенко, які мають на увазі під ними не тільки особливий вид діяльності, результат процесу поділу праці і спеціалізації в управлінні, але і ділянку управління, що відрізняється самостійністю. «Функції управління - особливі види діяльності, що відображають напрями або стадії цілеспрямованого впливу на зв’язки і відносини між людьми в процесі виробництва» [2, с. 856].

Різняться погляди авторів при визначенні складу функцій управління.

Так, Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. у своєї праці виділяють такі функції управління: планування, організація, мотивація і контроль [5, с. 253].

Сопко В.В. та Завгородній В.П. серед функцій управління виділяють наступні: бухгалтерський облік, контроль і аналіз [6, с. 4].

А, колектив авторів Бутинець Ф.Ф., Войналович О.П., Томашевська І.Л. переконаний в тому, що до функцій управління, окрім обліку, відносяться також планування, аналіз та контроль [1, с. 21].

Деякі автори схильні виділяти в управлінні господарською діяльністю і значно більшу кількість функцій. Наприклад, група російських вчених-науковців Кєрімов В.Е., Єпіфанов О.О., Сєліванов П.В., Крятов М.С. наголошують на тому, що «до основних функцій управління виробництвом належать: організація, нормування, планування, координація, мотивація, облік, контроль, аналіз і регулювання» [4, с. 22]. А, у своєї наступної роботі пишуть: «управління комерційно-збутовою діяльністю здійснюється за допомогою функцій, які умовно можливо об`єднати у чотири групи: 1) функції аналізу, прогнозування і планування; 2) функції організації; 3) функції обліку і контролю; 4) функції регулювання і стимулювання» [3, с. 18].

Не переслідуючи мету вичерпного розгляду точок зору на склад управління з критичних позицій, зробимо обмеження на констатації найбільш принципових моментів: все ще допускають змішування функцій керуючої і керуємої підсистеми, внаслідок чого включають до функцій управління такі, що не є ними; обмежуються тільки простим переліченням функцій управління або надають при цьому загальну характеристику їх сутності; мають місце випадки, коли по-різному визначають зміст функцій управління, хоча ясно, що для характеристики сутності тієї або іншої функції управління необхідним є єдине визначення; нерідко до функцій управління включають організацію, хоча організація являє собою не що інше, як специфічні компоненти керуємої підсистеми, які знаходяться у певної взаємодії, внаслідок чого організація сама відчуває необхідність в управлінні; навряд чи можна визнати правомірним і включення до складу управлінських функцій стимулювання, які відносяться до методів управління, за допомогою яких забезпечується оптимальна взаємодія різних частин керуємої підсистеми; при виділенні в числі управлінських функцій контролю розглядають його на одному рівні з іншими функціями, не відрізняючи, що контроль є функцією, яка об’єднує в собі облік і аналіз.

Найбільш правильним виступає підхід до визначення складу функцій управління, який ґрунтується на дослідженні управління в єдності двох його органічних сторін: сутності управління, для якої характерна універсальність управлінської діяльності, яка випливає із єдності законів процесів управління в різних об’єктах управління, і змісту управління, для якого характерна специфічність управління, яка виходить із конкретності законів розвитку об’єкту управління. Ґрунтуючись на цієї посилці, в управлінні можна виділити чотири загальні функції: планування; облік; аналіз; регулювання.

Список використаних літературних джерел

1. Бутинець Ф.Ф. Організація бухгалтерського обліку: підручник для студентів спеціальності 7.050106 «Облік і аудит» вищих навчальних закладів / Ф.Ф. Бутинець, О.П. Войналович, І.Л. Томашевська; [за редакцією д.е.н., проф., Заслуженого діяча науки і техніки України Ф.Ф. Бутинця; 4-е вид., доп. і перероб.]. – Житомир: ПП «Рута», 2005. – 528 с.

2. Економічна енциклопедія: у трьох томах / [редкол.: … С.В. Мочерний (відп. ред.) та ін.]. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002. - Т. 3. – 952 с.

3. Керимов В.Э. Управленческий учёт коммерческо-сбытовой деятельности / В.Э. Керимов, П.В. Селиванов, А.А. Епифанов, М.С. Крятов; [под ред. В.Э. Керимова]. М.: Издательство «Экзамен», 2003. 128 с.

4. Керимов В.Э. Управленческий учёт производственной деятельности / В.Э. Керимов, А.А. Епифанов, П.В. Селиванов, М.С. Крятов; [под ред. В.Э. Керимова]. – М.: Издательство «Экзамен», 2002. – 160 с.

5. Мескон М.Х. Основы менеджмента / М.Х. Мескон, М. Альберт, Ф. Хедоури; [пер. с англ.]. – М.: Дело, 2000. – 704 с.

6. Сопко В.В. Організація бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу: підручник / В.В. Сопко, В.П. Завгородній. – К.: КНЕУ, 2004. – 412 с.

7. Хасси Д. Стратегия и планирование / Д. Хасси; [пер. с англ. под ред. Л.А. Трофимовой]. – СПб: Питер, 2001. – 384 с.