Педагогічні науки/ 2. Проблеми підготовки спеціалістів

Н.С. Недосєкова

Українська інженерно-педагогічна академія

ФОРМУВАННЯ ПРЕДМЕТНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ ІНЖЕНЕРІВ-ПЕДАГОГІВ ХАРЧОВОГО ПРОФІЛЮ ЧЕРЕЗ ПРИНЦИП ГНУЧКОСТІ ТА ПАРТНЕРСТВА

Принцип гнучкості та партнерства передбачає побудову навчальної програми дисципліни таким чином, щоб зміст навчання й шляхи досягнення цілей освіти та професійної підготовки відповідали індивідуальним потребам і можливостям студента – створення різнорівневих тестів опитування, розв’язування технологічних задач різної складності, надання повної самостійності в обиранні шляху розв’язування завдань творчих проектів.

Аналіз досліджень показав, що диференціація навчання, як спосіб його індивідуалізації, стимулює суспільну активність особистості. Переваги диференційованого підходу до навчання полягають у такій його організації, що передбачає формування особистості студента через розвиток його індивідуальних особливостей.

Одним із засобів диференційного підходу до навчання є інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ). За визначенням О.І. Скафи [1] «інформаційно-комунікаційні технології навчання – це система загально-педагогічних, психологічних та дидактичних процедур взаємодії педагогів і учнів з використанням технічних ресурсів, яка спрямована на реалізацію змісту, методів, форм та засобів навчання, адекватних цілям освіти, індивідуальним особливостям учнів та вимогам до формування інформаційно орієнтованих якостей грамотної людини».

Проблемі зацікавлення студентів предметом та розвитком в них інтелектуально-творчих здібностей за допомогою інтелектуальних ігор приділяли увагу такі вчені, як А.К. Кочеткова, А.І. Юліков, Є.Г. Фірсов,          Д.Б. Ельконін, Л.П. Якубовська та ін.

Інтелектуальна гра є ефективним засобом у формуванні професійно значущих якостей майбутнього фахівця харчового профілю. За                              Б.П. Нікітіним [2] «інтелектуальна гра представляє собою індивідуальне або колективне виконання завдань, що вимагають застосування продуктивного мислення для пізнання наочної і соціальної дійсності в умовах обмеженого часу і змагання». Вона об'єднує в собі риси ігрової і навчальної діяльності, що розвивають предметне теоретичне мислення, вимагаючи формулювання понять, виконання основних розумових операцій (класифікації, аналізу, синтезу тощо), індивідуальний пошук нестандартного розв’язку завдання гри. 

 Для розвитку предметного теоретичного мислення, впровадження диференційного підходу до навчання ми розробили інтелектуальну гру «Кулінар». Ця гра створена нами в програмі Microsoft PowerPoint, тому вона легка у користуванні і не вимагає установки на комп’ютер.

Розроблена нами гра має зручний інтерфейс, гіпертекстові вказівки. Щоб почати гру потрібно перейти у режим показу слайдів за допомогою клавіші F5. На екрані висвітлюється назва гри (рис.2). Перехід на наступний слайд пропонує найменування розділів курсу «Виробниче навчання» (рис.3).

 

Рис. 2. Титульний слайд

Рис.3. Розділи виробничого                  навчання

 

З метою формування предметної компетентності майбутніх інженерів-педагогів харчового профілю доцільно також використання розробленого нами електронного підручника з виробничого навчання.

Таким чином, використання електронної гри «Кулінар у навчанні розкривають широкі можливості для навчальної діяльності студентів. Індивідуальна робота з ними сприяє формуванню  предметних особистісних рис: гнучкості, оригінальності, інтегративності, цілеспрямованості, самоорганізації, самомотивації, індивідуальності, незаалгоритмізованності, особистого стилю, що в свою чергу впливає на розвиток креативно-виробничої, виробничої організаційно-творчої та евристичної компетенцій.

Література:

1.     Скафа О. І. Комп'ютерно-орієнтовані уроки в евристичному навчанні математики: навч.-метод. посіб. / О. І. Скафа, О. В. Тутова. - Донецьк: Вебер, 2009. - 320 с.

2.     Никитин Б.П. Ступеньки творчества или развивающие игры. М.: Просвещение, 1990. – 160 с.