Шалова Н. С.

Національний технічний університет України «КПІ»

ІННОВАЦІЙНІ МЕТОДИ НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНИХ МОВ У ВИЩІЙ ШКОЛІ

Для досягнення комунікативної компетенції викладач іноземної мови використовує новітні методи навчання, що поєднують комунікативні та пізнавальні цілі. Інноваційні методи навчання іноземних мов, які базуються на гуманістичному підході, спрямовані на розвиток і самовдосконалення особистості, на розкриття її творчого потенціалу, створюють передумови для ефективного поліпшення навчального процесу у вищих навчальних закладах. Основними принципами сучасних методів є: рух від цілого до окремого, орієнтація занять на учня (learner-centered lessons), цілеспрямованість та змістовність занять, їх спрямованість на досягнення соціальної взаємодії при наявності віри у викладача в успіх своїх студентів [1].

В системі інтерактивного навчання виділяють такі основні принципи методики співробітництва:

·        позитивна взаємозалежність – група досягає успіху за умови гарного виконання завдань кожним студентом;

·        індивідуальна відповідальність – працюючи в групі, кожен  студент виконує своє завдання, відмінне від інших;

·         однакова участь – кожному студенту надається однаковий за обсягом час для ведення бесіди або завершення завдання;

·        одночасна взаємодія – коли всі студенти залучені до роботи [2].

В процесі спілкування студенти навчаються:

·        вирішувати складні задачі на основі аналізу обставин і відповідної інформації;

·        висловлювати альтернативні думки;

·        приймати виважені рішення;

·        спілкування з різними людьми;

·         приймати участь у дискусіях.

Сучасна комунікативна методика пропонує широке впровадження в учбовий процес активних нестандартних методів і форм роботи для кращого свідомого засвоєння матеріалу. Як показує практика дуже ефективні  такі форми роботи: як індивідуальна, парна, групова та робота в команді.

Найбільш відомі форми парної і групової роботи:

·        внутрішні (зовнішні) кола (inside/outside circles);

·        мозковий штурм (brain storm);

·        читання зигзагом (jigsaw reading);

·        обмін думками (think-pair-share);

·        парні інтервю (pair-interviews) та інші [4].

Серед визначених переваг інтерактивного навчання слід виділити слідуючі:

·        встановлення дружньої атмосфери і взаємозв’язків між учасниками спілкування;

·        студенти мають можливість бути більш незалежними і впевненими в собі;

·        викладач заохочує студентів до співпраці, підбадьорює їх, вони не бояться робити помилки;

·        студенти отримують можливість подолати страх перед мовним бар’єром;

·        викладач не домінує;

·        кожен студент залучений до роботи; має певне завдання;

·        слабкі студенти можуть отримати допомогу від більш сильних;

·        студенти можуть використовувати свої знання і досвід, набуті раніше [3].

Таким чином, новітні методи навчання іноземних мов сприяють одноразовому вирішенню проблем комунікативного, пізнавального та виховного характеру.

Аналіз практики викладання англійської мови у вищому навчальному закладі показав, що підручники та методичні розробки, які використовуються в процесі навчання, ще недостатньою мірою враховують роль і значення мотиваційної сфери студентів та характер взаємозв’язку мотиваційної готовності до засвоєння знань. Тому актуальною проблемою є вивчення мотиваційної сфери студентів, вироблення шляхів та методів її корекції та розвитку.

Провідними мотивами вивчення англійської мови як фахової дисципліни студентами вищого навчального закладу є мотиви професійного вдосконалення особистості. Новаторський статус викладача іноземної мови в системі розвиваючого навчання надає йому свободу дій в методико-дидактичній діяльності .

Таким чином, можна зробити висновок, що ефективність комунікативно спрямованого навчання іноземних мов у вищій школі залежатиме від бажання та здатності викладачів скористатися позитивним досвідом вітчизняних і та іноземних вчених і практиків щодо гуманістичного підходу у навчанні . Методи навчання іноземних мов, які ґрунтуються на гуманістичному підході, допомагають розкрити творчий потенціал студентів і сприяють розвитку та самовдосконаленню навчально-комунікативного процесу .

Література :

1.                Коваленко О. Концептуальні зміни у викладанні іноземних мов у контексті трансформації іншомовної освіти // Іноземні мови в навчальних закладах. – Педагогічна преса, 2003.

2.                Крючков Г. Болонський процес як гармонізація Європейської системи вищої освіти. // Іноземні мови в навчальних закладах. – Педагогічна преса, 2004.

3.                Blair, R.W., ed (1982). Innovative approaches to language teaching. - New York: Newbury House.

4.                Celce – Hurcia, H., ed (1991). Teaching English as a Second or Foreign Language. Heinle L Heinle Publishers. Boston, Massachusetts.