Право,10.Господарське право

Студентка Лазорчик Т.Б.

Національний університет «Юридична академія України ім.Я.Мудрого»

м.Харків

Введення модельного статуту в Україні

Поняття модельного статуту являється новеллою в правовому регулюванні господарської діяльності. Адже державна реєстрація юридичних осіб на даний момент достатньо складна, планується , що введення модельного статуту спостить процес реєстрації, зменшить матеріальні витрати засновників юридичних осіб.

В Україні ідея запровадження модельних статутів вперше була сформульована в Концепції розвитку корпоративного законодавства України на 2007 – 2010 роки, розробленою доктором юридичних наук Оленою Кібенко та затвердженою Комітетом корпоративного права Асоціації правників України. Втім лише у 2011 році ідея модельних статутів була втілена у життя -  Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження принципу державної реєстрації юридичних осіб на підставі модельного статуту»  від  21 квітня 2011 року N 3262-VI.

Концепція модельного статуту знаходить свої корені у англійському корпоративному праві, адже за законодавством Великої  Британії ще з 1856 року компанія може при реєстрації не подавати індивідуальний статут, а заявити про дію щодо неї модельного статуту – статуту, затвердженого підзаконним нормативним актом уповноваженого державного органу. Головна мета запровадження модельного статуту – звільнити компанії від зайвих витрат коштів та часу на складення індивідуального статуту, прискорити  і максимально спростити процедуру створення нових компаній.

Основна відмінність  модельного статуту від типового чи зразкового полягає у тому, що якщо юридична особа створюється на підставі модельного статуту, то учасники взагалі не затверджують індивідуальний статут (навіть такий, що збігається з модельним), а усі ознаки, що індивідуалізують юридичну особу, мають міститися у рішенні про створення. Таким чином, модельний статут не може містити жодних індивідуалізуючи ознак.

На даний момент до нормативної бази, яка регулює питання модельних статутів, відноситься   Закон України «про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження принципу державної реєстрації юридичних осіб на підставі модельного статуту» від 21.04.2011 № 3262-VI, набрав є чинності 27.08.2011; Господарський кодекс України від 16.01.2003 № 436-IV; Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV; Закон України «про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 № 775-IV; Закон України «про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XII; Наказ Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва «про затвердження форм реєстраційних карток» від 20.04.2007 № 54.

Ст. 1 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» зазначає, що модельний статут визначається як «типовий установчий документ, затверджений Кабінетом Міністрів України, який використовується для створення та провадження діяльності юридичних осіб відповідних організаційно-правових форм, містить встановлені законом правила, що регулюють правовий статус, права, обов'язки та відносини, які пов'язані із створенням, управлінням та провадженням господарської діяльності відповідних юридичних осіб».

Модельні статути можуть були застосовані до будь-якої організаційно-правової форми. Адже відповідні посилання містяться й у ст.56 Господарського кодексу України, яка поширюється на усіх суб’єктів господарювання, й у ст. 81 Цивільного кодексу України, яка поширюється на юридичних осіб приватного права. Проте акціонерні товариства не можуть діяти на підставі   модельного статуту,  оскільки відповідні зміни ще не були внесені до Закону «Про акціонерні товариства». І на питанні доцільності введення модельних статутів для акціонерних товариств виникають дискусії поміж науковців. Так на виїзному засіданні Комітету корпоративного права Асоціації правників України, яке відбулося 29 липня 2001 року в Одесі, низка учасників підтримувала думку про те, що акціонерні товариства є досить складною формою і не можуть бути створені на підставі модельних статутів. Втім, голова Комітету з корпоративного права АПУ, Олена Щербина, зауважила, що є сенс у розробці такого модельного статуту, причому уніфікованого для публічних і приватних АТ. На мою думку, діяльність акціонерних товариств на основі модельних статутів буде більш проблематичною, адже в першу чергу спір може виникнути навколо розміру часток учасників, які можуть значно відрізнятись від тих, що заначені в модельному статуті. 

Безперечно, модельні статути можуть бути використані лише тими юридичними особами, що діють на підставі статуту – таким чином, їх не можуть використовувати повні та командитні товариства.

Для реєстрації юридичної особи, яка діє на базі модельного статуту, необхідно буде подати наступний пакет документів:

- заповнену реєстраційну картку за формою № 1, форма якої затверджена наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва «про затвердження форм реєстраційних карток» від 20.04.2007 № 54. У даній картці повинна бути відмітка про те, що особа буде здійснювати діяльність на базі модельного статуту;

- рішення засновників про створення юридичної особи, де буде прямо вирішене питання про використання модельного статуту;

- дві копії модельного статуту, який буде надруковано реєстратором. Такий статут не потрібно завіряти нотаріально.

- платіжні документи, які свідчать про сплату реєстраційного збору, за проведення державної реєстрації юридичної особи;

- паспорт та ідентифікаційний номер засновника подає документи;

- паспорт та ідентифікаційний код представника (при необхідності);

- довіреність на проведення державної реєстрації юридичної особи (при необхідності).

Слід зазначити, що при реєстрації особи, яка буде діяти на базі модельного статуту немає необхідності здійснювати додаткові витрати на нотаріальне завірення статуту. Проте тут, я думаю, теж потрібно внести зміни до переліку документів, адже навіщо подавати дві копії модельного статуту, я кщо текст самого статуту буде ідентичний для всіх. Також в законі зазначено, що можна подавати примірник   оригіналу   (ксерокопію,  нотаріально  засвідчену копію)  рішення  засновників  або  уповноваженого  ними органу про створення   юридичної  особи. Логічно, що скоріш за все будуть подаватись ксерокопії рішення, а оригінал буде зберігатись в засновників. Таким чином виникає можливість для подачі документів одним з засновників в своїх особистих інтересах.

Також, якщо юридична особа діяла на основі прийнятого раніше статуту і бажає вести свою діяльність на основі модельного статуту, то воно повинно виконати наступні дії:

- на зборах засновників має бути зафіксовано рішення про те, що юридична особа повинна діяти на підставі модельного статуту, даний документ або його нотаріально завірена копія повинна бути подана реєстратору;

- заповнюється і подається реєстраційна картка за формою № 3, форма якої затверджена наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва «про затвердження форм реєстраційних карток»;

- оригінали установчих документів, на підставі яких діє юридична особа.

Реєстратор проставляє відповідні штампи на установчих документах, про те, що особа діє на підставі модельного статуту.

Також Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» доповнений положеннями про внесення змін до Єдиного державного реєстру про підприємство юридичну особу, яка діє на основі модельного статуту. Так, зазначається, що при внесенні змін в реєстр на рахунок зміни засновників юридичної особи, зміну місця розташування, назви, уставного капіталу додатково юридична особа повинна для реєстрації таких змін подати реєстратору оригінал чи нотаріально завірену копію рішення уповноваженого органу юридичної особи про цю зміну.

Недопрацювання законодавчої бази можна зустріти на етапі відкриття рахунку у банку після реєстрації. В Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах затвердженій постановою НБУ від 12.11.2003р. №492 зазначається, що для відкриття поточного рахунку в банку юридичній особі потрібно подати копію належним  чином  зареєстрованого  установчого документа (статуту/ засновницького договору/ установчого  акта/  положення), засвідчену  органом,  який  здійснив реєстрацію,  або нотаріально. Отже тут виникає питання, який документ подавати і чи є в цьому сенс взагалі. Тому виникає гостра проблема внесення змін до банківського законодавства для вдосконалення процедури створення юридичної особи.

Засновники повинні відобразити всю індивідуальну інформацію про юридичну особу в рішенні про його створення. Тобто, вказати в ньому найменування, мету і предмет господарської діяльності, а також інформацію про здійснення діяльності на основі модельного статуту.  Достатнім буде зазначити, що товариство має здійснювати будь-які види господарської діяльності, не заборонені чинним законодавством. Відносно ж господарських товариств додатково до зазначеної інформації потрібно вказати вид товариства, склад засновників та учасників, розмір статутного капіталу, розміри часток учасників, порядок внесення вкладів. Аж ніяк не всі підприємці здатні правильно скласти такий документ, а тому без юридичної допомоги обійтися їм буде складно. Проте  послуги зі складання рішення про створення юридичної особи однозначно обійдуться дешевше, ніж розробка статуту.

На мою думку, створення юридичної особи по модельному статутом є вигідним тільки для тих юридичних осіб, які внаслідок свого невеликого розміру та простого характеру діяльності особливо не потребують статуту як такого. Введення модельного статуту в цілому оцінюється як позитивне, але його ще потрібно реалізувати і організувати процес.