Право / 3.Охрана авторского права

 

Студентка ОМА-51 Лавренкова І.М.,

Національний університет ДПС України,Україна

Захист авторського права в мережі Internet – одна з основних проблем сьогодення України

 

21 століття – це період найвищого розвитку так званого «інформаційного суспільства», соціально-економічний розвиток якого залежить від створення та ефективного використання об’єктів інтелектуальної власності. Яка, в свою чергу, забезпечує інтелектуальний розвиток держави в цілому. Тому її захист повинен розглядатись як один із привілейованих та першочергових завдань керівництва України  на даному етапі розвитку.

Інтернет використовує в глобальних масштабах і, на жаль, інколи у «власних цілях» об’єкти авторського права, що в майбутньому може похитнути становище держави, адже ударна сила наносить суттєвої шкоди інтелектуальному розвитку та зачіпає найрізноманітніші сфери життєдіяльності сучасного українця, в першу чергу цивільно-правові відносини.

За даними Аналізу інтернет-аудиторії України в березні 2012 доступ до інтернету мало 48% мешканців України віком 15 років і старше. Користуються інтернетом:

42% (16,9 млн) раз на місяць і частіше

39% (17,7 млн) раз на тиждень і частіше

31% (12,4 млн) щодня, або майже щодня [1].

Кількість абонентів Інтернет в Україні в другому кварталі 2012 року в порівнянні з 2-м кварталом 2011 року збільшилась на 30% і склала 4,64 млн. осіб, при цьому понад 4,2 млн. з них склали домашні абоненти [2].

З метою ефективної протидії злочинним проявам у сфері маніпулювання інтелектуальною власністю у мережі МВС спільно з Державною службою інтелектуальної власності та громадськими організаціями розробляються пропозиції щодо внесення відповідних змін до статті 176 Кримінального кодексу України [4].

Ключова проблема боротьби з порушеннями авторського права в Інтернеті полягає в масовості самих порушників. Коли порушників авторських прав на якийсь розміщений в Інтернеті твір є багато, і всі вони проживають в різних країнах, то навіть якщо справу проти кожного з них суб’єкт авторських прав на твір виграв в суді чи арбітражі одної країни, то виконати це рішення в багатьох інших країнах є вкрай складним завданням. Таким чином, судове чи арбітражне рішення, винесене в одній країні, не є простим, швидким, ефективним і економічно доцільним засобом захисту авторських прав на розміщені в Інтернеті твори в інших країнах.

Основне питання проблеми захисту прав, порушених у Всесвітній Павутині, полягає не в тому, як кваліфікувати те чи інше правопорушення в Інтернет, а як довести факт його здійснення і залучити зловмисника до відповідальності. У цьому зв'язку можна виділити дві проблеми. Перша проблема - довести «ким вчинено», друга - «що вчинено» [4].

Завдання номер один - виявити правопорушника. Складність її вирішення багато в чому залежить від способу вчинення дій за допомогою Інтернет, які за законодавством можуть розглядатися як порушення чиїхось прав або законних інтересів.

Питання стосовно правомірного використання об'єктів авторського права і суміжних прав у цифровому середовищі, правового регулювання відносин, які виникають у зв'язку з розповсюдженням об'єктів інтелектуальної власності в Мережі в Україні знайшли вирішення через розроблені Державним департаментом інтелектуальної власності «Рекомендації щодо вдосконалення механізму регулювання цифрового використання об'єктів авторського права і суміжних прав через мережу Інтернет», в  яких зазначено рекомендації щодо захисту авторського права. Так, наприклад, автору належить виключне право дозволяти або забороняти використання твору, якщо інше не встановлено договором чи законом; Виконавцеві, виробнику фонограми, виробнику відеограми чи організації мовлення належить виключне право дозволяти або забороняти використання об’єкта суміжних прав; Правомірне використання об’єктів авторського права і суміжних прав (в тому числі надання платних послуг користувачам мережі Інтернет із завантаження відповідних файлів) шляхом відтворення (розміщення), надання доступу, продажу, - потребує отримання дозволу від власників виключних майнових прав на твори, виконання, фонограми та відеограми [3].

Юридичне закріплення права інтелектуальної власності і, зокрема, авторського права, по суті, означає усвідомлення державою важливості культури і прогресу для збереження і розвитку суспільства. Охорона результатів творчості, авторських прав безпосередньо пов'язане із захистом свободи особистості, прав людини взагалі [4].

На відміну від нашого законодавства,  у багатьох європейських країнах, а також практично у всіх існуючих міжнародних конвенціях майнові права автора сформульовані досить широко, що дозволяє співвідносити з ними на практиці різні види використання творів та враховувати не лише  технічні можливості сьогодення, але і ті, що можуть з'явитися в майбутньому.

Отже, для того, щоб захистити авторське право в глобальній мережі, необхідно, на мою думку:

1 якісна робота всіх «профільних» органів державної влади та зацікавлених організацій;

2. вдосконалення нормативно-правової, що дозволить забезпечити подальший розвиток інституту здійснення і захисту авторських прав;

3. дещо обмежити так званий «відкритий доступ» Інтернету;

4. створення копірайт-центрів, що займатимуться видачею ліцензій на використання творів, матимуть власну базу даних та контролюватимуть отримання авторами виногороди.

 

 

 

Литература:

1. Інтернет Асоціація України. Аналіз інтернет-аудіторії України. 2012 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.inau.org.ua/252.3286.0.0.1.0.phtml

2. Новини фінансів в Україні. У другому кварталі в Україні різко зросла кількість інтернет-абонентів. 2012 [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

http://news.finance.ua/ua/~/1/0/all/2012/08/14/285603

         3. Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України. Авторське право і суміжні права. Рекомендації. Рекомендації щодо вдосконалення механізму регулювання цифрового використання об’єктів авторського права і суміжних прав через мережу Інтернет. 2012 [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

http://sips.gov.ua/ua/recomnet.html

         4. Кримінальний кодекс України: закон України від 05 квітня 2001р. № 2341-III.(із змінами та доповненнями) [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу:

http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/2341-14/page5

         4. Афанасьєва К.О.Авторське право: Практичний посібник. / К.О.Афанасьєва. К:Атіка,2011. С.201-202.