Ветеринария/1

Мисилюк В.О., Семисинова Н.М., к.біол.н. Масліков С.М.

Дніпропетровський державний аграрний університет

Методика ”Спиці у гіпсі“ за лікування переломів трубчастих кісток у дрібних тварин

Найактуальнішою проблемою травматології дрібних тварин є лікування різноманітних переломів кісток, що дуже часто зустрічаються і в кожному конкретному випадку різняться за локалізацією, видом і ступенем ураження, як кісток, так і тканин, що їх оточують.

Основними принципами лікування переломів є досягнення точної репозиції кісткових уламків, їх стабільної фіксації зі збереженням можливості помірного функціонального навантаження. Цим вимогам найбільш задовольняють методики Ілізарова та Волкова–Оганісяна, проте вони вимагають наявності відповідного обладнання і певної кваліфікації, бо є досить складними у виконанні.

Власне гіпсові пов’язки у рідких випадках здатні забезпечити надійну іммобілізацію кісткових відламків, тому ми у своїх дослідженнях спробували посилити їх, армувавши металевими спицями.

Методика «спиці в гіпсі» є досить простою у виконанні і певною мірою нагадує метод Ілізарова. До того ж вона якнайкраще підходить до застосовування саме для дрібних тварин, в основному кішок, дрібних та середніх порід собак, кошенят, цуценят, кролів.

Застосовувати метод можна за багатьох видів переломів, проте у випадках, коли відламки важко утримати руками або зіставити (це трапляється у великих собак з міцними м’язами стегна, плеча, іноді гомілки) данна методика не може бути використаною.

Методика надзвичайно проста і складається з проведення чотирьох спиць та їх фіксації гіпсовою пов’язкою (рис.).

 

Рис. Принцип виконання методики «спиці в гипсі»

 

Спиці у гіпсі є надійним, дешевим та зручним фіксаційним апаратом, що дуже рідко призводять до нагноєння, а якщо і призводить, то запалення швидко минає після закінчення лікування та видалення спиць.

Застосування даного метода дозволяє проводити як закриту, так і відкриту ручну репозицію відламків з наступною їх стабільною фіксацією. Суміжні суглоби залишаються вільними.

За наявності ран застосовують вікончасті та напівциркулярні пов’язки зі спицями.

Не дивлячись на громіздкість конструкції, тварини її добре переносять і вже на другу-третю добу починають помірно навантажувати уражену кінцівку. Зрощення перелому в звичайних випадках триває три-чотири тижні.

Накладена навіть на набряклу лапу пов’язка разом зі спицями добре фіксує перелом як до, так і після спадання набряку, та не потребує заміни.

За умов правильного використання методики стискування тканин під пов’язкою не виникає, бо там є вільне місце для розповсюдження набряку.

Таблиця

Локалізація перелому

Кількість пацієнтів

Ускладнення

Кінцевий результат

коти

собаки

Перелом стегна, середня третина

3

2

-

Повне одужання

Перелом стегна, епіфізарний (дистальна головка)

8

6

3(коти)+2 анкілоз суглоба

Часткове одужання

Перелом гомілки, діафізарний (верхня третина)

3

1

-

Повне одужання

Перелом гомілки, діафізарний (середня третина)

41

10

2+2

нагноєння

Повне одужання

Перелом гомілки, діафізарний (нижня третина)

32

6

2+1

нагноєння

Повне одужання

Перелом плеча діафізарний (верхня та середня третина)

2

0

-

Повне одужання

Перелом плеча епіфізарний (дистальна головка)

6

4

-

Повне одужання

Перелом кісток передпліччя, роздроблений (верхня третина з ураженням ліктьового суглоба)

7

4

1(собака)

анкілоз суглоба

Часткове одужання

Перелом кісток передпліччя, діафізарний (середня третина)

16

26

-

Повне одужання

Перелом кісток передпліччя, роздроблений (дистальний відділ з ураженням запястного суглоба)

29

76

Обмеження функції суглоба

Часткове одужання

Всього 223

147

76

13

 

 

Отримані нами результати свідчать, що нагноєння м’яких тканин розвивається у 5 % випадків (таблиця). Розвиток анкілозу суглобів (3 випадки) відбувався через значне травмування епіфізів кісток і не був пов’язаним з недоліками методу лікування. Атрофія м’язів та остеопороз за даної методики відсутні, а локальний остеомієліт у місці введення спиць минає (часто без додаткового лікування) після їх видалення.

 

 

 

 

Бібліографія

 

1.     Анников В.В., Бейдик О.В. Билатеральная внешняя стержневая фиксация при открытых и нагноившихся переломах трубчатых костей / Збірник матеріалів IV міжнародний конгрес спеціалістів ветеринарної медицини 3-6 жовтня 2006 р.- Київ, 2006.- С. 38-39.

2.     Анников В.В. Чрезкостный остеосинтез при переломах костей периферического скелета апаратами стержневого типа / Збірник матеріалів IV міжнародний конгрес спеціалістів ветеринарної медицини конференції з проблем дрібних тварин 18-20 травня 2005 р.- Одеса:Фенікс, 2005.- С. 21-22.

3.      Кирсанов К.П., Краснов В.В., Борисенко Е.В. Экспериментальное обоснование лечения комбинированных повреждений таза с поперечними переломами крестцовой кости у собак аппаратом внешней фиксации / Збірник матеріалів V міжнародної науково-практичної ветеринарної конференції з проблем дрібних тварин 7-9 червня 2006 р.- Одеса:Фенікс, 2006.- С. 124-126.

4.     Сахно Н.В. Сочетанный остеосинтез стягивающей полосой и интрамедулярным фиксатором. // Ветеринария.-2006.-№3.- С.25-27.

5.     Сухонос В. Остеосинтез при переломах плечової кістки в ділянках дистального метафізарного хряща у собак. // Ветеринарна медицина України.-2005.-№2.- С.45.

6.     Сарбаш Д.В., Калашник І.О., Юрченко Л.І. Удосконалення методів остеосинтезу при переломах трубчастих кісток у собак// Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини. – Харків. – 1996. С. 44.