Педагогічні науки / 2. Проблеми підготовки фахівців

 

К. пед. наук, доцент Іванченко Є. А.

 

Одеський інститут фінансів

Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі, Україна

 

До питання мультиплікативної компетентності майбутнього фахівця

 

Сучасний етап реформування системи освіти в Україні визначається соціальними умовами, які склалися в країні, та відповідними завданнями для професійної підготовки фахівців. Одним з напрямів такої реформи є зміщення акцентів з опанування студентами вищих навчальних закладів певним набором знань, умінь та навичок на формування їхньої компетентності, як результату професійної підготовки.

Віддаючи належне наробкам вчених, які досліджували формування окремих компетенцій та компетентностей в процесі освіти, наприклад, інформатичної компетентності (О. Гончарова), професійної компетентності (Л. Дибкова, Г. Дутка), англомовної лексичної компетенції (Ю. Семенчук), інформаційної компетентності (Т. Поясок) та ін., зауважимо, що формування окремих компетенцій та компетентностей не вирішує проблеми професійної підготовки компетентних кадрів для певної галузі. Зазначене питання потрібно вирішувати в усій його повноті, розглядаючи компетентність фахівця як показник, що ввібрав у себе і професійні, і загальнолюдські якості, необхідні особистості в подальшому житті як професійному, так і соціальному.

Аналіз доробок науковців та власний досвід спілкування з керівниками практики студентів, випускниками, студентами, які намагаються знайти роботу вже під час навчання та відвідують співбесіди з роботодавцями, засвідчили, що головний показник якості професійної підготовки утворюється з діалектично пов’язаних частин (знань, практичних вмінь, навичок, якостей, досвіду професійної та соціальної діяльності), що, в свою чергу, свідчить про мультиплікативну природу компетентності фахівця. Виходячи з цього, ми говоримо про мультиплікативну компетентність майбутнього фахівця.

Мультиплікативна (від лат. multiplicare — множити, примножувати, збільшувати) – отримана через множення, множинна по суті [1; 2].

Мультиплікативна компетентність – це категорія множинна за своєю суттю, що узагальнює поняття компетентності, допускає одночасне включення понять різного рівня підпорядкування, тобто являє собою компетентність більш високого порядку. Дає як метричний ефект у сфері навчання або професійній (підвищення  якості успішності або заробітної платні), так і не метричний в соціальній сфері (підвищення культури, духовності, соціального статусу).

Мультиплікативна компетентність носить багатоцільовий характер, на відміну від традиційного розуміння компетентності, яка має одну ціль – забезпечення можливості ефективного виконання певної діяльності (наприклад, комунікативна компетентність має за мету забезпечення можливості спілкування; інформаційна компетентність – забезпечення можливості знаходження, обробки, збереження та використання інформації; професійна компетентність – забезпечення можливості якісної професійної діяльності; соціальна компетентність – забезпечення можливості нормальної життєдіяльності у соціумі тощо). Натомість мультиплікативна компетентність „запускає” одночасне функціонування окремих, але взаємопов’язаних частин (знань, практичних умінь, навичок, ціннісних орієнтацій та взаємин, професійних та особистісних якостей, досвіду діяльності в професійній та соціальній сферах), які забезпечують самоорганізацію та більш високу ефективність порівняно із сумарною (тобто має властивість синергії), що забезпечує  можливість ефективного функціонування в усіх сферах людської життєдіяльності.

Проведені нами теоретичні дослідження надали можливість визначити мультиплікативну компетентність майбутнього фахівця як сформований комплекс економічних знань, практичних умінь і навичок, ціннісних орієнтацій та взаємин, професійних та особистісних якостей, досвіду діяльності в професійній та соціальній сферах, набутих у процесі пізнавальної діяльності, який забезпечує здатність майбутнього фахівця до професійної діяльності в певній галузі та життя у швидкозмінному суспільстві. Мультиплікативна компетентність майбутнього фахівця розглядається нами в єдності особистісних та діяльнісних проявів феномена та містить такі структурні компоненти: ядро – ключові компетенції майбутнього фахівця і оболонку, яка складається з двох рівноправних частин, – соціальної зрілості майбутнього фахівця (включає соціальну спрямованість, соціальну компетентність, соціальну відповідальність і позитивне самовідношення (Я-концепцію)) та професіоналізму майбутнього фахівця (включає професійну спрямованість, професійну компетентність, професійну відповідальність, професійну мобільність) (рис.).

Наголосимо, що структура мультиплікативної компетентності майбутнього фахівця є нелінійною.

Структурні компоненти поняття „мультиплікативна компетентність майбутнього фахівця” поза залежністю від виду і специфіки праці виступають загальними інваріантами, необхідними і достатніми для ефективності професійної діяльності. Специфічні або особливі інваріанти мультиплікативної компетентності майбутнього фахівця відображають характерні риси конкретних видів праці, які відбиваються у структурному компоненті „професійна компетентність”, насичуючись загальними вимогами Галузевого стандарту вищої освіти України та конкретними вимогами роботодавців у окремих видах діяльності.

Запропонована структура мультиплікативної компетеності майбутнього фахівця має певні привілеї, які містяться у збереженні інваріантності функцій фахівця певної галузі, але робить варіативним їх наповнення в залежності від економічної, політичної та соціальної ситуації у країні та світі, що, в свою чергу, дає змогу отримати низку прерогатив у навчанні студентів, а саме:

-         визначати перелік предметів у залежності від актуальних потреб ринку праці;

-         обумовити напрями підвищення кваліфікації для випускників вищого навчального закладу;

-         надати основу для освіти та самоосвіти майбутнім фахівцям.

Рис. Структура мултиплікативної компетентності майбутнього фахівця

 

Ми вважаємо, що ключові компетенції майбутнього фахівця, професіоналізм майбутнього фахівця та соціальна зрілість майбутнього фахівця, що забезпечуються відповідними компетенціями, є фундаментом, який дає змогу фахівцю певної сфери гнучко орієнтуватись на ринку праці та бути підготовленим до продовження освіти як на другому (спеціаліст чи магістр) рівні вищої професійної освіти (для бакалавра), так і в сфері післядипломної освіти (для бакалавра, спеціаліста та магістра) чи наукової діяльності. Набір компетенцій є різним для різних освітньо-кваліфікаційних рівнів вищої професійної освіти, оскільки він пов’язаний із завданнями діяльності, а вони різні для різних рівнів.

Ці компетенції, виявляючись у поведінці, діяльності людини, стають її особистими якостями, властивостями. Відповідно, вони примножуються в мультиплікативну компетентність, яка характеризується і мотиваційними, і смисловими, і ставленнєвими, і регуляторними складовими, разом з когнітивними (знаннями і досвідом).

 

Литература:

1.     Философский словарь [Електронний ресурс] ― Режим доступу :

http://mirslovarei.com/content_fil/MULTIPLIKATIVNYJ-14646.html

2.     Webster's Online Dictionary [On-line]. ― Available :

http://www.websters-online-dictionary.org/definitions