Глобак Д. В.

Науковий керівник:

Гнідан В. І.

Буковинська державна фінансова академія

м. Чернівці

СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ КРЕДИТУВАННЯ МАЛОГО БІЗНЕСУ

Постановка проблеми. Найважливішою складовою фінансової системи держави є фінанси підприємств, оскільки саме вони функціонують у сфері суспільного виробництва. Тому, саме від стану фінансів підприємств залежить можливість задоволення суспільних потреб, фінансова стійкість країни. Окрім того, фінансові ресурси – це єдиний вид ресурсів, які можна трансформувати за короткий термін та з мінімальними витратами у будь – який інший вид ресурсів. У свою чергу будь – які ресурси є обмеженими, а в нинішніх умовах господарювання багато малих підприємств відчувають гостру нестачу фінансових ресурсів.

Сезонність постачання сировини, нестача власних фінансових ресурсів, зменшення оборотних засобів через порушення розрахунків та інтеграційних процесів, характеризують малий бізнес як такий, що не може повноцінно існувати без кредитного забезпечення. Розвиток кредитування малого бізнесу знаходиться в прямій залежності із розвитком і самої економічної системи. Кредит виступає головним способом поповнення фінансових ресурсів, тобто обігових коштів на підприємстві для забезпечення ефективного його функціонування, розвитку.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Різні аспекти банківського кредитування малого бізнесу постійно перебувають у полі зору вітчизняної економічної науки.

Аналіз останніх досліджень і публікацій свідчить, що проблема розвитку малого та середнього бізнесу в Україні є досить актуальною, при цьому велика увага приділяється питанню кредитування як іноземними, так і вітчизняними фінансовими установами, створенню дієвого механізму і стратегії розвитку підприємства в країні.

Так, О.Є. Кузьмін для сприяння розвитку мережі кредитних спілок як ефективної форми фінансово-кредитної підтримки малих підприємств пропонує поширити на кредитні спілки державні програми гарантування вкладів фізичних осіб [6].

Биба В.В. своє дослідження зорієнтовує на визначення стану співробітництва України з міжнародними фінансовими установами у напрямку фінансування програм розвитку малого бізнесу в Україні [3].

Гринюк А. досліджує перспективи розвитку малого бізнесу крізь призму доступності кредитних ресурсів, виокремлює при цьому основну проблему низького рівня кредитування бізнесу таку, як непрозорість діяльності малих суб’єктів підприємництва, і як наслідок, не бажання банку мати великі ризики [4].

Також, проблеми кредитування малого бізнесу в Україні досліджували Лилик І., Хитра К.П., виокремлюючи при цьому малий бізнес, як головну ланку розвитку всієї економіки країни [5,7].

Бобров Є.А. досліджує сучасний стан та перспективи розвитку кредитування малого бізнесу, основні можливі напрямки поповнення фінансових ресурсів [8].

Значущість даної проблеми залишається і надалі, оскільки малий бізнес так і не отримує відповідного рівня фінансових забезпечень. Структурні зрушення в державі не полегшують його життя, а навпаки готують до нових випробувань на виживання, як це яскраво доводить прийняття нового податкового кодексу.

Постановка завдання. Дане дослідження зорієнтоване на визначення сучасного стану кредитування малого бізнесу, а також виокремлення основних напрямків розвитку даного кредитування з урахуванням проблем, які виникають у підприємств при поповнені фінансових ресурсів за рахунок цих самих кредитів.

Результати досліджень. Роль та функції малого підприємництва з загальноекономічних позицій полягають не тільки у тому, що воно є одним з найважливіших дійових факторів економічного розвитку суспільства, яке спирається на ринкові методи господарювання. Його важлива функція – сприяння соціально – політичній стабільності суспільства, оскільки воно відкриває простір вільного вибору шляхів і методів роботи на користь суспільства та забезпечення власного добробуту.

Однак, щоб активізувати діяльність малого бізнесу на повну, необхідно своєчасно поповнювати його фінансові ресурси, обігові кошти, використовуючи при цьому кредитування.

Кредит протягом останніх 20 років став невід’ємним елементом нашого життя, єдиним швидким шляхом забезпечення себе грошовими коштами за необхідності. Але, з іншої сторони кредитування в Україні є тільки кривим відображенням у дзеркалі того кредитування, яке б мало стимулювати розвиток не тільки бізнесу, але й економіки, а не гальмувати його високими відсотковими ставками.

На сьогодні стан малого бізнесу не можна вважати задовільним, підприємства не мають можливостей для реалізації інноваційно – інвестиційних проектів, не забезпечують поступового економічного зростання країни та приросту ВВП і НД.

Кількість малих підприємств, що діють на Україні в 2011 році становить 164 тисячі, що майже у двічі менше ніж було у 2007 році. В США кількість малих підприємств становить 19300 тис., в Японії – 6450 тис., в Англії – 2630 тис. В цих країнах на відміну від України проводиться активне кредитування малого бізнесу на умовах, які для його розвитку є вигідними [9].

В Україні найменше серед країн Європи та Світу малих підприємств на 1 тис. жителів: всього 3 підприємства, тоді як в США – 74,2 підприємства, в Японії – 49,6, в Англії – 46, в Італії – 68 підприємств.

Саме таке співвідношення негативно впливає на частку малого бізнесу у ВВП, для України розмір цієї частки становить лише 16 %, для США – 50 – 55%, для Японії – 53 – 55%, для Франції – 55 – 62% [9].

Такий факт не характеризує Україну, як країну з сильною економікою, де підприємці та малий бізнес відіграють провідну роль.

Високий рівень розвитку малого і середнього підприємництва в зарубіжних країнах забезпечено досконалою структурою кредитних систем цих країн. У взаємодії бізнес – кредитно-банківський сектор успішно співіснують різні за розмірами банківські  та кредитні установи, дрібніші з яких працюють з невеликими підприємствами, крупні банки орієнтуються на великий бізнес. І чим більш розгалуженою є структура банківських та кредитних інститутів, тим краще це для бізнесу [3].

В Україні спостерігалася активізація діяльності банківських установ щодо кредитування малого бізнесу, але на сьогодні дана активізація частково припинена. Для банків є збитковим надання кредитів малому бізнесу без відмінної кредитної історії так само, як малому бізнесу є збитковим брати кредити у банків за високими відсотковими ставками.

Основними проблемами, які впливають на кількість виданих кредитів є:

1.     Відсутність кредитної історії.

2.     Застарілі та спрацьовані основні виробничі фонди, які банки не приймають до застави.

3.     Низька заставна вартість майна.

4.     Фінансові показники роботи підприємства, які не задовольняють вимоги банків до позичальників.

5.     Високі витрати пов’язані з оформленням кредиту (оцінка, страхування майна, комісії за оформлення кредиту та так звані неявні відсотки).

6.     Високі процентні ставки за кредитами від комерційних банків.

Кредити малому бізнесу надаються, але враховується цільове призначення кредиту. Так кредит на придбання комерційної нерухомості має максимальний термін до 1 року, мінімальний авансовий внесок 20 – 50%, мінімальна процентна ставка 22,0 % у грн. Ще одним недоліком є те, що кредити надаються терміном 1 – 2 роки, малий бізнес не в змозі взяти кредит терміном на 5 років, банки такі кредити не видають [9].

Перспективні напрямки кредитування малого бізнесу:

1.     Розгалуження банківської структури, розширення спектру наданих послуг.

2.     Пільгове державне кредитування малого бізнесу.

3.     Дотримання банками України умов, які передбачає співпраця із ЄБРР та Німецькою кредитною лінією.

4.     Створення кредитних спілок.

5.     Кредитування за рахунок приватних осіб (приватні інвестори), які володіють значними грошовими коштами.

Надзвичайно велику роль у фінансовій підтримці малого бізнесу можуть відіграти кредитні спілки (кооперативи), які повинні виникати насамперед там, де для населення недоступний кредит, не влаштовують терміни його надання, дискримінуються позичальник чи вкладник.

Кредитна спілка – це неприбуткова громадська організація, яка дбає передусім про фінансовий і соціальний захист спілчан [6].

Кредитні спілки можуть вирішити багато проблем малого бізнесу, що дозволить розвиватися не тільки йому, але й економіці загалом.

Ще одним напрямком підтримки малого бізнесу може стати запровадження державного механізму стимулювання комерційних банків щодо надання позик (пільгових позик) малим підприємствам. Його істотним елементом може бути звільнення від оподаткування банківських коштів, що спрямовуються у фонд кредитів малому підприємництву та надання державної гарантії повернення позик [8].

Суб’єкти малого підприємництва повинні самоорганізовуватися, наприклад, у товариства взаємного фінансування. Такі товариства створюються за рахунок добровільних внесків і відіграють значну роль у вирішення проблем покриття тимчасових фінансових потреб суб’єктів малого підприємництва своїми силами, без залучення бюджетних коштів.

Кредитування малого бізнесу в перспективі має багато напрямків розвитку. Безпосередньо малий бізнес може користуватися послугами банків, створювати свої кредитні спілки, товариства взаємного фінансування, які будуть у більшій мірі звертати увагу на його потреби, ніж на його кредитну історію.

Висновки. Отже, кредитування малого бізнесу на теренах України потребує суттєвих змін, не тільки зміни законодавства, але й практичних навичок учасників кредитного процесу.

Фінансово – кредитна допомога малому підприємництву має формуватися за такими напрямками: стимулювання комерційних банків та інших фінансових небанківських установ до надання позик і розширення послуг малим підприємствам шляхом звільнення від оподаткування їх коштів; переорієнтація бюджетних коштів; активізація процесу створення й діяльності недержавних гарантійних і страхових установ для обслуговування малого бізнесу через створення відповідних мотиваційних механізмів зацікавленості у цій діяльності з наданням пільгових умов для їх функціонування; ефективнішого використання іноземної допомоги й активне виявлення своєї позиції у взаємовідносинах з міжнародними фінансовими організаціями; сприяння процесу самоорганізації суб’єктів малого підприємництва у розв’язанні своїх фінансово – кредитних проблем шляхом створення установ взаємного фінансування і гарантування.

 

ЛІТЕРАТУРА

1.     Закон України „Про банки і банківську діяльність” від 07.12.2000 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.zakon.rada.gov.ua.

2.     Закон України „Про заставу” від 2.10.92 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1997. – №47. – С. 74.

3.     Биба В.В. Сучасний стан та перспективи розвитку кредитування малого та середнього бізнесу / В. В. Биба // Економіки і бізнесу. – 2008. – №2. – С. 129 – 132.

4.     Гринюк А. Перспективи розвитку малого бізнесу крізь призму доступності кредитних ресурсів / А. Гриню // Вісник НБУ. – 2010. №1. – С. 52 – 53.

5.     Лилик І. Завоювання сектору кредитування для малого та середнього бізнесу: кейс / І. Лилик, О. Волянська, М. Магді // Маркетинг в Україні. – 2009. - №3. – С. 30 – 41.

6.     Кузьмін О.Є. Фінансова інфраструктура для підтримки малих підприємств / О.Є. Кузьмін, І.М. Комарицький // Фінанси України. – 2003. - №2. – С. 87.

7.      Хитра К.П. Проблеми кредитування малого бізнесу в Україні / К.П. Хитра, Р.С. Квасницька // Сучасні підходи, методи і моделі в управлінні фінансами: економ. і соціал. аспекти: зб. доп. ІІ Всеукраїнської наук. – практ. конфер. студентів та молодих вчених, 14 – 15 травня 2009 р. /МОНУ, Хмельницький нац. ун – т, Інститут економіки та управління. – Хмельницький, 2009. – Т. 2. – С. 47 – 49.

8.     Бобров Є.А. Сучасний стан і перспективи розвитку кредитування малого бізнесу / Є.А. Бобров // Фінанси України. – 2004. - №1. – С. 103.

9.      Офіційний сайт НБУ [ Режим доступу ]: www.bank.gov.ua /Statist/ CREDITS/kred.