Тези

Паскал А.І.

Паскар І.О.

Науковий керівник: Кравчук І.П.

Буковинська державна фінансова академія

Передовий вітчизняний та зарубіжний досвід підвищення ефективності господарювання на підприємствах

 

На сучасному етапі розвитку України, забезпечення стабільної роботи підприємств з випуску конкурентоспроможної продукції, є завданням першорядної важливості для керуючих сторін усіх рівнів. Найважливішою якісною характеристикою господарювання на всіх рівнях є - ефективність виробництва, яка стала одним з головних чинників економічних трансформацій і розвитку всіх регіонів. В зв’язку з цим і  виникає потреба у дослідженні особливостей підвищення ефективності господарювання на підприємствах.

Питанню оцінки економічної ефективності діяльності підприємств вченими-економістами, як вітчизняними, так і закордонними, було присвячено велику кількість наукових праць. Багато вчених - економістів в своїх роботах висвітлюють ефективно діючу закордонну практику, зокрема про важливість економічної доданої вартості в оцінюванні економічної ефективності (Р.В.Андрійчук) та про роль дегресивних і прогресивних витрат в даному процесі (вчені - економісти Кузьмін О. Є., Когут У. І.,         Козак В. Г.). Аналіз структурних зрушень в економіці та їхній вплив на ефективність виробництва досліджував Бурбела Т.М., своє бачення щодо перспективності поширення спільного підприємництва у міжнародних економічних відносинах висвітлив Єгорченко Н.О. [2].

Метою даної роботи є дослідження основних підходів вітчизняного та зарубіжного досвіду щодо визначення ефективності виробництва.

Сучасний стан економіки на макро- і мікрорівні характеризується деформованою структурою вироб­ництва. Тому одним із стратегічних завдань більш ефективного розвитку виробничого потенціалу є його структурна перебудова, щодо вітчизняного досвіду, яку можна здійснюва­ти, з одного боку, за допомогою проведення ефек­тивної політики реструктуризації та санації потен­ційно конкурентоспроможних підприємств, а з іншо­го — через ліквідацію (повне перепрофілювання) збиткових і збанкрутілих підприємств.

           Характерною особливістю сучасного виробництва за кордоном треба вважати перехід до різноманітних колективних (групових) форм організації праці, включаючи спільне виконання окремих зав­дань (контроль якості, обслуговування виробництва, навчання). Передовсім варто назвати так звані гуртки якості, які, по суті, є не­формальною організацією управління виробництвом, що співіснує паралельно з традиційною ієрархічною системою. За оцінкою за­хідних спеціалістів, на кожний долар витрат на розвиток гуртків якості підприємства одержують 4-8 доларів прибутку. Тому неви­падково найбільші фірм США та Японії використовують гуртки якості з метою підвищення ефективності виробництва.

Регульований розвиток національно-зарубіжних спільних підприємств створює нові джерела ефективного зовнішнього фінансування, забезпечує доступ до сучасних технологій і передового управлінського досвіду, насичує споживчий ринок якісними товарами та послугами, розширює експортні можливості. Спільне підприємництво сприяє створенню прогресивної структури виробництва, реалізації потенціалу ринкових відносин, розвитку здорових конкурентних відносин товаровиробників, а також запобігає монополізації економіки. Спільні підприємства в Україні існують в багатьох галузях економіки. В основному це торгівля, об­робна та паливно-енергетична промисловість.

Найбільш відомі, підприє­мство “Укртатнафта”, “РУНО”, “Audi Hungaria Motor Kft”, “Kraft Foods Ukraine”, “Рено-ЛАЗ”, “АвтоЗАЗ-DАЕWОО”.   У створення спільних підприємств в Україні інвестовано приблизно зі 40 країн світу, переважно з країн СНД, Німеччини, Швейцарії, Австрії, Польщі, Угорщини, Болгарії, Індії, Італії, СІІІА, Канади, Китаю.

 На початок 2010 р., порівняно з 1997 р., кількість спільних підприємств з 9901 зменшилася до 4954, тобто в 2 рази [3, с. 381].

 За І півріччя 2011 р. в економіку України іноземними інвесторами вкладено 2788,2 млн. дол. США прямих інвестицій. З країн ЄС надійшло 82,0% загального обсягу, з країн СНД – 3,0%, з інших країн світу – 15,0%. В той же час нерезидентами вилучено капіталу на 447,0 млн. дол. США.

Чистий приріст іноземного капіталу за І півріччя 2011 р. склав 2452,4 млн. дол. США., що у 4,9 рази більше, порівняно з відповідним періодом 2010 р.

 Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в Україну на 1 липня 2011 року склав 47205,7 млн. дол. США і зріс до початку 2011 року на 5,5%, та в розрахунку на одну особу становив 1033,2 дол. США.

 За І півріччя 2011 р. інвестиції надійшли зі 127 країн світу. До десятки основних країн-інвесторів, які формують майже 83% загального обсягу прямих інвестицій, входять Кіпр (24,6% від загального обсягу інвестування), Німеччина (15,6%), Нідерланди (10,1%), Російська Федерація (7,2%), Австрія (6,0%), Франція (5,1%), Велика Британія (5,0%), Швеція (3,7%), Віргінські Британські острови (3,2%), США (2,3%).

Значний інтерес інвесторів викликають підприємства, що здійснюють фінансову діяльність, в них акумульовано 32,5% від загального обсягу інвестиції. Інвестиційно привабливими залишаються організації, що здійснюють операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг та надання послуг підприємцям  (10,9% загального обсягу інвестування), підприємства торгівлі; ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (10,5%); будівництва (6,3%), транспорту та зв’язку (3,8%).

На підприємствах промисловості зосереджено 31,4% загального обсягу інвестицій (у т. ч. на підприємствах переробної промисловості – 27,6%, добувної – 2,7%). Серед галузей переробної промисловості найбільші обсяги інвестицій зосереджені на підприємствах металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів (12,8% від загального обсягу інвестицій), з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (4,3%), хімічної та нафтохімічної промисловості (3,1%), машинобудування (2,6%), з виробництва іншої неметалевої мінеральної продукції (1,9%). [4]. Дана тенденція є позитивною, оскільки збільшується можливість створення нових підприємств, введення нових технологій.

Зарубіжний досвід показує, що в сучасних умовах розширення експорту товарів і послуг та зміцнення позицій національних виробників на зовнішніх ринках надто складно забезпечити без фінансової та іншої підтримки держави, навіть якщо пропоновані товари і послуги цілком конкурентноспроможні. Тому, формуючи бюджет, слід передбачити бюджетні асигнування сприяння експорту , еквівалентні не менше ніж 0,3 % ВВП. Держава зобов’язана активно підтримувати розвиток експортного потенціалу. Не менш важлива пайова участь держави у реалізації перспективних інвестиційних, орієнтованих на експорт проектів. Цей показник має становити не менше 40% фінансування.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.   Бурбела Т.М., Аналіз структурних зрушень в економіці та їхній вплив на ефективність виробництва [Текст] / Т.М. Бурбела // Формування ринкових відносин в Україні. - 2011. - №3. - С. 62-67.

2. Єгорченко Н.О., Перспективність поширення спільного підприємництва у міжнародних економічних відносинах [Текст] / Н.О. Єгорченко // Економіка та держава. - 2009. - №7. - С. 48-51.

3.     Статистичний щорічник України за 2010 рік - К.: Техніка, 2011.

          4.   www.me.gov.ua - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. [Електронний ресурс].

5.   http://www.ukrstat.gov.ua – Державна  служба статистики України. [Електронний ресурс].