Михайловська О. В., Воронюк В.М.,

Буковинська державна фінансова академія,

м. Чернівці

Транснаціоналізація банківської системи України

 

Сучасний розвиток світового господарства, зокрема фінансової сфери, характеризується активізацією процесів транснаціоналізації, учасником яких є і Україна.  Так, останніми роками спостерігається значний інтерес іноземних банківських груп до банківського сектору України з огляду на високий потенціал його розвитку. Це відкриває для вітчизняної економіки як нові можливості розвитку, так і певні загрози. Тому актуальним є аналіз процесів входження іноземного банківського капіталу в банківську систему України з метою максимального використання його переваг та протидії можливим загрозам.

Дослідженням різних аспектів участі банківської системи України в процесах транснаціоналізації займалися Диба М. І., Колісник М. Б., Ладюк О. Д., проте і на сьогодні дане питання залишається актуальним та потребує подальшого розгляду.

Тому метою роботи є аналіз процесів освоєння іноземними банківськими групами вітчизняного банківського сектору, виявлення основних можливостей та загроз, що виникають на цій основі, та формування пропозицій щодо усунення останніх.

Основними мотивами входження транснаціональних банків у банківський сектор країн Східної Європи, у тому числі й України, є захоплення нових територій та отримання вищих прибутків. Якщо аналізувати динаміку кількості банків з іноземним капіталом в Україні (табл. 1), то можна побачити, що до 2009 їх чисельність зростала як в абсолютному (з 35 банків у 2006 році до 53 у 2008), так і у відносному вимірі (з 20,6% до 28,8%). Лише у кризовий 2009 рік відбулось невелике зниження показників. Натомість у 2010 році повністю відновилась попередня динаміка навіть з перевищенням показників 2008 року: кількість банків з іноземним капіталом зросла до 55, що становить 31,3% від їх загальної кількості.

Таблиця 1

Іноземний капітал у банківській системі України [3]

Роки

 

Показники

2006

2007

Темп росту

%

2008

Темп росту

%

2009

Темп росту

%

2010

Темп росту

%

Кількість банків, що отримали ліцензію на здійснення банківських операцій

170

175

102,9

184

105,1

182

98,9

176

96,7

з них банків з іноземним капіталом

35

47

134,3

53

112,8

51

96,2

55

107,8

в тому числі із 100% іноземним капіталом

13

17

130,8

17

100,0

18

105,9

20

111,1

Частка банків з іноземним капіталом, %

20,6

26,9

-

28,8

-

28

-

31,3

-

Частка іноземного капіталу в статутному капіталі банків, %

27,6

35

-

36,7

-

35,8

-

40,6

-

 

При цьому протягом усіх років, крім 2009, зростала і частка іноземного капіталу у статутному капіталі банків, істотне перевищення якої над часткою банків з іноземним капіталом в їх загальної кількості свідчить про те, що під контролем іноземних фінансових структур перебувають переважно великі банки, які значно перевершують за рівнем конкурентоспроможності малі та середні вітчизняні банки, що несе певні негативи.

Взагалі, основними вигодами для України від присутності іноземного капіталу в банківській сфері можуть бути: впровадження передових методів банківської діяльності (стратегічного менеджменту та новітніх інформаційних технологій); збільшення кредитних ресурсів і забезпечення стабільності джерел їх формування; розширення спектра і підвищення якості послуг, комплексний підхід до обслуговування клієнтів; здешевлення банківських послуг і впровадження системи страхування банківських ризиків; використання досвіду санації, реорганізації і реструктуризації банків в умовах об’єднань, поглинання і злиття банків; підвищення конкурентоспроможності і кваліфікаційного рівня банківських працівників до європейських стандартів надання послуг [1].

Водночас, зростання присутності іноземного капіталу у банківській системі здатне провокувати значні загрози фінансовій безпеці України: відтік капіталів за кордон у формі виведення прибутків з негативними наслідками для платіжного балансу країни; ймовірність посилення іноземного контролю над банківською системою України і економікою держави в цілому; переважне кредитування підприємств з високими прибутками і низькими ризиками, тоді як брак кредитних ресурсів відчувають, насамперед, стратегічні для української економіки підприємства; перехоплення іноземними банками вигідних видів діяльності і менш ризикованої клієнтури, що загрожує банкрутством місцевим банкам; наростання розриву між розвитком фінансового і реального секторів економіки [2].

Отже, аналіз процесів транснаціоналізації банківської системи України показав, що протягом останніх років відбувалося зростання як кількості банків з іноземним капіталом, так і частки іноземного капіталу у статутному капіталі банків. Така тенденція, крім деяких позитивів, несе із собою ряд потенційних загроз фінансовій безпеці України, для нейтралізації яких доцільно законодавчо встановити тимчасове обмеження на питому вагу іноземного капіталу в банківській системі Україні на рівні до 50 %, забезпечити контроль відповідності капіталізації та розміру резервів іноземних інвесторів вимогам вітчизняного законодавства, а також ухвалити Закон України «Про діяльність банків із іноземним капіталом», яким врегулювати основні проблемні питання.

Список використаних джерел

1. Диба М. І. Інтернаціоналізація банківської систем України / М. І. Диба, Є. С. Осадчий // Науковий вісник Національного університету ДПС України (економіка, право). – 2010. – № 1(48). – С. 35-41.

2. Колісник М. Б. Банківська система України як учасник глобалізаційних процесів / М.Б. Колісник // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. − № 21. – С. 226-230.

3. Основні показники діяльності банків України // Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс]. - Режим доступу http://www.bank.gov.ua/bank_supervision/dynamics.htm