Дунська А.Р.

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

Класифікація видів міжнародного лізингу

Актуальність розвитку лізингу в Україні, включаючи формування лізингового ринку, обумовлена, перш за все, несприятливим станом парку устаткування: значна питома вага морально застарілого устаткування, низька ефективність його використання, немає  забезпеченості запасними частинами.

Перехід до ринкової економіки поставив в даний час перед виробничими підприємствами різних галузей промисловості ряд проблем, головною з яких є посилення своїх ринкових позицій в умовах зростаючої конкуренції, скорочення частки ринку, складнощів пошуку партнерів і обмеженості фінансових ресурсів.

В залежності від національної приналежності учасників лізингової угоди розрізняють національних та міжнародний лізинг.  Як для національного так і для міжнародного лізингу існує досить велика кількість різновидів. Для нашої країни найбільш актуальним є на сьогоднішній день міжнародний лізинг, який є дієвим і реальним капіталозберігаючим способом фінансування вітчизняного виробництва з-за кордону. Міжнародний лізинг — найперспективніший фінансовий інструмент, здатний ефективно розвивати виробництво, активізувати інвестиційний процес в країні. Міжнародний лізинг по суті представляє собою компромісний варіант співпраці українського підприємства, у якого немає засобів на модернізацію, і іноземного інвестора, який неохоче надасть цьому підприємству фінансові кошти, оскільки не має достатніх гарантій їх повернення.

Існує досить велика кількість видів міжнародного лізингу в залежності від певних класифікаційних ознак, які охоплюють і склад учасників угоди, об’єкт лізингу, відносини між учасниками і розподіл обов’язків, спосіб фінансування об’єкта лізингу, характер лізингових платежів, намірів учасників лізингової угоди тощо. Спробуємо систематизувати основні види міжнародного лізингу у вигляді в наступної таблиці:

Таблиця 1. Види міжнародного лізингу

Класифікаційна ознака

Види міжнародного лізингу

Склад учасників угоди

Прямий лізинг – об’єкт лізингу передається від виробника безпосередньо лізингоодержувачу

Непрямий лізинг – класична трьохстороння або багатостороння операція

Об'єкт лізингу

Лізинг рухомого майна

Лізинг нерухомості

Лізинг майна, що вже було в експлуатації

Груповий (великомасштабний) лізинг, або «біг-тікет-лізинг»

Характер взаємодії між сторонами лізингової угоди

Чистий лізинг – основні зобов'язання з обслуговування майна бере на себе лізин-гоодержувач

Мокрий лізинг з повним набором послуг (повний) – обов'язкове повне технічне обслуговування обладнання, його ремонт, страхування та інші операції бере на себе лізингодавець

Лізинг з частковим набором послуг передбачає завчасно обумовлений поділ функцій з технічного обслуговування об'єкта лізингу між сторонами угоди

Спосіб фінансування придбання об'єкта лізингу

Лізинг за рахунок власних коштів передбачає використання власного капіталу для фінансування лізингових програм

Лізинг за рахунок залучених коштів (пайовий)  передбачає залучення лізинговими компаніями позичкових коштів для фінансування великих і дорогих лізингових проектів.

Роздільний лізинг (leveraged leasing), або лізинг з частковим фінансуванням лізингодавцем передбачає оплату предмету лізингу  на рівні 75—80% за рахунок власних коштів лізингодавця, а решта суми – за  рахунок позики.

Характер лізингових платежів

Лізинг із грошовим платежем – всі  платежі здійснюються в грошовій формі

Лізинг із компенсаційним платежем – платежі здійснюються у вигляді поставки товарів, вироблених на лізингованому обладнанні або у вигляді надання зустрічних послуг

Лізинг із змішаним платежем – поєднуються  перелічені в перших двох випадках форми оплати

Намір учасників лізингової угоди

Терміновий лізинг – угода укладається на один термін

Поновлювальний (револьверний) лізинг – угода продовжується після закінчення першого терміну контракту

 

Запропонована класифікація видів міжнародного лізингу дозволяє чітко сформулювати класифікаційні ознаки та визначити відповідні різновиди лізингу. Наведені в таблиці класифікаційні ознаки міжнародного лізингу визначені з урахуванням особливостей лізингових угод і підкреслюють ті аспекти міжнародного лізингу, на які першочергово необхідно звернути увагу при організації операції міжнародного лізингу та укладанні лізингової угоди.