Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

К.е.н., доц. Артеменко Л.П.

Студентка факультету ФММ Денисенко К.Ю.

Національний технічний університет України «Київський Політехнічний інститут», Україна

 

Ефективність стратегічного контролю

На сьогоднішній день, стратегічний контроль є невід’ємною частиною діяльності підприємства. В сучасних умовах невизначеності та нестабільності зовнішнього середовища ефективність стратегічного контролю є вкрай необхідною складовою успішного функціонування підприємства.

Стратегічний контроль є особливим видом управлінської діяльності на підприємстві, що полягає у спостереженні та оцінці проходження процесу стратегічного управління. Він забезпечує досягнення поставлених цілей та виконання обраних стратегій через встановлення стійкого зворотного зв’язку. Стратегічний контроль полягає у визначенні того, чи можливе подальше здійснення стратегій і чи приведе їхня реалізація до досягнення цілей. Він не може існувати без поточного та заключного контролю.

Ефективність стратегічного контролю забезпечують наступні фактори:

·                     застосування досконалих методів і форм контролю;

·                     єдність організаційної структури, культури управління та цілей підприємства;

·                     точність і доступність інформації, необхідної для стратегічного контролю.

Стратегічний контроль в управлінні підприємством здійснюється на основі регулювання відповідних показників, що характеризують стан підприємства та його структурних одиниць на всіх етапах здійснення діяльності.

Вибір показників є завданням стратегічного значення, оскільки від цього буде залежати оцінка успішності виконання стратегії. Контроль буде найбільш об'єктивним та ефективним тоді, коли складено систему нормативів виконуваних робіт і кінцевих результатів (цілей). Найчастіше нормативи розробляються за такими групами: цінові, програмні (техніко-економічні), фізичні (для виробів та технологічних процесів), поведінкові тощо. Вибрані підконтрольні показники повинні відповідати цілям підприємства та бути зручними в практичному використанні фахівцями контролінгу. Стратегічні показники характеризують місію,  стратегічні цілі підприємства і можуть використовуватися лише для стратегічного планування і обліку. До них можна віднести наступні показники, як коефіцієнти ліквідності, оборот, прибуток, частка постійних витрат в загальній сумі витрат, підприємства.

Перш ніж контролювати досягнення будь-якої мети, необхідно перевірити обґрунтованість її вибору і реальність досягнення. Організаційні графіки та інші графічні методи дають змогу наочно показати досягнутий проміжний та кінцевий результати. Такі графіки дозволяють здійснювати взаємодію та розподіл завдань і відповідальність між органами керівництва програмою і виконавцями.

Для досягнення стратегічних цілей важливим є аналіз глибини, порядку та швидкості змін в організаційній культурі на підприємстві та в окремих його підсистемах під впливом та для забезпечення впровадження визначених стратегій. На основі правильного поєднання стратегічних змін в організаційній структурі та культурі можна забезпечити організаційний розвиток підприємства, тобто удосконалення формальних (організаційної структури управління, процесів управління, розподілу та координації прав, обов'язків, відповідальності, організації роботи управлінських працівників та ін.) і неформальних аспектів організаційної діяльності (підвищення рівня знань, навичок, досвід у міжособистісному і міжгруповому спілкуванні тощо).

Найбільш важливими вимогами, що надходять із системи контролю інформації є наступні:

• своєчасність, щоб можна було прийняти необхідні рішення щодо коригування обраної стратегії;

• достовірність даних, які адекватно відображають стан контрольованих процесів;

• має бути вказано точний час її отримання та час, до якого вона належить.

Проведення ефективного стратегічного контролю має велике значення для організації, більш того, неправильно організована робота з контролю може створювати труднощі в роботі організації і навіть наносити їй шкоди. До числа можливих негативних проявів функціонування системи контролю можуть належати такі:

• підміна цілей організації параметрами контролю в результаті того, що співробітники починають орієнтувати свою діяльність на ті показники, за якими їх контролюють;

• надмірне контролювання діяльності підрозділів і співробітників;

• перевантаження керівників інформацією, що надходить із системи контролю.

За умов комплексного підходу до проведення стратегічного контролю, що передбачає використання різних елементів, реалізація стратегічного контролю буде успішна та ефективна. Також це дасть змогу сформувати ефективну систему контролю на підприємстві, адекватну сучасним умовам господарювання.

Література:

1. Стратегічне управління: Навчальний посібник. / Корецький М.Х., Дацій О.І., Дєгтяр А.О.// – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 240 с. ISBN 9789663644370

2. Стратегічний контролінг в управлінні інноваційною діяльнісю промислових підприємств. [Електронний ресурс] / Фірсова С.М., Наталенко М.О. – Режим доступу:

http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/VSUNU/2011_10_1/Firsova.pdf

3. Стратегічний менеджмент: Підручник. / I.M. Писаревський, О.М. Тишенко, М.М. Поколодна, Н.Б. Петрова; ред. Аляб'ев; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. // X.: ХНАМГ, 2009. 287 с.