Гринь В.П.

Запорізький національний університет, Україна

ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ АСПЕКТИ АДАПТАЦІЇ СИСТЕМИ КОНТРОЛЮ ЯКОСТІ АУДИТОРСЬКИХ  ПОСЛУГ ДО СУЧАСНИХ УМОВ ГОСПОДАРЮВАННЯ

 

Вітчизняний аудит в Україні перебуває на стадії свого становлення. Тому на сучасному етапі ринок аудиторських послуг нестабільний і поки що недостатньо ефективний. Це зумовлюється нерозумінням можливостей аудиту, недостатньо кваліфікованим кадровим забезпеченням, недосконалістю методологічної і нормативної бази аудиту. В цих умовах кожний суб'єкт аудиторської діяльності при здійсненні своєї господарської діяльності стикається з ризиком неякісного надання аудиторських послуг. Для підвищення ефективності аудиторської діяльності аудиторськими фірмами створюються внутрішньофірмові системи контролю якості аудиторських послуг.

Вагомий внесок у розвиток теорії формування системи контролю зробили такі відомі вітчизняні вчені, як В.В. Сопко, Ф.Ф. Бутинець, В.С. Рудницький, А.Д. Шеремет, О.Ю. Редько, Н.М. Проскуріна та ін. Опубліковані наукові дослідження з питань вдосконалення стану незалежного аудиту свідчать про те, що порушене питання заслуговує на широке теоретичне узагальнення, наукове визнання та застосування на практиці.

Внутрішньофірмовий контроль є важливою і певною мірою основоположною категорією у загальній структурі контролю якості аудиту. Він залежить від рівня професійної підготовки окремо взятого аудитора, а також від функціонуючої у фірмі системи контролю роботи аудиторів [5]. Для підвищення якості професійної діяльності кожної окремо взятої аудиторської фірми необхідна модель здійснення внутрішньофірмового контролю якості аудиту, що включає алгоритм проведення контролю якості аудиту, визначення місця працівника в загальній структурі здійснення аудиторської перевірки, його повноважень, а також встановлює контрольно-підлеглі зв'язки між працівниками. Така модель дозволить впорядкувати і тим самим зробити більш ефективними процедури внутрішнього контролю якості аудиторських послуг.

Отже, при організації системи контролю якості важливо враховувати наступні моменти. А саме, доцільним вважається створення служби контролю якості при великих аудиторських фірмах; для невеликих фірм раціональним є покладання контрольних функцій на конкретних співробітників. Повинні бути визначені й затверджені види контрольних робіт, виконуваних кожним провідним спеціалістом окремо й усіма працівниками разом і спрямованих на забезпечення якості послуг фірми, у тому числі встановлення їх обов'язків, повноважень, відповідальності й взаємин [1].

Внутрішніми документами аудиторської фірми необхідно визначити наступні основні моменти: напрямок контролю; ціль і завдання контролю; суб'єкт і об'єкт контролю; нормативне, інформаційне, технологічне й технічне забезпечення здійснення контролю; процедури контролю й порядок їх виконання; засоби контролю, які необхідно застосовувати; порядок документального оформлення, як процесу, так і результатів контролю; порядок оцінки ефективності контролю і якості реалізації його результатів. Отже, в процесі дослідження вважаємо, що суб'єктами контролю якості є всі співробітники аудиторської фірми, а його об'єктами - системи управління та забезпечення якості, а також сама система контролю якості. Безперервний моніторинг є критично важливою складовою продуманої системи контролю якості, але недостатньо здійснювати тільки його, відмовляючись від аналізу ефективності внутрішнього контролю на інших рівнях управління усередині аудиторської фірми.

З точки зору Н.М. Проскуріної [4], можливі наступні шляхи впровадження системи контролю якості в практику аудиторських фірм: об'єднання робочих груп у рамках угод про співробітництво з розробки внутрішньофірмових робочих документів; розробка типових інструкцій, рекомендацій, шаблонів робочих документів, постановка задачі і розробка програмних засобів для автоматизації основних робочих документів в частині реалізації основних стандартів; проведення спільних семінарів, круглих столів з клієнтами і з працівниками аудиторської фірми; розробка тестів і проведення спільних тестувань працівників аудиторських фірм; розробка програми ознайомлення з порядком ведення робочих документів новоприйнятих аудиторів; підписання угод про обмін кадрами і надання взаємної консалтингової підтримки.

На нашу думку при організації та впровадження внутрішньофірмової системи контролю якості аудиторських послуг необхідно забезпечити дотримання деяких вимог, а саме:

Збалансованість. Означає, що на виконавців не можна покладати функції контролю якості, не забезпечені засобами для їх виконання [2].

Підконтрольність. Це означає, що виконання функцій контролю якості виконавцем повинно контролюватися іншим виконавцем, але без будь якого дублювання.

Своєчасність повідомлення про відхилення. Інформація про відхилення повинна бути представлена ​​особам, уповноваженим приймати рішення з відповідних відхилень в максимально короткі терміни.

Інтеграція. При вирішенні завдань, пов'язаних із контролем якості, повинні створюватися належні умови для тісної взаємодії працівників різних функціональних напрямів.

Відповідність. Ступінь складності системи контролю якості повинна відповідати ступеню складності системи, що підлягає управлінню.

Постійність. Постійне, адекватне функціонування системи контролю якості дозволить вчасно попереджати про можливість відхилення, а також своєчасно їх виявляти.

Придатність методології. Означає раціональність цілей і завдань в галузі контролю якості, доцільний розподіл функцій контролю якістю, доцільність програм контролю якості, а також застосовуваних методів.

Безперервність розвитку та вдосконалення. Система контролю якості аудиторських послуг має бути побудовано таким чином, щоб можна було гнучко її адаптувати на рішення нових завдань, що виникають в результаті зміни внутрішніх і зовнішніх умов функціонування організації та забезпечити можливість його розширення і модернізації.

Пріоритетність. Належне забезпечення контролю якості в обов'язковому порядку має бути в сферах діяльності, що мають стратегічне значення.

Комплексність. Все повинно підлягати управлінню і бути охоплено адекватним контролем якості.

Узгодженість пропускних здібностей різних ланок процесів контролю якості. У різних сполучених ланках процесу контролю якості має забезпечуватися узгодження передачі даних. Так, втрачається сенс швидкодії комп'ютерної програми, на приклад, що контролює виконання спільного плану на предмет дотримання графіка виконання завдань, якщо «вузьким місцем» виявляється швидкість обміну інформацією між відділом надання аудиторських послуг та аудиторами або введення даних, здійснюваний вручну співробітником, який не має належної професійної підготовки.

Оптимальна централізація. Динамічність, стійкість, безперервність функціонування системи контролю якості обумовлюється єдністю і оптимальним рівнем централізації організаційної структури аудиторської фірми.

Одинична відповідальність. Щоб уникнути безвідповідальності неприпустимо закріплення окремої функції за двома або кількома виконавцями. Кожна окрема функція контролю якості повинна бути закріплена тільки за одним виконавцем.

Безперервність. Тимчасове вибуття виконавців не повинно переривати процесів контролю якості [3].

Регламентація. Повинна бути належна нормативна база з питань контролю якості аудиторських послуг, нормативною документацією, що регламентує значення параметрів, або показниками якості.

Дозвіл і схвалення. У межах повноважень відповідальних офіційних осіб має бути забезпечено їх формальний дозвіл і схвалення всіх операцій контролю якості в аудиторській фірмі.

Ефективність. Витрати на створення і функціонування систем контролю якості в аудиторській фірмі не повинні перевищувати очікуваних збитків, які можуть бути понесені фірмою при відсутності цієї системи.

Отже, на нашу думку, дотримання вищеперелічених вимог забезпечить ефективне функціонування системи контролю якості аудиторських послуг, та її адаптацію до загроз та риків.

 

Література:

1.   Бутинець Ф. Ф. Проблеми аудиту в Україні / Ф. Ф. Бутинець // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи : зб. тез та виступів на 2-й міжнар. наук.-практ. конф. – К. : ННЦ Інститут аграрної економіки, 2006. – С. 184–186.

2.   Организация аудиторскими фирмами и аудиторами системы контроля качества аудиторских услуг [Электронный ресурс]  : Положение по национальной практике контроля качества услуг 1, утверждено решением АПУ от 27.09.2007 г. № 182/4. – Режим доступа : http://www.sau-apu.org.ua.

3.   Положення про здійснення зовнішніх перевірок якості аудиторських послуг в Україні [Електронний ресурс] : затв. рішенням АПУ від 26.05.2005 р. № 149/5.2 // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. − 2006. – № 4. − С. 66–74. – Режим доступу : http://www.sau-apu.org.ua.

4.   Проскуріна Н. М. Методологічні засади контролю якості аудиторських послуг: адаптація міжнародного досвіду до умов вітчизняної економіки [Електронний ресурс] / Н. М. Проскуріна, В. П. Коваленко // Ефективна економіка. – 2010. – № 8. – Режим доступу до журналу : http://www.economy.nayka.com.ua

5.   Редько О. Ю. Проблема «materiality» в українській аудиторській практиці / О. Ю. Редько // Бухгалтерській облік та аудит. – 2009. – № 2. – С. 42–47.