Экономические науки/ 7.Учет и аудит

Кимач О.О., Соєцька І.М., Тиквій Н.В.

                                           Вінницький торговельно–економічний інститут  КНТЕУ, Україна

Контроль якості аудиторських послуг в Україні: стан та перспективи

У більшості розвинених країн світу аудит є невід’ємним інструментом забезпечення прозорості та контролю економічних відносин. В наш час велика довіра покладається на інформацію, що надається аудитором в процесі виконання завдань з надання впевненості, тому потрібно забезпечити щоб на перший план виходили якість надання аудиторських послуг і контроль за ними.

Подальший розвиток аудиторської діяльності потребує вирішення питань, пов’язаних з підвищенням її якісного рівня, що значною мірою дозволить зміцнити престиж цієї професії і ступінь довіри до інформації, наданої аудиторами зацікавленим користувачам. З поняттям забезпечення якості насамперед пов’язують обов’язковий аудит фінансової звітності, який здійснюють аудитори для потреб суспільства, при цьому створюються умови зниження їх інформаційного ризику при прийнятті рішень.

Вагомий внесок у дослідження контролю якості аудиту зробили такі вітчизняні і зарубіжні вчені, як: Адамс Р., Білуха М.Т., Бутинець Ф.Ф., Данилевський Ю.О., Киріянова З.В., Подольський В.І., Редько О.Ю., Суйц В.П., Шеремет А.Д.

Метою статті є з’ясування стану забезпечення якості аудиторських послуг в Україні та оцінка перспектив подальшого розвитку в світлі досвіду зарубіжних країн.

З економічної точки зору якість – це здатність об’єкта чи дії задовольняти вимоги особистого, виробничого чи суспільного порядку завдяки властивостям, які складають його споживну вартість [1, c.23]. Якість аудиторських послуг можна розглядати як їх здатність задовольняти потреби замовника та суспільства в отриманні достатнього рівня впевненості у фінансовій інформації, що виступає предметом аудиту. Оскільки аудит спирається на довіру зацікавлених осіб до професіоналізму аудиторів, питання підвищення якості аудиторських послуг набуває першорядного значення.

Усі суб’єкти аудиторської діяльності повинні здійснювати політику і процедури якості контролю усіх професійних послуг, а Аудиторська палата України повинна забезпечити можливість зовнішнього аналізу цієї політики і процедур. Окремим об’єктом предмета контролю якості аудиту являються оцінка можливості клієнта, призначення аудиторської фірми і аудитора, професійна етика, знання і компетентність, реалізація результатів аудиту. Основними процедурами контролю якості аудиту за вказаними об’єктами є оцінка можливого клієнта в розрізі взаємовідносин фірми і окремих аудиторів з ним, визначення фінансового стану клієнта, забезпечення впевненості в правильності постійних відносин з клієнтом [5, c.159].

Система контролю якості аудиторських послуг в Україні формується Аудиторською палатою України. 27 травня 2004 р. була створена Комісія Аудиторської палати України з контролю якості. Головним завданням цієї Комісії є здійснення політики і процедур забезпечення високої якості аудиторських послуг, стандартам аудиту та етики. Основу побудови системи забезпечення якості аудиту МСКЯ 1 «Контроль якості фірм, що виконують аудит та огляд історичної фінансової інформації, а також інше надання впевненості» і МСА 220 «Контроль якості під час аудиту фінансової інформації» , дотримання даних вимог до формування системи забезпечення якості аудиту є гарантією раціональної організації процесу досягнення та підтримання аудиторських послуг на високому рівні [3, 4].

В Україні недостатній контроль за якістю вітчизняного аудиту.  Впевненість про незалежність певним чином породила серед фахівців з аудиту не підконтрольність. На противагу цьому, в усіх країнах Європи існують спеціальні інституції, які займаються моніторингом роботи аудиторських фірм. Існує навіть практика, коли до перевірок аудиторських фірм залучають на платній основі «волонтерів», якими є досвідчені фахівці з аудиту, які здійснюють перевірки. Подібні системи контролю за якістю аудиторських послуг існують у Великій Британії, Ірландії, Австрії, Бельгії, Данії, Греції, Італії, Іспанії, Румунії та Швейцарії.  В Україні слід зосередити увагу на зовнішній контроль щодо   перевірки якості роботи аудиторів, що зумовлено необхідністю підтримання авторитету аудиторської професії, оскільки звичайні замовники аудиторських послуг з об’єктивних причин не мають належних знань, досвіду для оцінки діяльності аудиторів, а також відповідних важелів впливу.

У рамках Євросоюзу прийнято дві різні методології забезпечення якості аудиту: моніторинг та перевірка «піер». Коли професійний або контролюючий орган з постійним персоналом співробітників керує системою забезпечення якості надання аудиторських послуг і здійснює відповідні перевірки, то в цих випадках йдеться про моніторинг. Перевірка «піер» - це діяльність практикуючих аудиторів – «піерів», залучених до виконання перевірки на місцях. На нашу думку, саме моніторинг і перевірка «піер» є важливими методами контролю якості аудиту, практика яких має використовуватися в Україні [5, c.160].

Український ринок аудиторських послуг не повною мірою задовольняє вимоги споживачів. Такий стан справ має ряд причин, які не завжди залежать від суб’єктів аудиторської діяльності, що зумовлюється недосконалістю законодавчої і нормативної бази, низьким рівнем розвитку фондового ринку в Україні, що не дає змоги визначити фактичну вартість капіталу підприємств та здійснювати вільний його перерозподіл. Це породжує непорозуміння важливості аудиту і соціально-економічних переваг інформації, яка підтверджена аудитором та якій можна довіряти. А в разі виникнення проблем із використанням такої інформації клієнт вправі оскаржити і відшкодувати збитки, що виникли внаслідок її використання.

Для того щоб забезпечити якість аудиту потрібен комплекс відповідних взаємопов’язаних елементів кадрового потенціалу аудиторської фірми, автоматизованої інформаційної системи, діючої системи внутрішнього контролю якості аудиту, системи методології і внутрішньої стандартизації.

Отже, тільки поєднання зусиль науковців, практиків і регулятора ринку аудиту ефективну систему контролю якості аудиторських послуг, що дозволить підвищити рівень та якість аудиторських послуг, дасть змогу створити на кожній аудиторській фірмі ефективну систему контролю якості аудиторських послуг, що дозволить підвищити рівень надання аудиторських послуг у нашій країні.

 

Література:

1. Бондар В.П. Якість аудиту та фактори її підвищення // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2008. - №4 (46) – с. 22 -27.

2. Зубілевич С.Я. Практика впровадження вимог до громадського нагляду за аудиторською професією у країнах ЕС //Вісник національного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Частина 3. Збірник наукових праць. Випуск 4.- с. 159 – 162.

3. Шалімова Н.С. Зовнішній контроль якості аудиту: міжнародний досвід та вітчизняна практика // Вісник Хмельницького національного університету. – 2010. – №2. – с. 173-177.

4. Національна концептуальна основа забезпечення якості аудиторських послуг в Україні. Затв. рішенням АПУ від 26.05.2005 р. № 149/ 5.1. //  http://www.sau-apu.org.ua.

5. Положення про здійснення зовнішніх перевірок якості аудиторських послуг в Україні. Затв. рішенням АПУ від 26.05.2005 р. № 149 / 5.2. //  http://www.sau-apu.org.ua