Селезнева Л. В.

ДонНУЕТ имени М.Туган -Барановского

Проблеми кінологічної служби України у митних органах

 

Людина дуже давно оцінила гострий нюх, тонкий слух, силу та витривалість цієї тварини. Саме ці якості дозволили собакам стати найкращими помічниками людям.

Невід’ємною частиною роботи митниці із запобіганням переміщенню наркотичних засобів була і залишається робота кінолога. Працювати кінологами можуть лише самовіддані люди, свого роду фанати цієї справи, такі, для яких не існує байдужості, тому що, як поводиться хазяїн, так буде поводитися і чотириногий друг.

У всіх розвинутих країнах світу при митному контролі використовують службових собак на різні види пошуку: наркотичних речовин, зброї, набоїв, вибухівки, нелегальних мігрантів. Існують різні екзотичні проекти використання службових собак: пошук заборонених до ввезення/вивезення продуктів харчування та рослин, пошук прихованої від митного контролю валюти, так звані «тютюнові собаки тощо». Усе це можливо завдяки унікальній здатності нюхового аналізатора собаки до диференціювання запахів.

Протягом вже 17 років функціонують кінологічні підрозділи у митній службі України, але досі існують проблеми, які унеможливлюють розкриття потенціалу використання службових собак митних органів.

По-перше, на жаль, у митних органах відсутнє розуміння ідеології використання службових собак при митному контролі, розуміння дійсного призначення службових собак, навчених пошуку наркотичних речовин. А саме: службовий собака на кордоні є стримуючим чинником для незаконного переміщення наркотичних речовин. Саме тільки присутність кінолога із собакою у зоні митного контролю примушує злочинця змінити маршрут переміщення наркотичних речовин з метою запобігання виявлення їх собакою.

А службових собак на всю митну службу України на теперішній час всього 104. Тобто далеко не всі, а тільки деякі митниці, митні пости та пункти пропуску забезпечені службовими собаками цілодобово у складі кожної чергової зміни.

По-друге, наказом Голови Державного митного комітету України від 01.07.92. № 139 «про створення кінологічної служби органів Державного митного комітету України і функціонування кіно логічних підрозділів митниць» було регламентовано створення кінологічної служби митних органів, її підпорядкування Управлінню по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил та надана схема її зонального поділу.

На сьогодні практично закінчено демонтаж елементів цієї служби: у штатних розкладах відділів і секторів по боротьбі з незаконним переміщенням наркотиків та зброї, практично на усіх митницях штатні одиниці інспекторів-кінологів замінені штатними одиницями інспекторів.

Статус кінолога у підрозділах по боротьбі з контрабандою у митних органах України не визначений. Тобто кінологічної служби в митних органах України фактично не існує.

Це призводить до використання кіно логічних команд не за призначенням. На митницях обов’язки кінологів виконують інспектора митної служби, які крім загальних обов’язків інспектора відділу по боротьбі з контрабандою повинні використовувати службового собаку та доглядати за ним у вихідні, святкові та нічні часи, вести документацію з питань кінології та інше без будь-якого додаткового матеріального заохочення. Ці люди навіть годують собак за власний рахунок у звязку з обмеженим фінансуванням митних органів на 2009 рік.

Це тільки загальні, але найголовніші проблеми митної кінології. Ще можна писати про неефективне використання службових собак, повязане із:

·                   Використанням службових собак по, так званому, суцільному огляду обєктів митного контролю;

·                   Вкрай низькою мобільністю кіно логічних команд, повязаною з відсутністю транспорту для перевезення службових собак;

·                   Відсутністю місць тимчасового утримання службових собак на митних постах для належного дотримання режиму їх роботи і відпочинку;

·                   Обмеженістю оперативної інформації щодо можливих переміщень контрабанди наркотиків та інше.

 

Не зважаючи на усе вище викладене, кінологи митної служби України залишаються відповідальними працівниками, професійними фахівцями митної служби, які знають не тільки митну справу, а ще й постійно підвищують свій професійний рівень у галузі кінології, використовуючи службових собак.

Тільки протягом 2007 року службовими собаками митних органів було виявлено марихуани – 25 кг 382 гр., героїну – 166 кг; а протягом 2008 року марихуани – 34 кг 152 гр. та героїну – 2 кг 351 гр. І це тільки по двох видах наркотичних речовин. Протягом 2008 року за допомогою службових собак митних органів наркотики були затримані у 66 випадках.

Українські власті докладають чимало зусиль по припиненню розповсюдження і вживання наркотиків.

Службовий собака, навчений пошуку наркотичних речовин, є невідємною складовою ефективного контролю за обігом наркотиків на кордоні та загальною профілактикою для попередження їх кон6трабанди.

У тих країнах, де існують сформовані традиції застосування службових собак у митній справі, розвиток митної кінології йде по шляху інтенсифікації. Кіно логічні команди сконцентровані у мобільні підрозділи і використовуються на підставі оперативних даних і аналітичних розробок. При цьому, мобільність кіно логічних підрозділів – основа їхньої ефективності. У деяких країна, як наприклад у США, кінологи прив’язані до найбільш значних пунктів пропуску і пунктів пропуску розташованих на нарконебезпечних напрямках, які обладнані місцями тимчасового утримання службових собак, що дозволяє організувати їхній повноцінний відпочинок. Це підвищує інтенсивність роботи.

Усе в світі має свій запах. Як ми складаємо букви в слова, запамятовуємо і розуміємо їхній зміст, так собаки запамятовують запахові образи предметів. Ніякі суперсучасні пристрої не замінять нюховий аналізатор собаки-детектора. У складних умовах задимленості, цілого букета різноманітних ароматів міста і житла тільки навчений собака здатний відчути й ідентифікувати потрібний запах та показати з точністю до сантиметрів, відкіля він виходить.

У митній службі України існують значні ресурси підвищення ефективності використання службових собак митних органів і не тільки по пошуку наркотичних речовин. Службових собак можна використовувати для пошуку зброї та набоїв, валютних цінностей чи тютюну.