К. е. н. доц.  Степова С. В., Стаднік В.В. Божинська В.С.

 

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

Застосування інформаційних технологій на підприємстві

 

Технологічна революція має свої відмінні риси, що визначають її унікальність у новітній історії людства, і вони полягають у тому, що інформаційні технології є cвоєрідними «інструментами мислення, які збільшують інтелектуальні можливості людини так само, як технології промислової революції збільшити її мускульну систему».

Найважливіший засобом підвищення ефективності керування практично в усіх сферах людської діяльності виступають інформаційні й комунікаційні технології  З їх допомогою  можна оптимізувати й раціоналізувати управлінську функцію за рахунок застосування нових засобів збирання, передачі й перетворення інформації.

Проблеми автоматизації та впровадження інформаційних систем по-різному вирішуються на підприємствах. Безпосередньо процес впровадження інформаційних технологій у систему управління є стратегічною зміною і потребує аналізу та обґрунтування.

Актуальність даної теми зумовлена об’єктивною необхідністю розробки методології побудови інформаційного середовища підприємства, що враховує його стратегічні цілі та ресурсні можливості.

Метою написання даної статті є дослідження та аналіз основних аспектів зв’язку між стратегією підприємства і формуванням  інформаційних управлінських даних, а також виявлення проблем, що виникають при здійсненні інформаційно-технічних проектів.

Дана тема знайшла своє відображення у працях вітчизняних та зарубіжних вчених — Н. Меджибовської, І. Вовчак, Е. Уткіна, В. Гужви, Р. Каплана, Д.Нортона та багатьох інших.

Встановлення балансу між системою управління та інформаційною системою є першочерговим завданням, яке реалізується за допомогою системи збалансованих показників. Система управління та інформаційні технології нерозривно пов’язані між собою, оскільки формують стратегічну карту компанії.

Вплив методологій управління, які використовують розробники  інформаційних систем, на управлінські стратегії та рішення можна відстежити не тільки на базі складної управлінської системи, але і на основі системи програмних продуктів корпорації «Парус». Компанія пропонує комплекс додатків, що можуть працювати окремо і в єдиній системі та дозволяють автоматизувати процеси обліку; роботи з клієнтом; управління ресурсами; роботу із законодавчою базою. На жаль, система не має інструментів стратегічного планування та контролю. Однак вихідна інформація облікових і ресурсних блоків може бути основою для подальшого аналізу за допомогою універсальних програмних продуктів, а робота з базою знань системи «Парус-Консультант» дозволяє не тільки підтримувати рівень законодавчої бази, але й аналізувати рішення фахівців із різних питань, зокрема, бухгалтерського обліку [2; 73].

Тобто, автоматизація стратегії в системі не здійснюється, а тільки формуються блоки інформації для подальшого аналізу та обробки, але така робота також повинна виконуватись за допомогою вибраної системи показників, інструментів їхнього вимірювання та контролю. Як правило, система формується за допомогою табличного процесора Excel.

Трансформація і взаємозв’язок інформації можуть реалізовуватись на основі формування баз знань, що містять різноманітні кількісні та якісні показники діяльності підприємств; варіанти побудови управлінських рішень.

Неефективність впровадження стратегічних змін – процесу переходу з поточного стану до кінцевого з урахуванням методики системного проведення змін, в управління компанією полягає у тому, що ініціатор змін бачить два пункти цього процесу: початок і результат. На першому етапі дуже багато аспектів невизначеності, саме тому потрібно провести:

-         діагностику поточного стану;

-         постановку завдань менеджменту на підприємстві;

-         реорганізацію структури;

-         роботу з персоналом;

-         формування команди, що складається з фахівців менеджменту й інформаційних технологій для впровадження інформаційної системи, а також змінити технології бізнесу.

Впровадження інформаційної системи повинно базуватись на системному підході та баченні цього процесу як елемента стратегічних змін на підприємстві. Адже будь-яка інформаційна система має множину модулів, що будуть відповідати бізнес-процесам і моделям компанії. Крім того, на підприємстві можуть уже функціонувати певні системи управління, такі як: управління на основі аналізу економічних показників, проектний та процес ний підходи та інші.

Реалізація стратегічних змін відбувається у такій послідовності:

1.      Визначення майбутнього стану підприємства:

-         формулювання узгодженого бачення майбутнього підприємства;

-         письмовий опис із конкретними прикладами функціонування підрозділів;

-         розробка бізнес-моделі компанії.

2.        Діагностика поточного стану;

3.        Управління переходом від початкового до кінцевого стану [2; 76].

На останньому етапі здійснюється процес формування комплексу стратегічних заходів, одним з яких є впровадження інформаційної системи.

Отже, можна зробити висновок про те, що системний підхід дозволяє представити організацію як складну соціальну систему, що постійно змінюється і потребує адаптивної інформаційної системи, а для ефективного впровадження інформаційних технологій потрібно виконати детальне визначення цілей компанії та бізнес процесів. І все-таки, сучасні управлінські технології змінюють способи взаємодії компаній зі своїми співробітниками, партнерами і постачальниками. Тобто, підходи, орієнтовані на споживачів, особливу увагу до клієнта, скорочення витрат, індивідуалізацію товарної пропозиції і, звичайно, застосування сучасних інформаційних технологій у керуванні є одними з найважливіших чинників ефективності підприємства, основою для створення конкурентоспроможних моделей бізнесу. На даний час використання інформаційних технологій є невід'ємною частиною будь-якого підприємства чи фірми.

 

Використана література:

1.                     Городянська Л. Особливості технічного забезпечення системи бухгалтерського обліку // Бухгалтерський облік і аудит - 2009.-№10.-С. 17-21.

2.                     Коваленко О. Інформаційна система як складова управління підприємством // Вісник КНТЕУ - 2004. - №4. - С. 71-77.

3.                     Сорокіна Л.В. Інформаційні технології як інструмент оптимізації управління збалансованим економічним розвитком підприємства // Актуальні проблеми економіки. - 2007.- №10 (76).- С. 189-197.