История /1. Отечественная история

 

Спіркіна О. О.

Академія пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля, Україна

Бабак Микола Пантелеймонович: художник, письменник, колекціонер, видавець

 

Бабак Микола Пантелеймонович – відомий український художник, письменник, колекціонер та видавець. Він народився 10 червня 1954 р. у с. Воронинці Чорнобаївського району на Черкащині. Деякий час працював художником-оформлювачем на Черкаському об'єднанні «Азот», а згодом на комбінаті художньої реклами. Та йому не сиділося на місці, хотілося нових вражень. Тож з 1979 р. по 1985 р. Микола Пантелеймонович працював з групою художників над монументальними проектами (розписи, мозаїки, вітражі) у Красноярську, Кемерово, Бєлово, Новокузнецьку, Якутську, Магадані.

У 1986 р. М. Бабак повертається в Україну на Черкащину і вже з 1990 р. стає членом НСХУ. Дев’яності роки були доволі плідними для М.П. Бабака. Він стає одним із засновників видавництва «Родовід» та однойменного журналу, видає антологію поетів Черкащини «Толока», де публікує цикл своїх поезій, організовує літературну групу «Гідрокартізон» (1992 р.), видає збірки «Боже, ми вільні» та «Доба туманів», працює в редколегії газети «Місто», де публікує культурологічні та мистецтвознавчі матеріали, друкує романи «Вільхова кров» та «Едемські біси». За роман «Вільхова кров» отримує диплом «Найвизначніші люди і події Черкащини 1998 року» в номінації «Книга року».

Крім літературної та видавничої діяльності, Микола Пантелеймонович з 90-х рр. займається колекціонуванням. На сьогодні він має великі колекції народної ікони, народної картини, сільської фотографії та вжиткових речей Середньої Наддніпрянщини. Своє захоплення колекціонуванням він вперше виставив на широкий загал у 2000 р., видавши альбом «Ікони Шевченкового краю», в якому була представлена частина ікон з його колекції. У 2001 р. М. Бабак презентував українську народну ікону Середньої Наддніпрянщини, наївний живопис, фотографії, рушники з власної колекції в «Музеї Івана Гончара». У лютому 2004 р. в Черкаському обласному художньому музеї відбулася виставка «500 шедеврів Українського народного іконопису Центрального Подніпров'я 18-20 ст.» з його приватної колекції.    

За визначенням фахівців, його колекція ікон – є найвагомішою і однією з найбільших в Україні. Вона налічує п’ятсот експонатів. Його колекція ікон була ґрунтовно досліджена у монографії «Народна ікона Середньої Наддніпрянщини 18−20 ст. в контексті селянського культурного простору», авторами якої були М. Бабак та О. Найден. У 2010 р. видання та її автори стали лауреатами Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка.

У Миколи Бабака є ще одна, не менш цінна і вражаюча колекція старих сільських фотографій. В майбутньому М. Бабак планує створити книгу «Сільська фотографія Середньої Наддніпрянщини», в якій збирається описати свою колекцію, що налічує чотири тисячі фотографій. Сільська фотографія – абсолютно не досліджена тема, тому її вивчення стане культурною бомбою. Окрім того, спільно з Олександром Найденом він планує видати монографію «Уманські розписи».

         У 2004 р. М.П. Бабаку були присуджено звання Заслуженого художника України. Роботи М. Бабака виконано у напрямах гіперреалізму, неоекспресіонізму та трансавангарду. Він дотримується концептуальних та стильових принципів поставангарду. Його роботи «День ненароджених птахів» (1988 р.), «Де ви тепер, кати мого народу?» (1989 р.), «Спалахи сапфірового птеродактиля» (1991 р.) та інші говорять самі за себе. Крім того, М. Бабак випробував себе в асамбляжі («Сад божественних пісень» (1993 р.), «Досвітня сублімація» (1996 р.), «Мистецтво належить народові» (2003 р.)). Микола Пантелеймонович відомий світу своєю участю у 51-ій Венеціанській бієнале сучасного мистецтва з національним проектом «Діти твої, Україно» (2005 р.).

Миколу Бабака завжди вважали найепатажнішим митцем Черкащини. Колись він римував матюки, а зараз узявся відроджувати українські національні святині. Микола Бабак – це один з багатьох, ким пишається сучасне українське мистецтво.

Література:

1.     Мартинова Т. Микола Бабак: «Я патріот не стільки України, як Черкащини…»: Лауреат Шевченківської премії про двадцятирічний шлях до визнання, любов до Черкащини, плани на майбутнє та колишню і сьогоднішню владу // Вечірні Черкаси. – 2010. – 28 березня. – №12.

2.     Микола Бабак. Tellerius. Живопис, асамбляж. – К.: 1999. – 80 с.

3.     Найден О. Микола Бабак. Пражучий вогонь та полинялі пустарі небесті // Сучасність. – 1996. – №1. – С.125-129.

4.     Рябець О. У кожній хаті – своя душа: Книга «Народна ікона середньої Наддніпрянщини ХVIIIXX століть» відкриває нову главу в ставленні до іконопису в цілому // День – 2009. – 15 жовтня. – №185.

5.     Сидоренко В. Венеціанське Бієнале і проблеми сучасного мистецтва в Україні. – Режим доступу до джерела: http://www.mari.kiev.ua/02.pdf

6.     Сідлін М. Небесна хроніка. Проект Миколи Бабака // Образотворче мистецтво. – 2004. – №3. – С.62.

7.     Слєпін О. Ікона та фотографія: лики й обличчя // Дзеркало тижня. – 2004. – 11 грудня. – №50.

8.     Титаренко О. Микола Бабак // Галерея. – 2004. – №4(20).

9.     Федорук О.К. Бабак Микола Пантелеймонович // Енциклопедія Сучасної України. – К., 2003. – Т.2. – С.8-9.

10.  Художники Шевченкового краю / Упорядник: Ю.П. Іщенко, І.В. Фізер. – Вид-во «Брама – Україна», 2008. – 127 с. – фотограф.