Педагогические науки /3. Методические основы воспитательного процесса

 

Сачава К.Д.

Харківський  національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди, Україна

 

ВИХОВАННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОГО СТАВЛЕННЯ МОЛОДШИХ ПІДЛІТКІВ ДО НАВЧАННЯ

 

У контексті нашого дослідження, присвяченого вихованню навчальної працелюбності в молодших підлітків, важливого значення набуває формування в них такої особистісної якості, як відповідальність.

Відповідальність є якістю особистості, яка виявляється як свідоме почуття обов’язку стосовно вимог до дій та поведінки особистості. Її внутрішнім механізмом виступає ідентифікація з моральними цінностями і нормами. Відповідальність тісно пов’язана з такими цінностями і нормами, як чесність, сумлінність, готовність до дій, творчість, колективізм, товариська допомога. Якщо розглядати поняття «відповідальність» в сенсі навчального процесу, то саме ці якості притаманні підліткам, які виявляють любов, інтерес та здібності до навчально-пізнавальної діяльності.

Відповідальність у навчанні як моральна якість особистості тісно пов’язана з такою особистісною якістю, як обов’язок (О. Дробницький, В. Франкл). З одного боку, як об’єктивна оцінка, обов’язок є відбиттям громадянських, суспільних вимог до людини: необхідність працювати, навчатися, дотримуватися існуючих правил співжиття, виявляти нетерпимість до аморальних вчинків. З іншого боку, обов’язок (наприклад, навчатися), має суб’єктивний характер, - це усвідомлення людиною освітянських вимог суспільства, шкільного колективу, внутрішня готовність до навчання, здатність свідомо навчатися, добровільно наслідувати їх у своєму житті. Отже, відповідальність в навчанні є категорією широкою, оскільки передбачає не лише необхідність, але і потребу діяти певним чином.

Проте, вчені недостатньо акцентують увагу на вихованні відповідальності в навчанні як важливої умови формування навчальної працелюбності школярів, яку ми визначаємо як  особистісну якість,  яка виявляється в яскраво вираженому позитивно-активному ставленні особистості до навчальної діяльності, готовності при виконанні будь-якої навчальної роботи діяти з повною віддачею, здатності тривалий час займатися навчально-пізнавальною діяльністю.

Формування почуття відповідальності в навчанні школярів відбувається на базі особистісних новоутворень, що виникають. Основними серед них є узагальнення і усвідомлення переживань щодо навчання, виникнення логіки почуттів до навчального процесу, внутрішній план дій у навчальній діяльності, рефлексія, довільність психічних процесів і функцій; виникнення відносно стійких форм поведінки і діяльності, активне формування самооцінки як компонента самосвідомості в навчальній діяльності.

Відповідальне ставлення до навчання вимагає формування здатності контролювати і корегувати свою навчально-пізнавальну діяльність.

Вельми важливо знайти шляхи формування і розвитку відповідальності в навчально-пізнавальній діяльності молодших підлітків у сучасній школі. Відповідальність молодших підлітків до навчання як якість особистості формується завдяки виконанню суспільно значущих завдань та обов’язків, які пов’язані з відповідальною реалізацією моральних норм в житті шкільного колективу.

Формуванню відповідального ставлення до навчання сприяє:

·     правильна постановка мети і передбачення вчителем результату навчально-пізнавальної діяльності школярів;

·     забезпечення усвідомлення учнями значення навчально-пізнавальної діяльності для успішної життєдіяльності;

·     вибір оптимальних способів здійснення школярами навчально-пізнавальної діяльності;

·     постійний контроль перебігу навчально-пізнавальної діяльності учнів, досягнень в навчанні і оцінка результатів навчальної  праці. 

Формуванню відповідального ставлення до навчання сприяє також вироблення в молодших підлітків умінь суб’єкт-об’єктної (уміння планувати свою навчально-пізнавальну діяльність, уявляти і дотримуватись потрібної послідовності в навчанні, передбачати можливі наслідки і помилки, контролювати хід навчальної праці та її результати відповідно до порад і вказівок учителя) і суб’єкт-суб’єктної взаємодії (уміння спілкуватися й співпрацювати з ровесниками, рідними, старшими, вчителями, узгоджувати з ними власні дії, емпатійні вміння; уміння самооцінки та адекватної оцінки дій інших з опорою на думку шкільного колективу тощо). При цьому учні проявляють такі якості навчальної працелюбності, як самостійність, наполегливість, точність а також ініціативу, яка органічно пов’язана з відповідальністю.

Серед основних недоліків виховання відповідального ставлення до навчання в молодших школярів у сучасній школі слід назвати такі: епізодичність та поверховість у процесі виховання почуття відповідальності в навчанні у підлітків; недостатній вплив на емоційну сферу дитини; недостатнє вирізнення емоційно-ціннісного компонента у понятті «відповідальність» під час навчання; недостатня реалізація принципу індивідуального підходу у здійсненні завдань виховання відповідального ставлення до навчання; невідповідність змісту навчальної і позакласної діяльності учнів щодо розвитку в них почуття відповідальності в навчанні; незабезпеченість кожному учневі активної участі у спільних навчальних справах; відсутність різноманітності форм навчальної роботи з урахуванням індивідуальних здібностей та інтересів підлітків.