Доцент Підвальна О.Г. Вишневська І.А.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Аграрний менеджмент і перспективні сфери його впровадження.

У статті розглянуто зовнішні фактори діяльності аграрного сектору України, а також визначено ступінь необхідності впровадження менеджменту. Визначено проблеми що перешкоджають ефективному управлінню аграрного комплексу.

Оптимізація управління аграрним сектором з кожним днем набуває більшої значимості як в Україні так і в світі. Щорічно населення нашої планети збільшується на 80 мільйонів чоловік. Як інформує Deutsche Welle, до 2050 року може населення нашої планети може досягти  9 млрд. якщо темпи приросту населення залишаться колишніми. Щоб прогодувати таку кількість людей, в найближчі 40 років необхідно подвоїти, а то й потроїти обсяг виробництва продовольчих товарів [3]. Відповідно у цьому глобальному процесі важливу роль займає Україна, яка має найпотужніший світовий потенціал у виробництві продуктів харчування, за оцінками експертів Україна щорічно може виготовляти продукції що задовольнить потреби 1млрд. людей. Отже єдиним завданням стає ефективна організація цього процесу.

Управління сільським господарством є предметом дослідження багатьох вчених, зокрема Саблук П.Т., Гуткевич С.А., Кісельов А.П., однак ця діяльність дуже динамічна і потребує постійної уваги науковців.

 Аграрний менеджмент може бути визначений як діяльність з організації й координації виробництва на сільськогосподарських підприємствах з метою одержання зростаючого прибутку в довгостроковому періоді, а також досягнення інших специфічних для кожного власника підприємства чи менеджера цілей [1]. Він може розглядатися і як комбінація окремих складових діяльності підприємства — виробництва, комерційної діяльності, фінансів, маркетингу, управління трудовими ресурсами.


На рис. 1.1 схематично зображено основні функції аграрного менеджменту, які перебувають у певній взаємодії між собою та цілями підприємства і спрямовані на виконання поставлених управлінських цілей. Функціонування менеджменту зводиться до визначення цілей виробництва та забезпечення їх досягнення, тобто вміння так організувати працівників і всю виробничу систему, щоб ці цілі були досягнуті.

Рис. 1.1. Функціонування аграрного менеджменту (схему розроблено автором)

Отже сферою діяльності аграрного менеджменту є сільське господарство. І відразу Ми стикаємося з проблемою – менеджмент передбачає цілеспрямовану діяльність і виконання цього завдання стає неможливим хоча б тому що кількість сільськогосподарських виробників дуже значна і більшість з них належать до малих підприємств, а деякі взагалі не можна класифікувати як малі.

В реальності сьогодні особливістю сільського господарства є той факт, що тут у більшості випадків поєднуються функції власника і менеджера. Незалежно від того, чи це фермерське господарство, приватне сільськогосподарське підприємство, товариство з обмеженою відповідальністю, кооператив або навіть акціонерне товариство, в усіх цих організаційно-правових формах підприємств тією чи іншою мірою поєднуються функції власника і менеджера. Виникає проблема в тому що такий «багатофункціональний» керівник по – перше не завжди зможе діяти раціонально, оскільки його рішення вплине не лише на організацію, а й на власний матеріальний стан. По – друге більшість таких власників не мають спеціальної управлінської освіти, і не можуть або не хочуть залучати кваліфікованих працівників з організації виробництва. Менеджмент стає можливим лише у великих агрохолдингах, де усвідомлюють усю важливість управлінського процесу і є можливість втілення цілей підприємства у життя.

Також перевагою великих аграрних  підприємств є залучення інвестицій у свій сектор підприємств є можливість «Ми очікуємо значних інвестицій в аграрний сектор України, які, за нашими підрахунками, до 2012 – го становитимуть близько 5 млрд. доларів США» – сказав Алекс Ліссітса президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» [2].

Ще однією перспективною сферою аграрного менеджменту є не лише галузь первинного виробництва сільськогосподарської продукції, а й переробна промисловість. Особливого значення набуває менеджмент виробництва біопалива.

 Важливість аграрної сфери для України беззаперечна і ефективне управління нею має бути ключовим питанням для вирішення економічних проблем у період кризи. Низький рівень ліквідності сільськогосподарських підприємств не дозволяє їм одержувати на етапі переходу до ринкової економіки в потрібному обсязі інвестиції від інших суб’єктів бізнесу. Це також пов’язано з низьким рівнем обороту коштів у цій галузі. Отже ефективне управління, особливо аграрного підприємства, стає насущною  проблемою не лише підприємства, а й української економіки в цілому.

Література

1.     Демяненко С.І. Менеджмент аграрних підприємств // Навч. Посібник – Київ – 2005р. – с.343

2.     Сидоренко, О.  Оптимізація управління аграрними компаніями / О. Сидоренко // Agroexpert: практичний посібник аграрія. - 2010. - № 11. - C. 82-84.

3.     Межі можливого: скільки людей здатна прогодувати наша планета: [Електрон. ресурс]. – Режим доступу: http://news.if.ua/news/18672.html