Станівчук Дарина Василівна

Науковий керівник: Михальчишина Лариса Гаврилівна

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Значення судово-бухгалтерської експертизи в умовах ринкових відносин

Розглянуто питання сутності та важливості судово-бухгалтерської експертизи в умовах сьогодення

Вступ. Перехід до ринкової економіки сприяє пожвавленню економічних відносин між господарюючими суб’єктами України. Проте, прогресивні зміни в технічному та інформаційному забезпеченні ведення господарської діяльності, нечіткість і постійні зміни норм законодавства сприяють скоєння злочинів економічного напряму.

Сьогодні розкриття цих злочинів стає неможливим без знань судово-бухгалтерської експертизи. Більшість порушень економічного законодавства знаходить своє відображення в документах бухгалтерському обліку. Тому для розслідування економічних злочинів, а також для розгляду господарських суперечок у суді необхідні спеціальні знання в галузі бухгалтерського обліку, якими, здебільшого, не володіють суддя та слідчий і які є спеціальною сферою знань експерта-бухгалтера.

Також слід відмітити, що ефективність проведення судово-бухгалтерської експертизи залежить від правильної постановки запитань слідчим і використання експертом-бухгалтером правильної методики дослідження об’єктів експертизи, яка повинна формуватися на основі змісту інформації об’єктів судово-бухгалтерської експертизи [3].

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Дослідженню методичних проблем судово-бухгалтерської експертизи приділяється велика увага з боку вчених, серед них можна назвати: М. Ласкіна, С.П. Фортинского, А.М. Ромашова, П.Я. Грешнікова, Г.А. Атанесяна, С.С. Остроумова, В.Г. Танасевича, М.Ф. Базась, М. Т. Білухи, О.І Коблянську, Н.М Сторожука,  Ф.Ф. Бутинця, Т.М. Дмітрієнко , С.Г. Чаадаєва, О.П. Колісник та інших.

Виклад основного матеріалу. Враховуючи дослідження фахівців, а також нормативно-правове забезпечення судово-бухгалтерської експертизи, можна стверджувати, що судово-бухгалтерська експертиза — це процесуальна дія, що полягає у експертному дослідженні документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності, з метою формування та надання висновку стосовно питань, поставлених органами дізнання, досудового та судового слідства.

Таким чином, метою судово-бухгалтерської експертизи є встановлення правильності організації бухгалтерського обліку та формування фінансової звітності, визначення достовірності фактів господарської діяльності для надання обґрунтованого висновку за питаннями, поставленими правоохоронними органами.

Проте необхідно зазначити, що судово-бухгалтерська експертиза відноситься до експертиз, призначення яких не є обов’язковим. Призначають її лише за необхідності, враховуючи кожну конкретну справу та виходячи із відповідних обставин, оскільки складно передбачити всі випадки, коли повинна бути здійснена судово-бухгалтерська експертиза. Але, незважаючи на такий факт, провадження судово-бухгалтерської експертизи є важливим елементом контролю і передбачає вирішення нею конкретних завдань[2].

Судово-бухгалтерська експертиза проводиться у процесі розслідування кримінальної чи цивільної справи лише за виникнення потреби в спеціальних знаннях для встановлення окремих фактичних обставин цих справ і призначається на підставі рішень правоохоронних органів. Таким чином, якщо в процесі своєї діяльності підприємство не було причетним до розслідування кримінальних справ, не виступало в ролі позивача чи відповідача в судовому розгляді цивільних справ, то дослідження документів, що відображають діяльність цієї юридичної особи експертом ніколи не проводитиметься.

Слід зазначити, що експерт-бухгалтер обов'язково повинен володіти високим рівнем знань з бухгалтерського обліку, аналізу та контролю господарської діяльності, а також володіти певним обсягом процесуально-правових знань. Лише при дотриманні ним процесуального законодавства й правильному застосуванні спеціальних знань, судово-бухгалтерська експертиза може бути визнана доброякісною і такою, що відповідає своєму призначенню, а висновок експерта - мати доказову силу

Висновки. Отже, правильний підхід до формування теоретичної бази для судово-бухгалтерської експертизи створює якісне підґрунтя її організаційно-методичного забезпечення. Від правильної організації і чіткої методики судово-бухгалтерської експертизи в значній мірі залежить наскільки якісно буде проведено експертне дослідження і достовірно сформовано висновок, що має вирішальне значення для справи, яка знаходиться у провадженні органів дізнання, досудового і судового слідства.

 

Список використаної літератури:

1.     Закон України «Про судову експертизу» від 25.02.1994 №4038-XII [Електронний ресурс]. – Режим доступу до сторінки: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=4038-12

2.     Колісник О.П. Теоретичні основи судово-бухгалтерської експертизи // Фінанси, облік і аудит. – 2009. - №14. – С.256-263

3.     Коблянська О.І., Сторожук Н.М. Методичне забезпечення судово-бухгалтерської експертизи// УДК 657