Васильєва Світлана Іванівна

Щербаков Максим Миколайович

Криворізький факультет ЗНУ

 

ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ ТА ЇЇ СКЛАДОВІ

 

Митна служба України являє собою єдину загальнодержавну систему, яка складається з митних органів та спеціалізованих митних установ і організацій.[1]

Президент України та Кабінет Міністрів в межах своїх повноважень, визначених Конституцією України та законами України, здійснюють керівництво митною справою та контроль за діяльністю митних органів.[3]

Митні органи, реалізуючи митну політику України, виконують такі основні завдання: виконання та контроль за додержанням законодавства України з питань митної справи; захист економічних інтересів України; забезпечення виконання зобов'язань, передбачених міжнародними договорами України з питань митної справи; сприяння захисту інтелектуальної власності учасників зовнішньоекономічних зв'язків; застосування відповідно до закону заходів тарифного та нетарифного регулювання при переміщенні товарів через митний кордон України; здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів; контроль за дотриманням правил переміщення валютних цінностей через митний кордон України; здійснення захисту інтересів споживачів товарів і додержання учасниками зовнішньоекономічних зв'язків державних інтересів на зовнішньому ринку; створення сприятливих умов для прискорення товарообігу та пасажиропотоку через кордон; боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил; розвиток міжнародного співробітництва у галузі митної справи; ведення митної статистики; ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності; здійснення встановлення достовірності сертифікатів походження товарів з України.[1,2]

 Станом на сьогодні функціонує 49 митниць, 8 з яких регіональні та 2 прямого підпорядкування ДМСУ, 156 митних постів.

Діюча структура митної служби України визначена Митним кодексом України і включає в себе:

1. Центральний апарат Держмитслужби України, який має такий склад: Керівництво; Управління забезпечення діяльності Голови Служби; Організаційно-розпорядчий департамент; Департамент організації митного контролю та оформлення; Департамент митних платежів; Департамент класифікації товарів та заходів регулювання ЗЕД; Департамент кадрової роботи; Управління фінансів, бухгалтерського обліку та звітності; Управління правового забезпечення; Контрольно-ревізійний відділ; Головний інспектор із мобілізаційної роботи; Головний інспектор із захисту державної таємниці та спеціального документального зв'язку.[1,3]

Центральним апаратом Держмитслужби України здійснюється створення, реорганізація та ліквідація регіональних митниць, митниць, митних постів, митних лабораторій  і спеціалізованих митних установ та організацій.

Керівник регіональної митниці, митниці і митного поста призначається на посаду та звільняється з посади керівником Центрального апарату Держмитслужби України.

2. Регіональна митниця є митним органом, який на території закріпленого за ним регіону в межах своєї компетенції здійснює митну справу та забезпечує комплексний контроль за додержанням законодавства України з питань митної справи, керівництво і координацію діяльності підпорядкованих йому митниць та спеціалізованих митних установ і організацій. Регіональна митниця є юридичною особою.

3. Митниця є митним органом, який безпосередньо забезпечує виконання законодавства України з питань митної справи, справляння податків і зборів та виконання інших завдань, покладених на митну службу України.

4. Митний пост є структурним підрозділом регіональної митниці, митниці, який безпосередньо здійснює митний контроль та оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України і створюється у населених пунктах, на залізничних станціях, в аеропортах, морських та річкових портах та інших об'єктах, розташованих у зоні діяльності регіональної митниці, митниць.

5. Митні лабораторії. У митній службі України створюються Центральна митна лабораторія, яка є спеціалізованою митною установою, і митні лабораторії, які є структурними підрозділами регіональних митниць, митниць, яким надається право на здійснення експертної діяльності в межах питань, віднесених до компетенції митної служби.

6. Спеціалізовані митні установи та організації для забезпечення виконання завдань, покладених на митні органи, відповідно до цього Кодексу та законів України в митній службі України можуть створюватися експлуатаційні, транспортні, інформаційно-аналітичні, кінологічні спеціалізовані установи та освітні організації.

7. Митна варта - спеціальні підрозділи митних органів, призначені для боротьби з порушеннями митних правил, охорони територій, будівель, споруд та приміщень митних органів, охорони та супроводження товарів і транспортних засобів, забезпечення охорони зон митного контролю.[1,2]

Висновки. Отже Державна митна служба України має дещо розгалужену и централізовану структуру, окремі ланки якої мають чітко визначені задачі. На сьогодні Державна митна служба України покликана налаштувати свою діяльність так, щоб сприяти розвитку суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України.

Література:

1. Науменко В.П., Пашко П.В., Руссков В.А. Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні: Навч.посіб. / В.П., Науменко, П.В. Пашко, В.А. Руссков. — К.: Знання, 2006. - 394. с.

2.  Митний кодекс України // Відомості Верховної Ради України. – 2002. – № 39. – с. 288.

3.http://www.customs.gov.ua/dmsu/control/uk/publish/article?art_id=338124&cat_id=36348