Гура О.О.

Фурман І.В.

Вінницький національний аграрний університет

СВІТОВА ВАЛЮТНА СИСТЕМА: ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

Дослідження сучасних тенденцій розвитку світової валютної системи зумовлено новітніми процесами у світовому господарстві, а саме – зростаючою роллю глобалізації, завдяки якій валютні відносини долають національні кордони і виходять на якісно новий міжнародний щабель. За таких умов головним призначенням світової валютної системи виступає регулювання міжнародних розрахунків та валютних ринків, опосередкування платежів за експорт та імпорт товарів, капіталів, послуг та інших видів міжнародної господарської діяльності, створення сприятливих умов для розвитку виробництва та міжнародного поділу праці.

Проблематику розвитку світової валютної системи достатньо глибоко досліджено в працях вітчизняних вчених, зокрема О. Білоруса, В. Будкіна, І. Бураковського, А. Гриценка, Б. Губського, В. Козака, В. Копійки, Д. Лук’яненка, З. Луцишин, Т. Мельник, О. Мозгового, Ю. Макогона, В. Новицького, Є. Панченка, Ю. Пахомова, О. Плотнікова, А. Поручника, В. Сіденка, С. Сіденко, А. Філіпенка, В. Чужикова, В. Шевчука, І. Школи та багатьох інших.

Різні аспекти процесів гармонізації монетарних політик, формування оптимальних валютних зон, у т.ч. зони євро, всебічно розглянуто в працях відомих зарубіжних учених Р. Барро, Т. Бейомі, В. Валесів, Б. Вінклера, А. Гроу, К. Дейсона, П. Кругмана, Р. Манделли, А. Моравшика, Н. Мусиса, Т. Риссе, С. Фішера, М. Фрея.

Міжнародна валютна система - це сукупність грошових відносин, пов'язаних із формуванням і розподілом валютно-фінансових та кредитних фондів, використанням розрахункових і платіжних засобів у сфері міждержавних господарських зв'язків.

Зростаюча глобалізація виробництва змушує економічних суб’єктів (підприємства, банки, фізичних осіб) активно виходити на світовий ринок, що потребує здійснення відповідних міжнародних розрахунків, додержання вимог і рекомендацій міжнародних інституцій, конвенцій, договорів.

В умовах поглиблення інтеграції економік різних країн валютна система відіграє все більш важливу та самостійну роль у світогосподарських зв’язках. Вона здійснює безпосередній вплив на економічне становище країни: темпи зростання виробництва та міжнародного обміну – на ціни, заробітну плату тощо. Ефективність валютного механізму, рівень втручання державних та міжнародних валютно-фінансових організацій в діяльність валютних, грошових і товарних ринків напряму визначає економічний розвиток, зовнішньоекономічну стратегію промислово розвинутих країн.

Зростання вагомості валютної системи примушує промислово розвинуті країни удосконалювати існуючі й шукати нові інструменти та методи державно-монополістичного регулювання валютної сфери на національному та наднаціональному рівнях.

Світова валютна система як інституційно-правова форма організації валютних відносин у своєму розвитку пройшла золотомонетний стандарт (Паризька валютна система: 1867–1914 рр.), золотодевiзний – зо­лотозливковий стандарти (Генуезька валютна система: 1922–1929 рр.), золотодоларовий стандарт (Бреттон- Вудська система: 1924–1972 рр.) і, по суті, з 1976 р. переросла в монопольну доларову систему (Ямайська валютна система), а з моменту введення євро (2002 р.) перейшла до бiвалютної світової системи. [1]

Долар США, що донедавна був еталоном стабільності, схильний до коливань курсу, котрі аналітики не в змозі ні прогнозувати, ні пояснити. Зниження курсу долара з березня 2008 р., коли економічна система була стабільною, і підвищення на фоні світової фінансової кризи у вересні – грудні 2008 р., а також істотне посилення як щодо євро, так і щодо решти провідних валют на початку 2009 р., спричиняють потребу в пошуку закономірностей розвитку світової валютної системи. [3]

Долар, виконуючи всі функції світових грошей, став невід’ємним засобом підтримки ліквідності бан­ківської системи і став більш універсальним, ніж зо­лото, оскільки в той час золото не використовується як засіб звернення і платежу, а тільки для формуван­ня найбільш стабільної частини золотовалютних ре­зервів. У цих умовах попит на долар стійко зростав і спокуса його інтенсивної емісії як у кредитній, так і в наявній формах стала для ФРС США нестримною – можливість емісії долара як аналога золота привела до світового панування США у фінансах, у міжнарод­ній економіці, у світовій політиці й у військовій сфе­рі.

Зміни світової валютної системи мають законо­мірний характер. Можуть змінюватися швидкість протікання процесів, склад економічних союзів, на­йменування валют, але суть майбутніх змін відповіда­тиме викладеному вище. Це приведе до зміни центрів влади у світі й формування нового геополітичного простору, при цьому неминуча поява суперечностей з приводу переділу, по суті, фінансової системи світу і загострення боротьби між економічними союзами за збільшення своєї частки у складі світових резервних валют.

 

Література

1.                 Новикова М.В., Воробей Д.В.  Дослідження змін у світовій валютній системі та передумови створення регіональних валютних систем // Економічний простір: Зб.наук.пр. – №14. Дніпропетровськ: 2010.

2.                 Вожжов А.П., Коновалова М.Г.  Про грядущі зміни у світовій валютній системі // Вісник Університету банківської справи Національного банку України. -  № 1 (4). – 2009.

3.                 Черняк О. І.,  Кержковська Д. Р. Проблеми і перспективи розвитку світової валютної системи в умовах глобальної економічної кризи  // Науковий вісник ЧДІЕУ. -  № 1 (5). -  2010.

4.                 Барсегян А.Г. перспективы реформирования мировой валютной системы // Экономика и управление. Том 24 (63).  - № 1. - 2011 г.