Ахромкіна В.В., Доц. Татаренко В.О.

Кафедра фінансів

Донбаський державний технічний університет

 

АКТУАЛЬНІСТЬ ВПРОВАДЖЕННЯ БЮДЖЕТУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВАХ КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

 

Система бюджетування - це організаційно-економічний комплекс, представлений низкою спеціальних атрибутів, введених в систему управління підприємством. Найбільш важливими з них є:

- застосування особливих носіїв управлінської інформації - бюджетів;

- присвоєння структурним підрозділам статусу бізнес-одиниць (центрів фінансової відповідальності - ЦФВ);

- високий рівень децентралізації управління підприємством.

Метою написання статті є дослідження актуальності впровадження системи бюджетування на вітчизняних підприємствах.

У муніципальних утвореннях активно триває перетворення фінансових відносин між органами влади та підприємствами житлово-комунального господарства. З впровадженням бюджетування, орієнтованого на результат, в бюджетний процес України з метою підвищення ефективності бюджетних видатків, стало очевидним, що однією з умов досягнення поставленої мети є не тільки зміна концепції бюджетного фінансування галузі, але й зміна управління в ній. Бюджетування, орієнтоване на результат, є частиною загальної моделі результативного управління і припускає, що виділення бюджетних ресурсів має в обов'язковому порядку мати на увазі досягнення певних результатів. Адміністратори бюджетних коштів при цьому несуть персональну відповідальність за досягнення показників, під які ці кошти були виділені. Актуальність впровадження результативного бюджетування на рівні муніципальних утворень пояснюється наявністю цілком певних умов:

- традиційні методи підвищення ефективності бюджетних видатків, такі як відкриті конкурси, посилення фінансової дисципліни та казначейські технології практично вичерпали себе і не можуть вирішити проблем незбалансованості бюджету;

- ситуація бюджетної кризи, при якій необхідні радикальні заходи щодо скорочення витрат при одночасному утриманні колишніх позицій в частині досягнутого рівня надання бюджетних послуг;

- положення, при якому бюджет перестає бути повноцінним інструментом політичного управління, коли його витратні статті починають жити власним життям, але є політична воля і бажання змінити ситуацію з метою реалізації допомогою бюджету політичних цілей і завдань.

У цьому контексті керівники вітчизняних підприємств усе частіше ініціюють створення систем внутрішньофірмового бюджетування, безпосередньо пов'язаних зі стратегічними цілями діяльності, оскільки бюджетування у вітчизняних компаніях все ще, як правило, носить суто фрагментарний характер. В основному застосовується для того, щоб контролювати окремі показники фінансово-господарської діяльності або встановлювати для структурних підрозділів обмеження за обсягом витрат. При цьому традиційні для західних підприємств цілі використання бюджетування, такі як підвищення капіталізації бізнесу, його інвестиційної привабливості, розглядаються набагато рідше. У результаті відбувається істотне невиправдане звуження призначення бюджетування, впровадження якого не сприяє досягненню стратегічних цілей діяльності підприємства.

Між тим, для прийняття ефективних, точних і зважених у фінансовому відношенні управлінських рішень необхідне створення в організації системи бюджетування, жорстко пов'язаної зі стратегічними цілями діяльності, спрямованої на оптимізацію бізнес-процесів і фінансових ресурсів.

Загальним теоретичним і методологічним проблемам організації фінансового планування і бюджетування діяльності підприємств присвячені роботи вітчизняних та зарубіжних учених, включаючи М.І. Бухалкова, Д.С. Молякова, Г.Б. Поляка, В.М. Родіонову, М.В. Романовського, А. Апчерча, Р. Брейлі, К. Друрі, Р.С. Каплана, С. Майерса, А. МакМіна, Дж. Сігела, А. Файоля, Дж. Фостера, Д. Хана, Ч. Хорнгрена, Дж.К. Шима.

Питанням традиційного фінансового планування присвячені дослідження таких вчених, як І.Т. Балабанов, І.А. Бланк, М.І. Бухалков, Д.С. Моляков, В.М. Родіонова, М.В. Романовський. Детально вивчаються проблеми, пов'язані з джерелами та напрямками використання фінансових ресурсів підприємства, забезпеченням їх збалансованості, але не зачіпається область, що відноситься до формування фінансової структури, виділення центрів фінансової відповідальності та бізнес-процесів а значить, і до управління цими об'єктами для досягнення стратегічних цілей діяльності підприємства.

Класична система бюджетування висвітлюється в роботах С.А. Агапцева, Р.Л. Акоффа, В.В. Бочарова, О.М. Волкової, О.Ю. Добровольського, А.П. Дугельна, А.Є. Карпова, А.М. Ковальової, О.М. Ліхачової, Ю.С. Масленченкова, Д. Хана, Дж. Хоупа, В.Є. Хруцького, Дж.К. Шима, К.В. Щіборща. У цій системі навпаки, розробляється структура центрів фінансової відповідальності, але детально не досліджуються фінансові ресурси. Іншим недоліком є ​​те, що система бюджетування не має прямої і однозначної зв'язку зі стратегією розвитку підприємства, існує розрив між оперативним і стратегічним управлінням. Це відбувається тому, що стратегічні цілі діяльності реалізуються за допомогою бізнес-процесів, які в рамках класичного бюджетування не розглядаються.

Процесно-орієнтоване бюджетування досліджується Дж. Брімсон, Дж. Антосьом, І.Б. Немирівським, І.А. Старожуковой. У цих роботах детально не розглядаються фінансові ресурси, але при цьому бюджети бізнес-процесів безпосередньо пов'язані зі стратегічними цілями діяльності. Однак, відсутні центри фінансової відповідальності, пов'язані з підрозділами підприємства, а значить, в тих випадках, коли в рамках одного підрозділу частково виконується кілька бізнес-процесів, його керівник не несе персональної відповідальності за фінансові результати.

Відсутність єдиної, узагальненої, теоретично і методично проробленої системи бюджетування, в якій стратегічні цілі деталізуються до рівня бізнес-процесів, визначається вплив кожного з них на обсяг і структуру фінансових ресурсів, знижує можливості з розробки стратегії розвитку підприємства і його виконання в процесі оперативної та поточної діяльності. Потребує вдосконалення понятійний апарат, на основі якого дана система бюджетування може бути сформована.

Важливим моментом при впровадженні системи бюджетування є планування робіт і контроль їх виконання. Необхідне детальне опрацювання плану впровадження. План впровадження повинен містити опис робіт, терміни їх виконання та імена відповідальних за виконання кожного пункту. У плані впровадження потрібно гранично чітко визначити критерії завершення кожного етапу впровадження: готовність технологічних документів, завантаження даних і випуск звітів, відпрацювання контрольного прикладу співробітниками банку. Це повинен бути план спільних робіт.

Дуже важливо при впровадженні системи бюджетування забезпечити чіткий контроль дотримання термінів виконання робіт по кожному етапу і контроль відповідності досягнутих результатів запланованим.

Ефект від розробки бюджету комунального господарства полягає у підвищенні ступеня гнучкості підприємства завдяки можливості передбачити результати управлінських дій, визначити базові установки для кожного напрямку діяльності підприємства і розрахувати різні варіанти, заздалегідь готуючи відповідні дії на можливі зміни як у зовнішньому, так і у внутрішньому середовищі.