Чіпко Т., БДФЕУ

м. Чернівці

Науковий керівник: к.е.н. Ворошан А.Д.

Основні проблеми та тенденції розвитку валютного ринку України на сучасному етапі

Сучасний розвиток господарства характеризується фінансово-економічною глобалізацією. У світі посилився рух міжнародних капіталів, багато країн усувають національні фінансові та торговельні обмеження, надаючи можливість фінансовим структурам, ринкам та інструментам впливати на їхню економіку. Інтеграція України у сучасне світове співтовариство порушує ряд зовнішніх загроз і небезпек для національного господарства, а тому актуалізується необхідність вдосконалення функціонування внутрішнього валютного ринку.

Валютний ринок – це система економічних відносин між його суб’єктами щодо здійснення операцій з купівлі-продажу валют і валютних цінностей за допомогою сучасних засобів фінансової телемунікації, де цінами виступають встановлені під впливом попиту і пропозиції валютні курси. [2]

На сучасному етапі розвитку світової економіки підвищується роль держави у валютному регулюванні. Зростання відкритості національних економік та посилення у зв`язку з цим загрози “імпортування нестабільності” обумовлюють необхідність такого процесу.

Система валютного регулювання в Україні має низку негативних тенденцій, тому потребує вдосконалення. Це передбачає: погодженість дій держави з ринковими механізмами; підвищення якості валютного законодавства, зростання ролі державних інститутів в сфері валютного регулювання, удосконалення механізмів застосування форм валютного регулювання.

Головним виконавчим органом валютного регулювання в Україні є Національний банк України. Він здійснює відповідно до визначених спеціальним законом повноважень валютне регулювання, визначає порядок здійснення операцій в іноземній валюті, організовує і здійснює валютний контроль за банками та іншими фінансовими установами, які отримали ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій.

Аналізуючи основні риси розвитку валютного ринку України за 2011 рік, можна відзначити наступні тенденції. У серпні спостерігалося сезонне зменшення, як надходжень іноземної валюти від нерезидентів, так і переказів на їхню користь. Більш значне скорочення переказів сприяло формуванню чистого припливу валюти в країну. Це забезпечило перевищення пропозиції іноземної валюти над попитом на неї на міжбанківському валютному ринку, а також призвело до зменшення чистого попиту на іноземну валюту на готівковому ринку [1].

Купівля долара за середньозваженим курсом гривні у порівнянні з минулим роком зросла на 3,5389 грн. за 100 одиниць, а продаж на 4,4016 грн. за 100 одиниць. Що стосується євро, то купівля зросла на 50,3981 грн за 100 одиниць, а продаж – на 55,0991 грн за 100 одиниць ( табл. 1).

Таблиця 1

Середньозважений курс гривні за операціями з готівковою іноземною валютою за 2010 – 2011 року

 

Назва валюти

долари США (за 100 одиниць)

євро (за 100 одиниць)

Купівля

Продаж

Купівля

Продаж

2010

796,4232

798,5198

1044,7876

1056,8254

2011

799,9621

802,9214

1095,1857

1111,9245

 

Обсяг операцій з готівковою іноземною валютою у 2011 році на міжбанківському валютному ринку України (купівля та продаж іноземних валют за гривні в доларовому еквіваленті) становив 5093,4 млн. доларів США, у тому числі:

- обсяг валюти, купленої банками в населення, – 1500,0 млн. доларів США;

- обсяг валюти, проданої населенню, – 3593.4 млн, доларів США [3].

У серпні 2011 року реальний ефективний обмінний курс (далі – РЕОК) гривні підвищився на 0,3 % порівняно з липнем. Здебільшого це було зумовлено змінами в динаміці номінального ефективного обмінного курсу гривні, який посилився на 1,2 % у зв’язку з укріпленням гривні до російського та білоруського рублів, польського злотого тощо.

Отже, хоча сьогоднішньому вітчизняному валютному ринку притаманний широкий спектр операцій, йому також притаманний широкий спектр проблем. Найактуальнішою проблемою державного регулювання валютного ринку в Україні є підтримання макроекономічної стабільності національної валютної одиниці. Ефективність як короткострокової, так і довгострокової валютної політики, багато в чому залежить від іміджу країни в світі. Його покращання потребує, крім стабільного економічного зростання, підвищення ролі України у міжнародних фінансових організаціях та посилення її позицій на світовій політичній арені.

 

Список використаних джерел

1.     Бюлетень Національного банку України №10/2011 (223).

2.     Журавка Ф.О. Методологічні підходи до вивчення поняття «валютний ринок» / Ф.О. Журавка // Вісник науковця – 2009 р. : збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції (2 квітня 209 р.) – Миколаїв : НУК, 2009. – С. 40-42

3.     Основні тенденції валютного ринку України / Офіційний сайт Національного банку України [електронний ресурс] – режим доступу: http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=82887&cat_id=58039