Гейко Маргарита Павлівна

Харківський національний економічний університет, Украина

Сутність фінансового планування на підприємстві в умовах кризи

Діяльність кожного суб’єкта господарювання здійснюється в умовах невизначеності та ризику і залежить від впливу як внутрішнього, так і зовнішнього середовища. Нестабільність зовнішнього середовища в першу чергу впливає на результати діяльності підприємства і його подальший розвиток, тим самим спонукаючи його до впровадження системи фінансового планування, тобто розробки фінансових планів та планових показників [4].

Дослідженням теоретичних та методологічних аспектів фінансового планування займались зарубіжні та вітчизняні вчені: Буряковский В. В.[1], Грід­чи­наМ. В. [2], Пащенко В. М. [6], Поддєрьогін А. М.[7], Гузен­ко О. П. [3] та ін. Проте, не існує загальновизнаного поняття «фінансове планування». Тому, мета роботи полягає в аналізі та узагальненні підходів до трактування поняття «фінансове планування».

На основі аналізу наукових публікацій українських вчених було класифіковано існуючі трактування досліджуваного поняття за ключовою характеристикою, що наведено у табл. 1.

Таблиця 1

Трактування сутності поняття «фінансове планування»

Ключове слово

Визначення

Автор

Процес розробки фінансових планів

Процес розробки системи заходів щодо забезпечення розвитку підприємства необхідними фінансовими ресурсами і підвищенню ефективності фінансової діяльності в майбутньому періоді

Буряковский В.В.[1]

Вміння передбачати цілі підприємства, результати його діяльності і те, які ресурси необхідні для досягнення певних цілей

Шохин Е.И [5]

Процес розробки фінансових планів і планових (нормативних) показників щодо забезпечення розвитку підприємства необхідними фінансовими ресурсами та підвищення ефективності його фінансової діяльності

Пащенко В.М. [6]

діяльність підприємства направлена на забезпечення підприємства фінансовими ресурсами, досягнення ним визначених цілей економічного і соціального розвитку

Гузенко О.П. [3]

процес визначення обсягу фінансових ресурсів за джерелами формування і напрямками іх цільового використання згідно з виробничими та маркетинговими показниками підприємства у плановому періоді.

Поддєрьогін А.М. [7]

Процес складання бюджетів

Процес складання бюджетів, тобто кошторисів доходів і видатків всіх підрозділів і служб фірми

Гридчина М.В. [2]

фінансове планування тотожне поняттю «бюджетування»

Щиборщ К.В.[5]

Технологія
управління бізнесом

Технологія управління бізнесом(всіма активами і пасивами компанії,а також процесами створення, розподілу, перерозподілу і використання фінансових ресурсів компанії) на всіх рівнях компанії, заснована на прогнозуванні середовища та вироблення способів адаптації до її змін, що включає в себе процеси формування і реалізації плану, контролю, аналізу і прийняття рішень, що забезпечує досягнення оперативних і (або) стратегічних цілей компанії за допомогою фінансових планів

Кислов Д.Б., Башилов Б.Е. [5]

 

Як видно з табл. 1, більшість науковців додержуються думки, що фінансове планування – це процес розробки фінансових планів і планових показників. Але поняття «фінансове планування» необхідно розглядати з точки зору гнучкості та адаптивності підприємств до змін в зовнішній середі, на основі прогнозування показників та способів адаптації, які включають в себе процеси формування та реалізації плану, контролю та прийняття рішень, які забезпечують досягнення цілей підприємства як під час кризи, так і під час стабільного розвитку, за допомогою фінансових планів. Тому для підприємства важливо спланувати свою діяльність для подолання кризових явищ на підприємстві, а також для підвищення ефективності функціонування через систему управління підприємством, яка повною мірою розкривається у плануванні. З урахуванням означеного, напрямком подальшого дослідження є обґрунтування особливостей та проблем організації фінансового забезпечення діяльності підприємства в умовах кризи, організації фінансового планування, забезпечення обґрунтованості фінансового плану та розробка практичних рекомендацій щодо реалізації фінансового плану для виходу підприємства с кризи.

 

Використана література

1)     Буряковский В. В.Финансы предприятий: учеб.пособие[Електрон. ресурс]. - http://books.efaculty.kiev.ua/finpd/1/r11/

2)     Гридчина М. В.Финансовый менеджмент: курс лекций. — 3-е изд., стереотип. —К.: МАУП, 2004.— 160 с.

3)     Гузенко О.П. Фінансове планування на промислових підприємствах //Фінанси України. – 2009. - №11. – С.62.

4)     Кривко К.М. Застосування системного планування діяльності підприємства в умовах кризи [Електрон. ресурс]. - http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Nznuoa/ekonomika/2010_14/23.pdf.

5)     Медведева М.А. Финансовоепланирование: подходы к определениюпонятия[Електрон. ресурс]. - http://www.rae.ru/forum2011/pdf/1780.pdf.

6)     Пащенко В.М.Підприємницька діяльність та управління фінансами вохороні здоров’я / В.М. Пащенко. – К., 2004. – С. 195-202.

7)     Поддєрьогін А.М. Фінанси підприємства: навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / А.М. Поддєрьогін. – К.: КНЕУ, 1999. – 538с.