К.е.н., Полятикіна Л.І., Третяк Н.С.

Сумський Національний Аграрний Університет

ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ

На даний момент, підтримка процесу інвестування шляхом створення регіональних  ринків  інвестицій,  визначення  складу пріоритетних регіональних  програм,  є стратегічним шляхом  розвитку інвестиційної діяльності на Україні.

В даний час багато великих підприємств зіштовхуються з проблемою формування своєї внутрішньої інвестиційної стратегії, з необхідністю встановлення чітких стандартів підготовки і прийняття інвестиційних рішень, визначень показників ефективності інвестиційної діяльності, критеріїв добору альтернативних інвестиційних рішень. В умовах, коли фінансові ресурси обмежені, реалізація всіх потенційно цікавих інвестиційних задумів виявляється неможливою. Таким чином,  задача розробки оптимальної інвестиційної стратегії підприємства зводиться, по-перше, до вибору підмножини проектів, що підлягають реалізації, виходячи як зі стандартних, так і нестандартних критеріїв добору, і, по-друге, визначенню часового графіка їхнього здійснення виходячи з необхідного рівня ефективності.

Реальна комерційна практика об'єктів господарювання  свідчить, що найчастіше конкурують між собою варіанти не різних типів капіталовкладень (які як звичайно можуть здійснюватися одночасно), а в рамках одного типу.  Крім того, важливу роль в інвестиційній поведінці фірм грає тимчасовий розподіл прибутку. Керівництво компанії в залежності від свого фінансового становища в окремі періоди задає різні норми прибутку на капіталовкладення, керуючи в такий спосіб інвестиційним процесом у часі.

Категорія прибутку лежить в основі традиційних методів аналізу інвестиційних рішень – методу норми прибутку на інвестиції і зв'язаного з ним методу норми доходу на одну акцію. Як у корпоративних звітах, так і у фінансовій пресі акцент робиться на показнику доходу на одну акцію як найважливішому індикаторі ефективності інвестиційної діяльності компанії. Більш того, широке поширення одержала точка зору, що рівень цін на акції визначається рівнем відбитих у балансових звітах корпоративних доходів (іншими словами, якщо компанія забезпечує задовільне зростання доходів на одну акцію, те ринкові ціни її акцій неодмінно виростуть). У дійсності ж, як показує світовий досвід, між показниками зростання доходів на акцію і ринкову ціну акціонерного капіталу фірми немає твердої прямої залежності.

Найбільш істотний вплив на прийняття інвестиційних рішень надають фінансові обмеження. Вони обумовлені розмірами грошових надходжень, наявністю планових чи непередбачених поглинань і злиттів, здатністю і бажанням змінити величину зовнішнього боргу підприємства. У свою чергу грошові надходження залежать від обсягу прибутку, рівня амортизації, а також можливостей скорочення оборотного капіталу в зв'язку з обновленням основних засобів та уведенням нової технології. Фінансові обмеження відіграють важливу роль лише в напрямку зниження капіталовкладень, поява ж непередбачених надлишків фінансових засобів рідко стимулює додаткові інвестиції. Такі ресурси направляються, як правило, на рішення поточних виробничих проблем.

В даний час багато великих підприємств зіштовхуються з проблемою формування своєї внутрішньої інвестиційної стратегії, з необхідністю встановлення чітких стандартів підготовки і прийняття інвестиційних рішень, визначень показників ефективності інвестиційної діяльності, критеріїв добору альтернативних інвестиційних рішень. В умовах, коли фінансові ресурси обмежені, реалізація всіх потенційно цікавих інвестиційних задумів виявляється неможливою. Під інвестиційними проектами в даному контексті розуміються практично усі форми капітальних вкладень, наприклад: закупівля нового обладнання, будівництво, ремонтні роботи, чи придбання розробка нематеріальних активів і т.д.  Таким чином,  задача розробки оптимальної інвестиційної стратегії підприємства зводиться, по-перше, до вибору підмножини проектів, що підлягають реалізації, виходячи як зі стандартних, так і нестандартних критеріїв добору, і, по-друге, визначенню часового графіка їхнього здійснення виходячи з необхідного рівня ефективності.

В умовах обмеженості фінансових ресурсів в Україні для потреб інвестування, потрібна узгоджена державна і регіональна політика  що до їх мобілізації. Це є пріоритетним напрямком державного регулювання інвестиційних процесів.

Основними ланками забезпечення залучення фінансових ресурсів для проведення реальних інвестицій  є наступні умови:

·         макроекономічна стабілізація, що включає зниження темпів інфляції до економічно прийнятного рівня;

·         завершення формування законодавчої і нормативно-правової бази економічної реформи. У першу чергу, необхідне прийняття ряду законодавчих актів з питань інвестицій на регіональному рівні;

·         забезпечення захисту інтересів інвесторів на базі стабільного законодавства по всіх основних напрямках становлення ринкової економіки і формування на цій правовій основі єдиних і стабільних основних умов для всіх суб'єктів ринку, незалежно від форми власності і їхньої територіальної приналежності;

·         пріоритетний розвиток високотехнологічних, наукомістких виробництв, стійке зростання виробництва товарів народного споживання і матеріальної бази споживчого комплексу; розвиток і модернізація інфраструктури регіональної економіки.

            Таким чином, нами запропоновані основи активізації інвестиційної діяльності на регіональному рівні, в зв’язку з цим проаналізовані фактори інвестиційної привабливості регіонів та розроблені заходи щодо залучення фінансових ресурсів для проведення реальних інвестицій.

ЗАЯВКА НА УЧАСТЬ У КОНФЕРЕНЦІЇ

Прізвище                                   Третяк

Ім’я                                             Наталія

По батькові                                Сергіївна

Наукова ступінь                        магістр

Організація                              Сумський національний аграрний  університет

Контактна адреса                      вул.. Кирова 144/2, кв. 122  м. Суми

                                                 40021

Контактні телефони                  дом.  (0542) 62-92-75  моб. 097 7369994

 

Назва доповіді                       Перспективи  розвитку інвестиційної діяльності в Україні

   

          

 

 

Підпис________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАЯВКА НА УЧАСТЬ У КОНФЕРЕНЦІЇ

Прізвище                                   Полятикіна

Ім’я                                             Лариса

По батькові                                Іванівна

Наукова ступінь                        кандидат економічних наук

Посада                                        доцент

Організація                              Сумський національний аграрний  університет

Контактна адреса                      вул.. Кирова 144/2, кв. 122  м. Суми

                                                 40021

Контактні телефони                  дом.  (0542) 62-92-75  моб.097 7369994

                                                                                           066 6693347

 

Назва доповіді                       Перспективи  розвитку інвестиційної діяльності в

Україні

 

 

 

 

 

Підпис________________