студентка, Сергієнко М.Е.

Вінницький національний аграрний університет

Проблеми впровадження та застосування МСФЗ в аграрному секторі.

У роботі розглянуто проблеми впровадження та застосування МСФЗ в аграрному секторі.

В останні роки нашого тисячоліття дедалі більше уваги світова спільнота приділяє запровадженню Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) до облікової практики окремих категорій суб'єктів господарювання. В Україні процесс переходу на міжнародні стандарти супроводжується гострими дискусіями та різними підходами до вирішення цього питання. Проблема ведення обліку і звітності за МСФЗ стає дедалі актуальнішою для вітчизняних організацій, та запровадження МСФЗ в аграрному секторі.

Забезпечення розвитку бухгалтерського обліку в аграрній сфері економіки України є справою актуальною та невідкладною. Проблема загострюється тим, що для України бухгалтерські реформи є другорядними. В зв’язку з цим у вітчизняній практиці бухгалтерських реформ підприємств аграрного сектору економіки втрачаються національні інтереси.

Метою роботи дослідження проблем та перспектив щодо застосування Міжнародних стандартів фінансової звітності суб’єктами господарювання в аграрній сфері.

Серед вітчизняних вчених, що проводять дослідження щодо застосування МСФЗ  і виникнення з цього приводу проблем, є:  Ф.Ф.Бутинець, М.Ф.Огійчук, Л.К.Сук, В.М.Жук, В.Я.Плаксієнко, В.М.Теслюк, О.М.Головащенко та ін. Велика більшість з них розглядають ці питання стисло, в їх роботах ми не знайшли відображення усіх проблем, що пов’язанні з застосуванням МСФЗ в аграному секторі.

МСФЗ – ефективний інструмент підвищення прозорості та зрозумілості інформації, яка розкриває діяльність суб'єктів господарювання, створює достовірну базу для визначення доходів і витрат, оцінювання активів і зобов'язань.

         Фінансова звітність призначена для потреб широкого кола зовнішніх користувачів i тому потребує нових підходів до принципів формування окремих форм звітності. На відміну від методів i принципів формування бухгалтерської звітності, які застосовувалися до впровадження МСФЗ, в основу якої було покладено окреме підприємство, сучасний підхід до фінансової звітності лежить в площині інформаційного поля, пов'язаного із вкладанням капіталу його власником для отримання економічних вигід у майбутньому. Структура фінансової звітності змінюється залежно від потреб користувачів, що домінують та під впливом соціально-економічного середовища функціонування бізнесу.

На сьогодні з бухгалтерськими звітами керівники галузевого управління не працюють, вони отримують неповну та неоперативну узагальнену інформацію від органів Держкомстату України. Основні причини втрати позицій бухгалтерського обліку в галузевій інформаційній системі аграрних підприємств такі:

1. Відсутність належної уваги з боку держави щодо реформування бухгалтерського обліку.

2. Нав’язування інституціями пріоритетності податкового обліку та статистичних спостережень над системним бухгалтерським обліком.

3. Недостатньо адаптоване запровадження в якості національних міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

4. Обмеженість впливу Міністерства фінансів України при забезпеченні управління інформацією.

5. Відсторонення галузевих міністерств від формування та контролю дотримання методології обліку і звітності, що призвело до відсутності контролю з боку держави за станом дотримання стандартів ведення обліку, формального його ведення на підприємствах.

6. Невиправдане зменшення в управліннях агропромислового розвитку обласного та районних рівнів чисельності працівників з методології бухгалтерського обліку і звітності та відсутність контрольно-ревізійних служб, переорієнтація їх роботи на забезпечення процедур державної підтримки сільгоспвиробництва, відсутність фінансового забезпечення системи перепідготовки кадрів, інформаційно-консультативного забезпечення.

Суттєво вплинуло на стан обліку та звітності недостатньо адаптоване запровадження в якості національних міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, міжнародних стандартів фінансової звітності; відсторонення Міністерства аграрної політики України від формування методології бухгалтерського обліку і звітності.

Звітність, складена з дотриманням вимог МСФЗ, містить у середньому 100-120 сторінок, тоді як звітність складена за національними П(С)БО містить 18 сторінок. Звичайно, що для більшості вітчизняних сільськогосподарських підприємств немає потреби складати звітність за вимогами МСФЗ.

До недоліків міжнародних стандартів відносять те, що вони багато в чому покладаються на професійне судження укладача звітності а в Україні майже нема спеціалістів з впровадження МСФЗ в аграрній сфері. Відсутність, досвіду використання професійного судження а також багатоваріантність вибору внутрішніх і зовнішніх  джерел інформації для прийняття рішень спричиняють непорозуміння серед бухгалтерів аграрного середовища та зовнішніх користувачів.

Варто зазначити той факт що МСФЗ як породження ринкової економіки орієнтовані тільки на комерційні підприємства створені та функціонуючі для отримання прибутку.

Значно звужує сферу застосування МСФЗ і те,  що вони неприйнятні для використання середніми, а тим паче малими агарними підприємствами через високі, порівняно з доходами та оборотами підприємств, витрати на складання комплекту звітності за вимогами міжнародних стандартів.

Отже, переваги складання фінансової звітності за міжнародними стандартами є, і вони незаперечні для більшості користувачів фінансової звітності. МСФЗ можна оцінити як інструмент глобалізації аграрної економіки і світових господарських зв’язків. Принципи закладені в порядок формування звітності згідно з МСФЗ, роблять її адекватнішою і здатною відобразити істинний майновий стан підприємства. Зате чисельність наявних проблем значно ускладнює застосування МСФЗ та потребує негайного їх вирішення на законодавчому рівні.

Література

1.  Голов С. Ф., Костюченко В. М. Бухгалтерський облік і фінансова звітність за Міжнародними стандар­тами. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Х.: Фактор, 2008. – 1008 с.

2.  Гетьман В. Г. Европейский форум бухгалтеров // Все для бухгалтера. – 2002. – № 11. – С. 2–5.

3.  Бутинець Ф. Ф. Стандартизація бухгалтерського обліку: погляд у майбутнє // Вісник Житомир. інж.-технол. ін-ту. – Житомир: Вид-во ЖІТІ, 2002. – № 21. – С. 3–8.

4.  Картузова Т.В., Яворська О.М.  Необхідність переходу України на Міжнародні стандарти фінансової звітності.// Науковий вісник НЛТУ України. -  2010 – Вип.20.9.

5. Мельничук В.Б. Проблеми запровадження МСФЗ в Україні: інституціональний підхід.// фінанси обік і АПК – 2011р. №3.