Экономические науки/7. Учет и аудит

 

Павлюк Д.Є. Михальчишина Л.Г.

Вінницький національний аграрний університет, Вінниця

 

Проблеми підвищення ефективності проведення судово-бухгалтерських експертиз

 

Розглянуто основні проблеми організації судово-бухгалтерських експертиз під час розслідування злочинів у сфері економіки і фінансів, а також надано пропозиції щодо їх усунення

 

Постановка проблеми. Виявлення і розкриття злочинів у сфері економіки та фінансів, що здійснюються на тлі недосконалого законодавства фахово обізнаними особами, стає майже неможливим без знань судово-бухгалтерської експертизи, оскільки більшість порушень відображаються в бухгалтерському обліку. Тому спеціальні знання в галузі бухгалтерського обліку, якими не володіє суддя та слідчий і які є спеціальною сферою знань експерта-бухгалтера для розслідування економічних злочинів та розгляду господарських суперечок у суді є надзвичайно необхідними.

Забезпечити найбільш повне вирішення поставлених перед експертом-бухгалтером судовими органами завдань може раціональна та комплексна організація процесу судово-бухгалтерської експертизи.

Останнім часом кардинальні реформи економічної системи та еволюція злочинності зумовили актуальність подальшої теоретичної розробки питань призначення і проведення експертиз при розслідуванні злочинів у сфері економіки та шляхів вирішення проблем судово-бухгалтерської експертизи.

Аналіз останніх досліджень. Питаннями раціональної організації та вирішення проблем розвитку судово-бухгалтерської експертизи займалися такі дослідники, як Д.С. Рева, Н.Є. Натурчак, Г.В. Мисака, Т.М. Дмітрієнко, С.Ф. Іванова,  М. М. Ласкіна, І. Л. Петрухіна, В. Д. Понікарова, П. Ю. Пошюнаса,  О. М. Ромашова та ін., що також підтверджує надзвичайну актуальність даної теми. Однак, слід зазначити, що особливості сучасної системи господарювання, а також особливості пристосування міжнародних стандартів фінансової звітності до вітчизняної системи обліку на знайшли свого відображення в сучасній практиці провадження судової експертизи, а також літературі з приводу судових експертиз.

Тому метою статті є висвітлення найбільш вагомих пробем у процесі організації судово-бухгалтерських експертиз, а також надання практичних рекомендацій щодо їх усунення.

 Виклад основного матеріалу. Історія розвитку судово-бухгалтерської експертизи показала, що вона виникла з необхідності у наданні допомоги правоохоронним органам у процесі слідства, поступово перетворившись у форму застосування знань з бухгалтерського обліку в судовому процесі, що відбулося під впливом появи бухгалтерського обліку, виконання обліком функції контролю за збереженням майна власника, використання облікових даних для прийняття судових рішень в суді, ускладнення господарської діяльності, що призвело до виникнення правопорушень, низького рівня знань або їх відсутності у працівників правоохоронних органів з економіки, зокрема бухгалтерського обліку.

Проаналізувавши нормативно-правові акти, що регламентують діяльність експерта-бухгалтера при проведенні судово-бухгалтерської експертизи,  нами виявлено,  що в законодавстві    відсутнє поняття "судово-бухгалтерська експертиза", відсутній нормативно-правовий акт, який регулював би порядок її проведення.

Окрім цього чинним законодавством не визначено випадки обов’язкового призначення та проведення судово-бухгалтерської експертизи. Вичерпний перелік завдань, які вона повинна виконувати в судовому процесі також відсутній. Додатково ситуація ускладнюється й тим, що нерозуміння слідчим або судом завдань, які можуть бути поставлені для вирішення експертом-бухгалтером, призводить до перевищення меж компетенції експерта або неможливості виконання окремих завдань. Тому Мисака Г.В. вважає, що завдання судово-бухгалтерської експертизи знаходяться у безпосередньому взаємозв’язку з метою, яку переслідує суб’єкт призначення експертизи, слідчий, прокурор та визначаються об’єктами, що можуть бути надані для дослідження експерту-бухгалтеру[3].

Відповідно до статті 10  Закону України  "Про судову експертизу"  судовими експертами можуть бути фахівці,  які мають відповідну вищу освіту,  освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста,  пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію судового експерта з певної  спеціальності [1].  Правоохоронні та судові органи можуть вільно обирати експертів-бухгалтерів:  це можуть бути як особи,  що внесені до реєстру атестованих судових експертів, так і особи, що мають значний досвід роботи в галузі бухгалтерського обліку,  але не атестовані.  Такий порядок залучення експертів-бухгалтерів до судового слідства є недосконалим.

В світлі цього  Натуркач Н.Є. пропонує залучати лише сертифікованих експертів з певної галузі знань  (сільське господарство,  промисловість,  будівництво та ін.)[4].

Як зазначає Рева Д.С., розібратись у фінансових правопорушеннях, в умовах коли фальсифікація бухгалтерського обліку стала основою економічного злочину, без використання спеціальних наукових і практичних знань експерта-бухгалтера дуже складно. До того ж слідчі часто не розуміють співвідношення ревізії та бухгалтерської експертизи як засобів доведення обставин вчинення злочину, а тому не завжди розмежовують судово-бухгалтерську й інші економічні експертизи [5].

Це зумовлюється недостатньою теоретичною розробкою проблеми використання спеціальних економічних знань експерта бухгалтера при розслідуванні економічних злочинів. Тому постає нагальна потреба розширення правових функцій судово-економічної експертизи.

Так ст.128 КПК України регламентує участь спеціаліста при проведенні слідчих дій [2]. Основна мета залучення спеціаліста – значно розширити практичні можливості слідчого у виявленні закріпленні та вилученні доказів у справі й надати технічну допомогу в обсязі тих знань, якими він володіє. Однак ця стаття кодексу частково обмежує можливості спеціаліста, оскільки згідно з нею він може надавати пояснення тільки з приводу спеціальних питань, які виникають при проведенні слідчих дій. Не передбачається консультаційна діяльність спеціаліста  у період, коли кримінальна справа ще не відкрита, оскільки КПК України визначає лише порядок участі спеціалістів при веденні кримінальних справ.

 Тому за умови розширення правового поля експертизи із залучення спеціалістів-бухгалтерів на стадіях оперативно розшукової діяльності і дізнання та до порушення кримінальної справи боротьба з економічною злочинністю стане значно ефективнішою.

В організації боротьби з економічною злочинністю та підвищенні її ефективності вагому роль може відіграти судово-економічна експертиза через механізм профілактичної діяльності яка, може здійснюватись у спеціальній і не процесуальній формах У процесі досліджень експертом       встановлюється факт правопорушень та одночасно механізм їх здійснення Визначення обставин що сприяють здійсненню злочинів при такій формі є частиною процесуальної діяльності експерта, а пропозиції профілактичного характеру результатом цієї діяльності.

Упровадження та реалізація пропозицій виступає інструментом із недопущення й усунення   фінансових правопорушень .

Висновок.  Бухгалтерський облік, на сьогодні необхідний для контролю,  протидії та запобігання незаконних дій у сфері економіки, нерідко перетворюється на знаряддя для приховування порушень та злочинних діянь.

Тому врахування особливостей бухгалтерського обліку в тій чи іншій галузі є важливим для проведення судово-бухгалтерської експертизи,  оскільки це зможе посилити організаційно-методичні аспекти процесуальної дії.  До останнього часу комплексні дослідження,  що охоплюють як правові, так і економічні аспекти судово-бухгалтерської експертизи в повній мірі проводилися недостатньо.

Разом з тим перехід до ринкової економіки,  до міжнародних стандартів фінансової звітності робить цю проблему особливо гострою. 

Крім того, вкрай необхідно адаптувати міжнародні стандарти бухгалтерського обліку з врахуванням особливостей галузей національної економіки,  шляхом розробки галузевих стандартів бухгалтерського обліку, які вже існують за кордоном (США). 

Щодо безпосередньо проблем у проведенні судово-бухгалтерських експертиз, то слід підкреслити, що виконання зазначених умов (розширення правового поля проведення експертиз, розробка механізму профілактичної діяльності експертів)  дасть змогу значно скоротити терміни слідства і суттєво підвищити ефективність організації боротьби з економічною злочинністю.

 

Література:

1.     Про судову експертизу:  Закон України від 25.02.1994  № 4038-ХІІ  зі змінами і доповненнями / http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=4038-12

2.     Кримінально-процесуальний кодекс України 28.12.1960 зі змінами і доповненнями / http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1001-05

3.     Мисака Г.В. Теоретико-організаційні засади підвищення ефективності проведення судово-бухгалтерської експертизи // Економічний форум . – 2011. - № 2. – С. 12-17.

4.     Натуркач Н.Є. Посилення організаційно-методичних засад проведення бухгалтерської експертизи // Облік і фінанси АПК. – 2011. - № 1. – С. 63-65

5.     Рева Д.С. Сучасні проблеми розвитку судово-економічної експертизи та шляхи їх вирішення // Управління розвитком. – 2011. - № 2. – С. 223-225