Андрущак Н., студент групи  ЕПм-52

Буковинський державний фінансово-економічний університет

Основні підходи до визначення поняття «конкурентний потенціал» підприємства

      Активізація участі України в між­народних співтовариствах і посилення конкуренції на вну­трішньому та зовнішніх ринках, викликає все більший інте­рес науковців до дослідження проблем конкурентоспро­можності національних підприємств.

     У наукових працях до тракту­вання категорії «конкурентоспроможність» підприємства застосовуються різні підходи, наприклад, як:

-      здатність конкурувати;

-      порівняльна ефективність виробничої діяльності;

-      система заходів з формування конкурентних переваг;

-     мінімізація витрат конкурування за рахунок нижчої ці­ни на продукцію;

-     підвищення науково-технічного рівня розвитку під­приємства;

-     система реалізації потенційних можливостей підпри­ємства.

Вперше термін «потенціал» був застосований вітчизняними економі­стами у 20-30 роках XX ст. для вивчення особливостей ро­звитку виробничих сил і виробничих відносин у суспільстві. Але і до останнього часу в науковій літературі поняття «потенціал» як атрибутивна категорія в системі управління, досить часто дискутується і по-різному інтерпретується[2].

Проаналізувавши праці науковців, які досліджували сутність категорії «потенціал», було виявлено тенденцію до по­стійних змін у  трактуванні. Слід зазначити, що в сучасних наукових публікаціях висвітлюються різні аспекти поняття «потенціал» і переважно вказується на значні розбіжності у визначенні самого поняття «потенціал», його сутності, скла­дових елементів та співвідношення з іншими категоріями [1].

Щодо категорії «конкурентний потенціал підприємства», то наразі в економічній літературі, теж не існує однозначно­го трактування цього поняття. А складність цієї категорії ста­ла причиною існування значної кількості найрізноманітніших поглядів щодо тлумачення [7].

Питанню категорії «конкурентний потенціал підприємства» були  присвячені роботи  таких вчених, як  К. Воблий   В. Вейца, С. Струмілін ,  І. Отенко,  І. Злидень ,

Я. Барибіна ,  Л. Шимановська - Діанич, В.Сімонова, та інші.

Разом із тим питання щодо чіткого визначення поняття (категорії) «конкурентний потенціал» та його складових по­требує більш глибокого і комплексного аналізу.

Загальновідомо, що кон­курентоспроможність підприємства є комплексною харак­теристикою, у дослідженні якої необхідно враховувати  взає­мозв'язок конкурентоспроможності товару, галузі, держави та світового ринку.

Так, Р. Фатхудінов визначає конкурентоспроможність - як властивість об'єкта, що характеризується ступенем ре­ального чи потенційного задоволення їх конкурентної потре­би порівняно з аналогічними об'єктами, що діють на тому ж ринку [3].

Отже, конкурентоспроможність визначає можливості виживання підприємства в умовах постійної конкуренції на ринку і відображає продуктивність використання ресурсів. Тому для забезпечення конкурентоспроможності підприєм­ства необхідно спрямовувати зусилля на найбільш повне й ефективне використання ресурсів.

   На основі аналізу підходів до визначення поняття «конку­рентоспроможність підприємства» В. С. Сімонова пропонує власне бачення сутності категорії конкурентоспроможність під­приємства — це комплексно утворена характеристика, яка складається із постійно взаємодіючих факторів і потреб до­сягнення конкурентних переваг (їх задоволення, реалізації тощо), яка досягається через функції управління та виступає у цьому випадку факторним ресурсом, який об'єднує і спрямовує дії всіх чинників, що забезпечують формування кон­курентоспроможності підприємства [7].

Оскільки  конкурентний  потенціал   підприємства  має проявлятися в кон­курентоспроможності, виникає необхідність дослідити його як категорію. Порівняння поняття «конкурентний потенціал» свідчить, що головним завданням управління конкурентос­проможністю підприємства є створення власного конку­рентного потенціалу з чіткою орієнтацією на ринкову ситуа­цію й урахуванням конкурентного ризику.

Н. Краснокутська визначає конкурентоспроможність потенціалу підприємства через комплексну порівняльну характеристику потенціалу, яка відображає ступінь переваги сукупності індикаторів якості використання ресурсів та організації взаємозв'язків між ними, що визначають ефективність потенціалу на певному ринку в певний проміжок часу, щодо сукупності індикаторів підприємств-аналогів [4].

Важливою характеристикою конкурентоспроможності потенціалу є здатність до адаптації в умовах змін зовніш­нього середовища. Комплекс інтелектуальних, технічних, технологічних, організаційних і економічних властивостей здатен забезпечити швидку адаптацію потенціалу та визна­чити успішну діяльність підприємства на ринку. Якщо під­приємство має широкий набір компетенцій і їх якісний рі­вень високий, то передумови для перемоги у конкурентній боротьбі у нього кращі, а рівень конкурентоспроможності потенціалу є досить високим [6].

Якщо конкурентоспроможність підприємства - це здатність отримувати прибуток на вкладений капітал у короткостроко­вому періоді на нижчий за заданий, то конкурентний потенціал можливість зберігати або збільшувати свою конкурентоспроможність у довгостроковому періоді. Тобто конкурентоспроможність потенціалу визначається су­купністю параметрів, що визначають можливість і здатність системи ефективно функціонувати на ринку і забезпечувати підприємству стабільний прибуток, клієнтуру, достатній рівень фінансової стійкості та міцну конкурентну позицію.

У структурному аспекті конкурентоспроможність потен­ціалу підприємства розуміють як сукупність конкурентних переваг базового потенціалу і всіх його складових. В узагальненому вигляді визначення поняття «конкурентний потенціал підприємства» розглядають наступним чином (табл. 1)

 

 

Таблиця 1.    

Визначення поняття «конкурентний потенціал підприємства»

Автор

Характеристика

В. С. Сімонова

це комплексно утворена характеристика, яка складається із постійно взаємодіючих факторів і потреб до­сягнення конкурентних переваг, яка досягається через функції управління та виступає у цьому випадку факторним ресурсом, який об'єднує і спрямовує дії всіх чинників, що забезпечують формування кон­курентоспроможності підприємства

Н. Краснокутська

це комплексна порівняльна ха­рактеристика потенціалу, яка відображає ступінь переваги сукупності  індикаторів  якості  використання ресурсів  та ор­ганізації  взаємозв'язків  між ними, що визначають ефектив­ність потенціалу на певному ринку в певний проміжок часу, щодо сукупності індикаторів підприємств—аналогів.

М. Портер

сукупність параметрів, що визначають можливість (потенціал) і здатність організації ефективно функціонувати на ринку (утримувати абозбільшувати свою ринкову частку, мати достатньо високий рівень рен-табельності) в перспективі.

Р. Фатхудінов

властивість об'єкта, що характеризується ступенем ре­ального чи потенційного задоволення їх конкурентної потре­би порівняно з аналогічними об'єктами, що діють на тому ж ринку.

            Таким чином, проаналізувавши праці вітчизняних і зару­біжних спеціалістів у галузі управління конкурентоспромож­ністю, з'ясовано, що не існує єдиного підходу до визна­чення складових конкурентного потенціалу, а отже є підстави для проведення подальших досліджень категорії  «конкурентний потенціал» та розробки визначеня.http://vk.com/images/emoji/D83DDC2A.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаної літератури:

 

1.             Барибіна Я.О. Аналіз понятійного апарату «конкурентоспро-
можність підприємства» / Я.О. Барибіна
// Науковий вісник Пол-
тавського університету споживчої кооперації. —
2008. - Вип. 1
(26). — С. 138-142. - (Серія «Економічні науки»).

2.         Шимановська—Діанич Л.М. Підхід до управління конкурентним
потенціалом підприємств торгівлі споживчої кооперації відповідно
до етапів життєвого циклу організації / Л.М. Шимановська—Діанич,
Я.О. Барибіна
// Економіка: Проблеми теорії та практики Вип. 212:
в 4
т.: зб. наук. пр. - Дніпропетровськ. ДНУ, 2009. - Т. ЩЩ С. 238-246.

3.             Фатхутдинов P.A. Конкурентоспособность: экономика, страте-
гия, управление
/ P.A. Фатхутдинов. - М.: ИНФРА. 2000. - 312 с.

4.       Краснокутська Н.С. Потенціал підриємства: Формування та оцінка: Навч. посіб. / Н.С. Краснокутська. - К.: Центр навчальної лі­тератури, 2005. - 352 с.

5.             Отенко ІЛ. Потенціал підприємств і його види / ІЛ. Отенко // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. - 2001. - №4 (2). - С. 18-21.

6.             Злидень І.М. Методичні підходи до оцінки конкурентоспроможності підприємства / І. М. Злидень // Економіка: проблеми теорй і практики. Вип. 213: зб. наук. пр. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. -Т. І. — С. 75—81

7.             Сімонова, В. С.  Підходи до визначення поняття "конкурентний потенціал" та його роль у формуванні конкурентоспроможності підприємства / В. С. Сімонова Формування ринкових відносин в Україні. – 2011. – № 6. – C. 194-197