к.і.н. O.I. Ряба, B.B. Пугач, M.l. Славний

Київський національний університет біоресурсів і природокористування України

 

ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АВТОМАТИЗОВАНОЇ СИСТЕМИ КОНТРОЛЮ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ АГРОПІДПРИЄМСТВА

 

Сучасні автоматизовані системи управління технологічними проце­сами і виробництвами використовують великий обсяг інформації в режимі реального часу для прийняття миттєвих рішень та котролю за роботою системи.

Щоб птиця мала можливість давати найкращі результати щодо виробництва продукції, потрібно вра­ховувати безліч факторів, таких як температура, вологість повітря, освіт­леність та ін.

Метою даної роботи є розробка інформаційного забезпечення та архітектури автоматизованої системи контролю технологічних процесів у промисловому пташнику, а також алгоритму роботи, який охоплює основні аспекти управління технологічними процесами з урахуванням факторів впливу на птицю. Базуючись на створеній логічній моделі даних, розроблено архітек­туру системи, яка наведена на рис.1. Ця архітектура являє собою взаємо­дію датчиків температури, вологості, кормів, лічильників електроенергії, води, а також виконавчих механізмів з промисловим комп'ютером. Для отримання даних з датчиків та лічильників і передачі їх показників на виконавчі механізми використовується контролер типу SIMATIC S7-200. 3 іншого боку цей контролер приєднаний до промислового комп'ютера. Періодично комп'ютер надсилає запит до контролера та зчитує з нього інформацію, яку потім заносить до бази даних.

Під час взаємодії комп'ютера з контролером, відбувається протоко­лювання процесу обміну даними між ними. Цей протокол включає перелік та формат команд, якими обмінюється комп'ютер під час взаємодії з кон­тролером.

Рис. 1. Архітектура системи.

При розробці програмного забезпечення було створено алгоритм за яким буде працювати програма, що складається з трьох модулів.

Модуль 1 - це програмне забезпечення, яке реалізовує взаємодію комп'ютера з контролером.

Модуль 2 - це ADO-модуль, який призначений для взаємодії бази даних з інтерфейсом.

Модуль 3 - власне графічний інтерфейс.

Взаємодія всіх трьох модулів наведена на рис.2.

Робота системи розпочинається зі встановлення зв'язку з контролером. При цьому відбувається перевірка на виникнення помилки. У тому випадку, якщо при з'єднанні виникає якась помилка, програма отримує код помилки та його опис, після чого вона завершує свою роботу. У випадку, якщо з'єднання пройшло коректно, відбувається посилання команди комп'ютером до контролера. При потраплянні до контролера аналого­вий сигнал перетворюється в електричний, після чого надсилається до контрольно-вимірювальних приладів, де отримана команда виконується і результат її виконання повертається до контролера, де відбувається обернене перетворення електричного сигналу в аналогово-цифровий. Отримані дані заносяться до бази даних, після чого, за допомогою ADO- інтерфейсу відбувається зчитування даних та виведення їх до інтерфейсу користувача. При цьому виконується перевірка отриманих даних на відпо­відність технологічному процесу. У випадку, якщо технологічний процес дотримано, виконання програми повертається до початкового етапу і продовжує виконуватися до завершення роботи програми, або до виник­нення помилки при взаємодії комп'ютера з контролером. B іншому випадку відбувається передача комп'ютером команди для нормалізації технологічного процесу. При цьому, завдяки контролеру, аналоговий сигнал перетворюється в електричний і передається на виконавчий механізм, де команда виконується і процес повертається на початковий.

Рис. 2. Алгоритм роботи системи

 

 

 

 

Список літератури

1. Альтернативні способи утримання курей [Електронний ресурс]. - Ре­жим доступу: http://www.agro-business.com.ua.

2.  Енциклопедія АСУ ТП [Електронний ресурс]. - Режим доступу:

http://www.bookasutp.ru.

3.  Лисенко В.П. Методи і засоби сучасного автоматизованого управління /Лисенко В.П., Голуб Б.Л., Руденський A.A. - K.: Видавничий центр НАУ, 2007. - 62 c.

4.  Мартыненко И.И. Проектирование систем автоматики / И.И. Марты-ненко, В.Ф. Лысенко. - M.: Агропромиздат, 1991. - 242 c.

5.       Птахівництво, яєчні кури [Електронний ресурс]. - Режим доступу http://ukragroportal.com.

6.       Ярошенко Ф.О. Птахівництво України: стан, проблеми і перспективи розвитку / Ярошенко Ф.О. - K.: Аграр. наука, 2004. - 504 c.