Экономические науки/11.Логистика

 

к.е.н.,доцент Слободяник Н.П., студент Ворошкова А.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

ІНФОРМАЦІЙНА ЛОГІСТИКА ЯК ФАКТОР ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДРИЄМСТВ

 

Конкурентоспроможність підприємств у сучасних умовах значною мірою залежить від спроможності забезпечити прийнятний рівень обслуговування споживача при мінімально можливих витратах, чи, навпаки, забезпечити максимально можливий рівень обслуговування споживача при прийнятному рівні сумарних витрат. Важливість інформаційної логістичної системи перш за все полягає в тому, що на ній базується підсистема управління організацією відповідного рівня, а від ступеня наповнення інформаційної системи, якості та своєчасності інформації залежить ефективність системи управління в цілому. Саме тому інформаційне забезпечення логістичних процесів є однією з найважливіших проблем сучасного управління. Таким чином, інформація стає виробничим логістичним фактором. Завдяки їй може покращитися складування як матеріалів, так і готової продукції, скоротитися час транспортування завдяки узгодженню всіх елементів транспортного ланцюжка.

Мета інформаційного забезпечення в логістиці полягає у тому, щоб отримати можливість управління, контролю і комплексного планування переміщення матеріального потоку. [2, с.15]

Важливість інформаційної логістичної системи передусім у тому, що на ній базується підсистема управління організацією відповідного рівня. І від ступеня наповнення інформаційної системи, якості і своєчасності інформації залежить ефективність системи управління в цілому. У відповідності з принципами системного підходу будь-яка система повинна досліджуватися у взаємовідносинах з зовнішнім середовищем, а вже після цього всередині своєї структури. Цього принципу послідовного руху етапами створення системи слід дотримуватися і під час проектування логістичних інформаційних систем.

Інформація стає логістичним виробничим фактором. Завдяки їй може скоротитися складування (краще керування запасами, погодженість дій постачальника і споживача, заміна складування готової продукції складуванням напівфабрикатів чи сировини).   Завдяки інформації вдається також прискорити транспортування  (погодженість усіх ланок транспортного ланцюжка).  Брак своєчасної інформації викликає нагромадження  матеріалів, оскільки непевність споживача, як і непевність постачальника, звичайно викликає бажання підстрахуватися. [1, с.100]

Інформаційна техніка може істотно сприяти виконанню вимог ринку. Визначеного підвищення ефективності можна досягти і за допомогою локальних і обчислювальних систем,  а також у результаті застосування інтегрованих інформаційних і управлінських систем, що переступають межі між підрозділами підприємств.

Під час раціоналізації логістичних процесів раніше основну увагу, як правило, зосереджували на фізичному підйомно-транспортному процесі. Сьогодні увагу усе частіше звертають на інформаційний потік, за допомогою якого планують матеріальний потік, керують ним і контролюють його.

Головне завдання інформаційних систем - забезпечити актуальну і точну інформацію про ринок і продажі, сприяти скороченню адміністративних витрат. Інтегрована система управління збутом фірми є частиною загальнофірмової системи інформації і управління, яка повинна забезпечувати споживача декількома формами найважливішої інформації, у тому числі цифровими і текстовими даними, графічною інформацією і т. д.

Важливість інформаційної логістичної системи у тому, що на ній базується підсистема управління організацією відповідного рівня. І від ступеня наповнення інформаційної системи, якості і своєчасності інформації залежить ефективність системи управління в цілому. В відповідності з принципами системного підходу будь-яка система повинна досліджуватися у взаємовідносинах з зовнішнім середовищем, а вже після цього всередині своєї структури. Цього принципу послідовного руху етапами створення системи слід дотримуватися і під час проектування логістичних інформаційних систем.

Логістична інформаційна система у  підприємстві  є інструментом логістичного управління на тактичному та стратегічному рівнях. Модель інформаційної системи повинна стати функціональною системою  ефективного  опрацювання даних які були  б  запорукою  зміцнення конкурентоспроможності фірми. [3, с. 10]

Інформаційне забезпечення в логістиці здійснює великий вплив на діяльність як виробничих, так і невиробничих підприємств. Так як інформація стала невід’ємним логістичним фактором, їй потрібно приділяти не меншу увагу, ніж іншим ресурсам компанії, а можливо навіть більшу, через те, що інформаційні технології розвиваються стрімко та інформація все частіше стає вирішальним фактором у визначенні конкурентоспроможності компаній

.

Література:

1.     Андрушкевич З.М. Теоретичні аспекти визначення сутності поняття  „конкурентоспроможний потенціал підприємства” З.М.  Андрушкевич //     Науковий журнал „Вісник Хмельницького національного університету”, – 2007. –  Т.3. – №6 –  С. 109–111.

2.     Багрова І.В. Складові та фактори конкурентоспроможності / І.В. Багрова, О.Г. Нефедова //  Науковий журнал „Вісник економічної науки України”. –  2007. – № 1(11) . –  С.  11–16.

3.     Дудар Т.Г. Основи логістики: Навч. посібник /  Т.Г. Дудар, Р.В. Волошин. –  Тернопіль: Економ-думка, 2006. – 163 с.