к. е. н. Збродська Ольга Василівна,

 студентка Герцану Крістіна

Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича

 

Експортна діяльність підприємств АПК Чернівецької області

Агропромислове виробництво відіграє визначальну роль в економіці Чернівецької області. Тут формуються продовольчі ресурси, зосереджена значна частина основних виробничих фондів та працюючого населення.   Особливістю області є те, що вона розташована в трьох природно-географічних зонах: лісостеповій, яка займає Прут-Дністровське межиріччя, передгірській, що знаходиться між Карпатами і річкою Прут та гірській, яка охоплює Буковинські Карпати. Незважаючи на це, дуже актуальною проблемою для агропромислового комплексу залишається недостатня конкурентоздатність продукції на зовнішньому ринку.

Дослідженню проблеми конкурентоздатності підприємств та покращенню експортної діяльності підприємств сприяли праці наступних науковців, а саме: В.С. Грицку, П.Т.Саблук, Н.І. Коновалова, В.Ф. Цапу,  М.Г. Ігнатенко, Я.М. Гончарук.

              Метою дослідження є створення високопродуктивного конкурентоздатного аграрного сектору на зовнішньому ринку та визначення факторів, які впливають на розвиток АПК Чернівецької області.

           Серед факторів, що впливають на розвиток АПК в Україні, особливо в Чернівецькій області можна виділити: систему господарювання, характер виробничих відносин, рівень соціально-економічного розвитку країни, природні ресурси та структура земельного фонду, технічний рівень і стан основних фондів підприємств АПК, забезпеченість трудовими ресурсами, транспортно-географічні умови. Вирішальне значення мають економічні фактори, від яких залежить раціональне використання природних ресурсів, задоволення споживчого попиту населення, участь у міжнародному поділі праці, збереження навколишнього середовища тощо [1, c. 193].                                          

  Нині агропромисловий комплекс України, в тому числі і Чернівецької області  переживають не найкращі часи. Реформи в аграрному секторі просуваються повільно і неефективно. Одна із причин – неспроможність уряду виробити і втілити дієву стратегію реформ, спрямовану на забезпечення тривалої ефективності галузі та підвищення її конкурентоздатності. Прагнучи підвищити показники конкурентоздатності, українським виробникам необхідно приділити особливу увагу якості своєї продукції та ефективності її виробництва [ 2, c. 6].                                                                                                                       

            У зовнішніх економічних зв'язках переважають експортно-імпортні операції суб'єктів підприємництва області з країнами далекого зарубіжжя. Основними торговими партнерами залишаються Німеччина, Італія, Болгарія, Польща. Активізувався товарообіг також з Австрією, Бельгією, Грецією, Іспанією, Португалією, Румунією, Сан-Маріно, Словенією, Угорщиною, Францією, Швецією, Югославією, Ізраїлем, Китаєм, Республікою Корея, Туреччиною, Канадою та США. Зовнішня торгівля здійснюється з такими партнерами, як Республіка Білорусь, Російська Федерація, Казахстан, Республіка Молдова, Таджикистан, Туркменістан [3, с. 56].

            У загальній структурі експорту товарів переважають: текстиль та текстильні вироби, деревина та вироби з неї, машини та устаткування, продукти рослинного походження, недорогоцінні метали та вироби з них, м'ясо і субпродукти харчові. В області діє 228 промислових підприємств основного кола статистики, обсяг виробництва яких становить 0,4% загального обсягу по Україні. Промисловими підприємствами області у 2009 році вироблено товарної продукції на суму 1980 млн. грн. у фактичних цінах.

            В Чернівцях працює єдине підприємство Західного регіону, що переробляє олійні культури – Чернівецький олійно-жировий комбінат, який займає в загальному обсязі виробництва харчової промисловості понад 17%.  До підприємств харчової промисловості, які вносять вагомий внесок в нарощування обсягу виробництва продукції в області відносяться: ВАТ "Чернівцім’ясопромсервіс", ПП "Колос", ВАТ "Роси Буковини", ЗАТ ВКТФ "Буковинка", ДП "М’ясо Буковини", ВАТ "Новоселицький птахокомбінат".

               В свою чергу,  до найбільших підприємств легкої промисловості відноситься Чернівецьке акціонерне товариство відритого типу "Трембіта" – один з лідерів у виготовленні чоловічого та жіночого одягу. А також,  вагомий вклад в розвиток галузі вносять СП "Конфтрем", ВАТ "Розма", ВКТФ "Акцент ЛТД", СП "Сузір’я" [3, с. 15].

Таким чином, зовнішній ринок розвивається дуже швидко та має постійно зростаючий рівень конкуренції, тому вітчизняним підприємствам з метою завоювання своєї ніші закордоном потрібно активно нарощувати свою конкурентоздатність. Важливо створити необхідні умови для захисту вітчизняних аграрних підприємств та максимально можливого підвищення конкурентних переваг української продукції АПК Чернівецької області на зовнішньому ринку.              

Зовнішньоекономічна діяльність області спрямована на розвиток експортного потенціалу в усіх галузях народного господарства. У структурі експорту переважає продукція машинобудування, лісової, деревообробної, легкої та харчової промисловості.

               

Література

1. Кириленко В.В. Економіка / В.В. Кириленко. – Тернопіль: Економічна думка, 2002.–193с.                                                                                                    

2. Паска І.М. Організація і економічна ефективність зовнішньоекономічної діяльності підприємств АПК: автореф. дис. канд. екон. наук / І.М. Паска; Миколаївська держ. аграрна академія. – Миколаїв, 2000. – 19 с.                       

3.Чернівецька область: промисловість, послуги, транспорт, туризм // Статистичний довідник. – № 2. – 2009. – 320 с.