Економічні науки/15.Державне регулювання економіки

к.е.н. Гузенко О.П., Жук І.О.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ «КНУ»

ЧИННИКОВИЙ АСПЕКТ ІННОЗЕМНОГО ІНВЕСТУВАННЯ ТА ЙОГО КЛЮЧОВІ ПАРАМЕТРИ

 

Іноземні інвестиції виступають важливою складовою структури інвестиційного ресурсу в Україні. Входженню їх на ринок країни сприяє зростанню обсягів випуску продукції, технологічному піднесенню промислового виробництва, виходу на світові ринки, а також активізує формування національного ринку. Прискорення темпів реформування української економіки вимагає все більшої кількості інвестиційних ресурсів як для окремих підприємств, розвитку регіонів, так і для економіки України в цілому.

Проблематика іноземних інвестицій постійно знаходить своє місце в наукових дослідженнях вчених-економістів: Д.Ю. Степаненко [1], К.Л. Маркевич [2], Г.О. Харламова [3] та інші. У своїх працях науковці чітко окреслюють проблеми іноземного інвестування та визначають більш дієві напрямки їх вирішення.

Незважаючи на всі перетворення в Україні процес інвестування іноземними інвесторами потребує вдосконалення, за рахунок формування сприятливого інвестиційного клімату. Основними негативними ознаками інвестиційного клімату України є: нестабільність політичної ситуації в Україні; складність економічної ситуації в країні; недосконалість законодавства в сфері інвестування та підприємництва; податки та митні бар’єри.

Практика свідчить, до чинників, які реально можуть впливати на активізацію залучення іноземних інвестицій в економіку України, відносять: стабілізація правового поля держави (законодавчої бази); нормалізація стану фінансово-кредитної політики; підвищення пріоритетності статусу іноземного інвестора; підвищення інвестиційної активності населення.

В Україні наявні об'єктивні й суб'єктивні чинники, які негативно впливають на процес іноземного інвестування та суттєво впливають на протікання фінансово-економічних процесів, котрі задіяні у формуванні інвестиційного потоку. У більшості випадків чинники негативного впливу на економіку України, котрі виникли в процесі іноземного інвестування мають такий склад (рис. 1).

Рис. 1. Іноземне інвестування з позиції чинників негативного впливу на економіку України

 

Кожен із зазначених чинників можна підкріпити певним обґрунтуванням. Так, нестабільне законодавство у сфері інвестицій не забезпечує надійних гарантій захисту від його змін для іноземних інвесторів. Крім того, повільні темпи приватизації мають також негативний вплив так, як іноземні інвестори, банки та фінансові організації під час вкладання коштів у інвестиційні проекти віддають перевагу приватним підприємствам. Відмічається низька купівельна спроможність населення країни через наявні трансформаційно-економічні зміни.

Практика свідчить, саме низька купівельна спроможність значної частини населення зменшує можливість реалізації на внутрішньому ринку продукції, що могла б вироблятися на новостворених або реконструйованих із допомогою іноземного капіталу підприємствах. Відмічається невисокий рівень розвитку інфраструктури, яка могла б забезпечити швидкий оперативний зв'язок України з іншими країнами, надавати необхідні послуги для оперативного управління діяльністю підприємств з іноземними інвестиціями.

Враховуючи результати викладені в роботі можна зробити висновок, що процес іноземного інвестування в Україні потребує удосконалення та дієвого законодавчого русла здатного підвищити якість його протікання. Без спільної роботи політиків, науковців, підприємців та практиків вирішити проблематику іноземного інвестування практично неможливо так, як чинників аспект потребує втручання з різних позицій.

 

Література:

1. Степаненко Д.Ю. Сучасні проблеми іноземного інвестування в країні / Д.Ю. Степаненко // Луганський державний університет внутрішніх справ Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ. 2007. Вип.1: Наук.-теорет. журн. Луганськ: Луган. держ. ун-т. внутр. справ, 2007. – С. 5-15.

2. Маркевич К.Л. Вплив прямих іноземних інвестицій на економічний розвиток України / К.Л. Маркевич // Економіка і регіон. – 2009. – №2. – С. 220-224.

3. Харламова Г.О. Інвестиційна позиція та перспективи інтеграції України у міжнародний інвестиційний простір / Г.О. Харламова // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. – №20. – С. 3-8.