Даценко Г.В., Попадюк В.О.

Аналіз стану і перспективи розвитку внутрішнього державного фінансового контролю в Україні

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Економічні тенденції й наслідки світової фінансової кризи показали необхідність удосконалення фінансово-бюджетної політики й формування відповідних механізмів державного фінансового контролю як вагомої складової фінансової системи країни. У звязку з цим тема  запровадження та вдосконалення системи внутрішнього державного фінансового контролю є надзвичайно актуальною на сьогодні. Проблеми фінансового контролю досліджувалися у працях багатьох вітчизняних та зарубіжних вчених, а саме: Невідомого В. І., Стефанюка І. Б., Бутинця Ф. Ф., Усача Б. Ф., Дікань Л. В. та ін. Але водночас залишається недостатньо розкритим поняття внутрішнього державного фінансового  контролю.

Метою дослідження є аналіз сучасного стану внутрішнього державного фінансового контролю, висвітлення основних його проблем та перспектив їх вирішення. В основу теоретичного дослідження покладено системний метод, використання якого обумовлено природою державного фінансового контролю, що, у свою чергу, є складовою економічної політичної і соціальної систем суспільства.

Важливим інструментом державного управління, що надає можливість виконати відповідні завдання пов’язані з діяльністю органів державного й комунального секторів, є внутрішній державний фінансовий контроль, який сприяє фінансово-економічній збалансованості в разі певного негативного впливу на розвиток суспільства У зв’язку з цим із метою вдосконалення    системи державного управління запровадження інноваційних досягнень із урахуванням інституційних змін необхідно проводити оцінку внутрішнього державного фінансового контролю для  приведення його відповідно до етапу соціально економічного розвитку країни. Крім того, треба  вирішити питання організації й функціонування внутрішнього державного фінансового контролю в системі органів державного управління шляхом упорядкування понятійної бази та проведення аналізу системи внутрішнього державного фінансового контролю; визначення стратегічних напрямів і основних етапів його розвитку.

Внутрішній державний фінансовий контроль - це управлінський контроль, метою якого є допомога керівництву в управлінні і виконанні завдань покладених на орган державного сектору, тобто постійний процес, який складається з низки дій та видів діяльності, що проводяться органами на постійній основі Натомість, внутрішній аудит - це форма контролю, що здійснюється в органі державного сектору уповноваженим структурним підрозділом, функціонально незалежним від нього, що гарантуватиме неупереджену обєктивну оцінку діяльності органу[1]. Основним принципом внутрішнього державного фінансового контролю є розмежування внутрішнього контролю й внутрішнього аудиту. Внутрішній контроль  виступає інструментом управління, що дає змогу керівництву органів державного й комунального секторів перевірити стан виконання відповідних завдань, здійснити низку заходів із метою підвищення ефективності й результативності діяльності установи. Внутрішній       контроль проводиться у процесі діяльності органів державного й комунального секторів та  поділяється на попередній поточний і подальший, що здійснюється після виконання управлінського    рішення чи фінансово-господарської операції Однією зі складових внутрішнього контролю є відповідальність керівника за управління й розвиток організації в цілому. За створення та функціонування структури внутрішнього контролю відповідає керівництво органів державного й  комунального секторів  [2].

Внутрішній аудит має визначати, яким чином здійснюється внутрішній контроль, включаючи методи попереднього контролю. Метою внутрішнього аудиту є надання незалежних рекомендацій і консультацій спрямованих на вдосконалення діяльності органів державного й комунального секторів, підвищення ефективності процесів управління, сприяння досягненню мети такими органами. Внутрішній аудит може проводитися централізовано - органами Державної контрольно-ревізійної служби та децентралізовано - уповноваженим самостійним підрозділом підпорядкованим безпосередньо керівництву органу державного чи комунального секторів.

На сьогоднішній день  внутрішній контроль є інструментом управління, що дозволяє керівництву органів державного й комунального секторів перевірити стан виконання відповідних завдань, здійснити низку заходів із метою підвищення ефективності й результативності діяльності установи [3].

Система внутрішнього держаного фінансового контролю, яка побудована в Україні, не забезпечує на належному рівні фінансово-бюджетну дисципліну. Як показують результати аналізу стану системи внутрішнього державного фінансового контролю, незацікавленість керівників    центральних органів виконавчої влади в дієвій внутрішній контрольно-ревізійній роботі та недостатнє розуміння керівниками своєї персональної відповідальності за діяльність та досягнення мети очолюваних ними органів знижують ефективність внутрішньої контрольно-ревізійної роботи в       системі центральних органів виконавчої влади[4].

Однією з основних причин несформованості цілісної системи можна виділити недосконале законодавство. Система державного фінансового контролю України функціонує без існування базового закону, який би встановлював основні поняття у цій сфері, чітко розподіляв би завдання       функції та повноваження між органами державної та місцевої влади, регламентував відносини між суб’єктами та об’єктами контролю, визначав відповідальність і незалежність відповідних уповноважених посадових осіб.

Наслідком безсистемності в правовому полі стала розбалансована система органів, що забезпечують внутрішній державний фінансовий контроль. Діяльність державних органів, що здійснюють контрольні дії щодо бюджетних коштів, регламентується окремими спеціальними законами і нормативно-правовими актами.

Ці проблеми потребують нагального вирішення. При цьому треба зауважити, що реформування системи повинно відбуватися поетапно та потребувати  не лише зміни законодавства і прийняття нормативно правових актів, а й проведення необхідної роз’яснювальної роботи, розробки дієвих методів управління державними ресурсами й майном.

Виходячи з вищесказаного, можна запропонувати такі першочергові заходи для вдосконалення внутрішнього державного фінансового контролю:

- законодавче врегулювання питань формування системи внутрішнього державного фінансового контролю основною метою якого є забезпечення здійснення внутрішнього контролю проведення внутрішнього аудиту їх гармонізації для забезпечення якісного управління ресурсами держави на основі принципів законності економічності ефективності результативності і прозорості;

- визначення на основі наукового обґрунтування структури системи внутрішнього державного фінансового контролю, відповідних процедур регламентації її функціонування;

- удосконалення діяльності органів державного й комунального, секторів підвищення якості  державного управління ;

- забезпечення тісного звязку системи внутрішнього державного фінансового контролю з бюджетним процесом;

- формування дієвої системи моніторингу фінансово-господарської діяльності підприємств, які перебувають у державній або комунальній власності. для підвищення їх прибутковості й конку  рентоспроможності;

- створення сучасних ринкових інституцій із питань внутрішнього державного фінансового   контролю.

За результатами дослідження можна зробити висновок, що реалізація запропонованих заходів з удосконалення внутрішнього державного фінансового контролю забезпечить його функціонування як цілісної системи та сприятиме підвищенню стабільності економіки та соціальної сфери країни.

 

Література:

1. Футоранська Ю. М. Окремі аспекти державного регулювання у сфері внутрішнього фінансового контролю в Україні / Ю. М. Футоранська // Фінансовий контроль. -–2006. – № 2. – С. 20–23.

2. Невідомий В. І. Перспективи розвитку незалежного фінансового контролю в системі органів державного управління / В. І. Невідомий // Сучасний стан та перспективи розвитку державного контролю і аудиту в Україні : зб. праць Всеукраїнської науково-практичної конференції / за заг. ред. проф. В. Д. Базилевича. – К.,2009.

3. Чугунов І. Я. Державний внутрішній фінансовий контроль: стратегія розвитку / І. Я. Чугунов, В. М. Федосов // Фінанси України. – 2009. – № 4.

4. Звіт про стан розвитку внутрішнього державного фінансового контролю в Україні за І півріччя 2010 року від 5 серпня 2010 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.dkrs.gov.ua/kru/uk/publish/article.