Мартинюк Ю.В., Онищук А.А.

Науковий керівник Бохенко О.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

м.Вінниця, Україна

ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ МАЛОГО БІЗНЕСУ В УМОВАХ НОВОГО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ

Постановка проблеми. На сучасному етапі розвитку ринкових відносин, суб’єкти малого бізнесу виступають рушійною силою розвитку економічної системи та являються запорукою стабільного економічного зростання, оскільки вони дозволяють забезпечити гнучкість національної економіки за рахунок можливості швидко реагувати на зміни кон’юнктури ринку, швидкої окупності вкладень, оперативного використання досягнень науково-технічного прогресу. Тому особливої уваги заслуговує саме аспект податкового регулювання функціонування малих підприємств. Так як Податковий Кодекс України з початку 2011 року зазнав значних змін, які супроводжувалися виникненням значної кількості суперечностей, буде доцільним проведення аналізу цих змін з метою виявлення позитивних і негативних факторів впливу на розвиток підприємств. Це дозволить надати практичні рекомендації суб’єктам малого підприємництва, щодо того, чи доцільно їм все ж таки залишатися на спрощеній системі оподаткування, чи краще перейти на загальну систему оподаткування. Таким чином обрана тема дослідження є досить актуальною на сьогоднішній день і має значну теоретичну і практичну цінність.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Огляд публікацій останніх років щодо ролі та місця податків в економічній системі та безпосередньо розвитку малого підприємництва дозволяє стверджувати, що досліджуване питання привертає особливу увагу вітчизняних науковців, серед яких необхідно виділити О.В. Балабенко, І.М. Бурденко, О.В. Кравченко, І.В. Барановська, В.А. Орлова, А.М. Соколовська та інших.

Метою статті є висвітлення проблем розвитку малого підприємництва в Україні, вибір оптимального режиму оподаткування та оцінка впливу системи оподаткування на формування середнього класу нашої держави.

Виклад основного матеріалу дослідження.

У сталій ринковій економіці частка малого й середнього підприємництва в ВВП ринкових країн становить: Великобританії – 50-54%, Німеччини – 50-53%, Італії – 57-60%, Франції – 55-62%, США – 50-52%, Японії – 52-55%, України – 10-15%. Ефективність діяльності підприємств малого бізнесу залежить, в першу чергу, від прибутку, який вони можуть отримати від своєї діяльності. Тому стає дуже важлива проблема максимізації отриманих валових доходів при мінімізації валових витрат. У цьому випадку особливе значення належить структурі витрат, однією з частин яких є податкові платежі, які фізичні та юридичні особи повинні сплачувати до державного та місцевого бюджетів.

Більш за все суб'єктів малого підприємництва пригнічує податковий тягар. Це призводить до таких негативних наслідків, як спад ділової активності суб'єктів господарювання, відтік національного капіталу за кордон, тінізація економіки [2]. Удосконалення системи оподаткування підприємств України в сучасних умовах виступає дуже важливою проблемою. Її вирішення суттєво вплине на поповнення державного бюджету, подальший розвиток підприємництва, інвестування галузей національної економіки та соціальний захист населення. Недоліки у податковій системі призводять до негативних наслідків в економіці країни.

Згідно Податкового кодексу в Україні на даний час діють 23 податки та збори, з них 18 загальнодержавних та 5 місцевих. Однак, прийнятий Податковий кодекс містить серйозні небезпеки для малого та середнього бізнесу в Україні, які стали явними у 2011 році.

Розглянемо зміни, які відбулися у спрощеній системі оподаткування. Єдиний податок - найбільш поширена система оподаткування у підприємців України. Якщо підприємець працює на цій системі, це означає, що він щомісячно платить фіксовану суму, уникаючи при цьому потреби оплачувати ряд податків і зборів. Прийняття Нового Податкового Кодексу України [3], який набрав чинності з 1 січня 2011 року передбачає тимчасове існування даної системи, поки не будуть прийняті законодавчо-нормативні документи, які регулюватимуть оподаткування малого бізнесу. Підприємства, які працюють в 2011 році на єдиному податку ще до початку року повинні були сплатити 100% ставок єдиного податку.

Відбулися зміни в структурі розподілу єдиного податку. Раніше у разі сплати фізичною особою-підприємцем єдиного податку, який складав 200 грн. в місяць, - Держказначейство перераховувало 43% до місцевого бюджету, 42% - до пенсійного фонду а 15% - до фонду обов'язкового соціального страхування. Сьогодні підприємець платить 43% від ставки єдиного податку, яку він платив раніше. Оскільки більшість ставок дорівнювали 200 грн., то більшість приватних підприємців повинна тепер платити 200 х 0,43 = 86 грн. щомісячно. Причина в зниженні розміру ставки єдиного податку в тому, що тепер усі підприємці також зобов'язані щомісячно платити єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду. В результаті в 2011 році навантаження на цю категорію платників єдиного податку не зменшилося за рахунок зниження ставки єдиного податку, а навпаки зросла . Таким чином, сплатити єдиний соціальний внесок треба не пізніше 20 числа місяця, що йде за звітним. Розмір внеску складає - від 34,7% мінімальної заробітної плати, але не більше 15 прожиткових мінімумів. А оскільки сума єдиного соціального внеску залежить від мінімальної заробітної плати, то вона буде постійно змінюватися у бік зростання.

Таким чином, нинішній Податковий Кодекс передбачає збільшення податкового навантаження на малі підприємства в той же час обмежуються можливості взаємодії малих підприємств з середнім і великим бізнесом.  Наслідком цього є різке скорочення їх кількості за останній рік. За даними сайту Державної податкової адміністрації України, станом на 01.01.2012 р. кількість юридичних осіб, що припинили свою іяльність в Україні становить 354654. Протягом 2011 р. припинили свою діяльність 28808 юридичних осіб. Кількість суб'єктів господарської діяльності на 10000 населення України станом на 01.01.2012 р. становить 884 субєкти. Це на 1,19% менше ніж у 2010 р. (894 на 10000 населення).

Навіть попри те, що був прийнятий Податковий кодекс України національна система оподаткування залишається аутсайдером в рейтингу Світового банку щодо простоти системи оподаткування, адже, через кількість обов’язкових платежів, податкове навантаження та час, який необхідно витратити суб’єкту господарювання на підготовку, подання звітності й сплату податків, вона займає розчаровуюче третє місце з кінця (181 з 183 держав) [5]. Саме тому сьогодні найбільш правильним кроком буде реалізувати реформу абсолютної уніфікації податкового та фінансового обліку шляхом переходу на нарахування та сплату податків відповідно до П(С)БО. Такий кардинальний крок пояснюється тим, що інші варіанти не дають змоги повністю вирішити існуючу проблему, а тільки частково усувають її негативні прояви.

Ще одним спірним питанням є нарахування ставки податку на прибуток. Основна ставка податку визначена на рівні 16 %. Проте вона застосовуватиметься тільки з 01.01.2014 р., а до цього діятимуть перехідні періоди і ставки: з 01.01.2012 р. по 31.12.2012 р. включно – 21 %; з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р. включно – 19 %; з 01.01.2014 р. –  16 % [4].  Ефективність ставки залежить від того, як визначається обсяг валових витрат бізнесу: чим більші валові витрати, тим менший прибуток декларують підприємства і, відповідно, менше сплачують податку. Таким чином, Податковий кодекс з одного боку забороняє включати витрати, товари та послуги придбані від приватних підприємців до валових витрат, з іншого – так і не визначає чіткого переліку дозволених валових витрат.

Крім вже згаданих проблем наслідки запровадження Податкового кодексу призвели до відходу в тіньовий сектор більше 30 % малого бізнесу України через неможливість забезпечити виконання передбачених ним вимог.

Аналізуючи проведені зміни у новому Податковому кодексі доречно навести приклад Грузії, [1] адже в цій країні з 1 січня 2011 р. також набув чинності новий Податковий кодекс, який об’єднав в собі норми податкового й митного законодавства. Одне з основних нововведень нового ПК Грузії – звільнення від сплати податків мікробізнесу з річним оборотом до 30 тис ларі ($17 тис). За останні роки Грузія досягла найбільшого прогресу в покращенні ділового клімату серед колишніх радянських республік. У рейтингу «Doing Business 2012» Грузія займає 16 позицію серед 183 держав (Україна – 181). Такий успіх Грузії, насамперед, пов’язаний з тим, що в 2010–2011 роках грузинська влада спростила процес реєстрації підприємств, посилила захист прав інвесторів, полегшила процес сплати податків для підприємств, спростивши звітність із ПДВ і впровадивши електронне подання звітності й сплати податків.

Висновки. Таким чином, згідно проведеного дослідження, вважається, що вдосконалення системи оподаткування прибутку потребує комплексного підходу:

1. Для платників єдиного податку за використання праці найманих працівників без належного оформлення трудових відносин посилити відповідальність.

2. Створити стимули для місцевих органів влади в зацікавленості розвитку малого бізнесу на їх територіях.

3. Зробити диференційованим (в межах року) граничний обсяг виручки від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг, прив’язавши його або до індексу мінімальної заробітної плати, або до індексу інфляції.

4. Аналогічно до попереднього пункту, запровадити диференційовані (в межах року) ставки оподаткування. Не слід забувати, що головна ціль спрощеної системи оподаткування – це не зниження податкової ставки, а скорочення витрат і часу на ведення бухгалтерського та податкового обліку.

Результатом реформи спрощеної системи оподаткування повинна бути збалансована податкова політика, яка буде допомагати розвитку малого підприємництва й буде важливим стимулом для детінізації сфери малого підприємництва та економіки в цілому.

Список використаних джерел:

1. Г. Сайченко «Економічні науки». – Серія «Облік і фінанси». – Випуск 9 (33). – Ч. 2. – 2012.]

2. Небава М.I. Тенденції розвитку малого бізнесу в умовах нового податкового кодексу / М.I. Небава, Ю.І. Черкасова // Економіка та управління підприємствами. – 2011. – №1 – С. 87–89.

3. Податковий кодекс України № 4014-VI від 04.11.2011 р.

4. Державна податкова адміністрація України: [Електронний ресурс].    – Режим доступу: http://www.sta.gov.ua

5. Doing Business in Ukraine. World Bank Group // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.doingbusiness.org/data/exploreeconomies/ukraine/#paying-taxes