СУТНІСТЬ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ В ЕКОНОМІЧНОМУ РОЗВИТКУ АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ОДИНИЦЬ

Юрченко О.М., Голишевська Л.В.

Місцевий бюджет являється основним грошовим фондом. Місцевий бюджет є органом місцевого самоуправління, вони забезпечують фінансовий розвиток територій держави, виявляють ефективність впливу місцевих органів влади на розвиток економічного потенціалу їхніх територій. В Україні місцевий бюджет являється соціальним направленням, що обумовлено значними об’ємами розподілення фінансових ресурсів на фінансування закладів освіти, охорони здоров’я, соціального захисту і соціального забезпечення, житлово-комунального господарства при незначному рівні фінансування економічних і екологічних статей витрат.

         Ефективність функціонування місцевих бюджетів залежить від науково розроблених і практично реалізованих цілей, задач, функцій, принципів їх функціонування і розвитку [4, Стор. 12].

Проблеми функціонування місцевих бюджетів знайшли відображення у працях багатьох вітчизняних і зарубіжних вчених. Так, питанням місцевих бюджетів, як фінансової основи діяльності органів місцевого самоврядування присвячені роботи Т. Боднарука, С. Буковинського, О. Василика,В. Дем’янишина, М. Долішного, Б. Кваснюка, О. Криленко, Т. Ковальчука,  В. Опаріна, В. Федосова, С. Юрія та інші [3, Стор. 91].

Наявність місцевих бюджетів закріплює економічну самостійність місцевих органів самоврядування, активізує господарську діяльність, дозволяє розвивати їм інфраструктуру на підвідомчій території, розширювати економічний потенціал регіону, виявляти та використовувати резерви фінансових ресурсів.

Оскільки місцевий бюджет є дійовим інструментом реалізації повноважень органів місцевого самоврядування, за його допомогою можна стимулювати соціально-економічний розвиток регіонів.

У сучасних демократичних суспільствах багаторівневі бюджетні системи завжди виступають результатом пошуку компромісу між самостійністю регіонів і необхідністю міжрегіонального вирівнювання умов життя, що дістає відображення в розподілі держаних функцій між центральними та місцевими органами влади, компетенцій щодо надходження коштів до відповідних бюджетів.

Склад доходів місцевих бюджетів, форми мобілізації ресурсів до місцевих бюджетів залежать від системи і методів господарювання, а також від завдань, що вирішує суспільство у той чи інший період.

За період 2009 – 2011 рр. частка місцевих бюджетів у доходах Зведеного бюджету України коливалася від 23,1% до 33,5 %. Це певною мірою свідчить про те, що зростає рівень залежності місцевого бюджету від державного [3, Стор. 93].

Слід зауважити, що основою фінансово-матеріального забезпечення місцевих громад, відповідно до закону України “Про місцеве самоврядування в Україні ”, є місцеві бюджети. До прийняття Бюджетного кодексу України бюджетні відносини регулювалися відповідним законом, у якому було використано основні принципи минулої системи фінансів. За такої системи міжбюджетні відносини формувалися за традиційною моделлю бюджетної “матрьошки”, суть якої полягала в тому, що Міністерство фінансів України визначало “правила гри” та безпосередньо обсяги міжбюджетних трансфертів до бюджетів Автономної Республіки Крим та областей [3, Стор. 95].

За нинішніх умов серйозною проблемою залишається невідповідність закладеної в розрахунки міжбюджетних трансфертів методики вирівнювання фінансового ресурсу та реальних потреб місцевих бюджетів.   

         В умовах розвитку економіки України покращується система місцевих бюджетів. Вона має здійснюватись на основі комплексного економічного і правового аналізу їх функціонування з метою розробки нових підходів по вдосконаленню їх побудови. Місцеві бюджети повинні виступати ефективним регулятором громадського виробництва в масштабах конкретної території, сприяти ефективному і обґрунтованому розвитку економіки, стимулювати “поновлювати” підприємницьку діяльність і збільшення об’ємів розподілених державних ресурсів держави.

         Необхідним є створення нового механізму функціонування місцевих бюджетів. Забезпечення фінансової самостійності місцевих органів влади, стимулюючих ріст фінансового потенціалу територіальної освіти, уменшення диспропорції в соціально-економічному розвитку адміністративно-територіальних одиниць. Реформування системи місцевих бюджетів повинно відбуватись при одночасному удосконаленню міжбюджетних відносин.

         Отже, створення обґрунтованої моделі збалансованих місцевих бюджетів, системи оцінки їх фінансової стійкості, ринку недоотримання доходів і недофінансування витрат, введення обґрунтованих показників оцінки податкового потенціалу адміністративно-територіальних одиниць виступає новим етапом комплексного і систематичного розвитку як місцевих бюджетів, так і усіх сукупностей систем місцевих фінансів в Україні.

Список використаної літератури

1. Севостьянов Н. Особливості і обліку доходів та видатків місцевих бюджетів //Н. Севастьянов/ Бюджетна бухгалтерія – 2012 – вип. №8 – С.12-17

2. Скарга М. Формування відмінностей у соціально-економічному розвитку території //М. Скарга/Економіка України – 2011 – вип. №4 – С.77-87

3. Тулай О. Тенденції формування доходів місцевих бюджетів //О. Тулай/ Світ фінансів – 2011 – вип. №4 – С.91-100

4. Усков І.В. Економическая роль, функции и принципы построения местных  бюджетов в Украине //І. Усков/ Агросвіт – 2011 – вип. №8 – С.12-17