ДЕРЖАВНИЙ БЮДЖЕТ ЯК ЦЕНТРАЛЬНА ЛАНКА У СИСТЕМІ ФІНАНСОВИХ ПЛАНІВ

Кельман О.В., Голишевська Л.В.

Бюджетна система є важливою складовою фінансової системи і основним механізмом здійснення фінансової політики держави. Саме за допомогою бюджету держава концентрує певну частку валового внутрішнього продукту і централізовано розподіляє її на розвиток національної економіки, для потреб соціального захисту населення, утримання органів державної влади й управління, оборони країни тощо.

Проблемами впливу доходів державного бюджету  на соціально-економічний розвиток  займаються  вітчизняні та зарубіжні вчені. Серед яких В.В. Буряковський, О.Д. Василик, В.Г. Демянишин, Ю.В. Пасічник, І.В. Сало, І.Я. Чугунов, С.І. Юрій. А також немалий вклад у розвиток впливу доходів державного бюджету внесли: В.Д. Андрєєв, Ф.Ф. Бутинець, В.М. Жук, П.В. Мельник, В.С. Рудницький, В.В. Сопко, І.Б. Стефанюк, В.О. Шевчук,

Л.К. Царьова та інші. Водночас у зв’язку зі стрімкою динамікою економічної системи, появи нових тенденцій розвитку національної економіки ця проблематика потребує постійних напрацювань[1,2].

Реалізація Програми економічних реформ Президента України на 2010 – 2014 роки дозволила стабілізувати загальну ситуацію в Україні та відновити позитивну динаміку економічного зростання, що мало змогу забезпечити  стабільне виконання дохідної частини Державного бюджету України у поточному році. За січень – березень 2012 року надходження до загального Державного бюджету України зображено на рис. 1[4].

Рис.1. Порівняльний графік надходжень до держбюджету

за січень-березень 2011 та січень-березень 2012 рр.

Складність економічних відносин, що мають місце у процесі бюджетного забезпечення соціально-економічного розвитку, вимагає більш детального вивчення характеру та напрямів таких відносин. Державний бюджет України як системи прямо чи опосередковано впливає на всі процеси, які відбуваються у соціальній та економічній сферах суспільства. З даної точки зору бюджет являє собою розпис доходів і видатків держави, який затверджується органами законодавчої представницької влади у вигляді закону. Бюджет виконує основну роль регулятора економічних процесі. Як фінансовий план бюджет відображає виконання всіх функцій держави: економічну, соціальну, військову міжнародну політику держави.

Оскільки джерела доходів бюджету та соціально-економічний розвиток досить багатофакторні, виникає складність у визначенні взаємозв’язку між ними. Визначення даної залежності звичайним аналітичним або  графічним методом може показати лише їхні динамічні  зміни. Це дозволяє визначити вплив обсягу перерозподіленого ВВП на темп соціально-економічного розвитку країни[1].

Аудит ефективності використання бюджетних коштів для підтримки та розвитку аграрного сектора економіки України є одним з основних методів контролю  виконання державного бюджету в системі фінансових планів, здійснюваних органами фінансового контролю закордоном. При проведенні аудиту ефективності  варто керуватись тим, що в процесі перевірки не ставиться завдання дати загальну оцінку ефективності роботи контролюючого органу державної влади або одержувача державних засобів. Тому неможливо знайти прийнятий спосіб  такої оцінки через складність і різномастість сфер їхньої діяльності, перевірці піддаються, як правило, конкретні сфери або аспекти їхньої діяльності відповідно до поставлених цілей[2].

У статті 1 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджет – це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади Автомної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування  протягом бюджетного періоду. В цій статті Бюджетного кодексу України визначається також, що закон про державний бюджет – це закон, який затверджує Державний бюджет України та містить положення щодо забезпечення його виконання  протягом бюджетного року. У зазначених законодавчих визначеннях  розкрито не тільки економічну  характеристику бюджету як фонду коштів, а саме його правову природу як плану утворення та використання фінансових ресурсів, як одного з видів фінансово-планових і водночас різновиду фінансово-правових актів. Крім того законодавець чітко визначив, що закон про Державний бюджет України містить не кількісні показники доходів і видатків бюджету, а й правові норми, які безпосередньо стосуються  забезпечення виконання бюджету, а саме – наповнення його доходами та здійснення відповідних видатків[5].

Прогнозування розміру доходів державного бюджету в системі фінансових планів було й залишається науковим завданням за будь-яких економічних умов і особливо в період фінансово-економічної нестабільності. Передбачення майбутніх розмірів надходжень податків і зборів до державної казни дає змогу уряду країни ефективно керувати видатковою частиною держбюджету. У свою чергу. для якісного прогнозування надходжень податків до державної скарбниці важливо ідентифікувати чинники, які здійснюють вплив на розміри податкових надходжень, і ступінь впливу кожного з них[2].

Отже, взаємозв’язок доходів до державного бюджету, в системі фінансових відносин,  у забезпеченні соціально-економічного розвитку існує щільна залежність між величиною коштів, що освоюється державним бюджетом, та темпом економічного зростання. Разом із тим, основною проблемою, що стримує економічний розвиток, є екстенсивний тип освоєння ресурсів, у тому числі тих, що утворилися внаслідок перерозподілу. Основною проблемою такої ситуації є недосконала структура державних доходів.

 

                                                                           

Використана література:

1.     Клівіденко Л.М. – Вплив доходів державного бюджету на соціально-економічний розвиток України // Формування ринкових відносин – 2011 - вип. №6 – ст. 46-49.

2.     Леонтович С.П. – Аудит ефективності використання коштів державного бюджету України // Формування ринкових відносин – 2011 – вип. .№6 – ст. 126-130.

3.     Мартинюк В.П. – Факторний аналіз чинників впливу на розміри податкових надходжень до державного бюджету України // Фінанси України – 2011  – вип. №1 – ст. 40-51.

4.     Рудич А. – Виконання  державного бюджету України за доходами у січні-березні 2012 року // Казна України – 2012 - вип. №2 – ст. 4-5.

5.     Ющенко І. – Правова природа закону України про державний бюджет// Підприємство, господарство, право – 2011  – вип. №5 - ст. 90-93.