Кашина О.О., Митюк О. А.

Вінницький торгівельно-економічний інститут КНТЕУ

наук. кер. доц. Бабчинська О.І.

Вінницький торгівельно-економічний інститут КНТЕУ

ІМІДЖ МЕНЕДЖЕРА ЯК СКЛАДОВА ФОРМУВАННЯ УСПІХУ ОРГАНІЗАЦІЇ

Сьогодні формування іміджу компанії на ринку є одним із елементів успіху її діяльності. В свою чергу імідж менеджера виступає структурним елементом загального корпоративного іміджу організації та один з чинників перемоги у конкурентній боротьбі. Імідж найбільш візуально проявляється в ділових і особистісним якостям людини, завдяки яким можна забезпечити комфортну та дружню атмосферу для роботи колективу. Діяльність менеджера на пряму пов’язана зі спілкуванням не тільки з персоналом, а й з клієнтами. Тому досить важливою складовою іміджу є думка про вас як про керівника. якостей

Дослідження природи, структури та факторів формування іміджу займались такі фахівці з менеджменту як А. Андерсон, Б. Джи, П. Друкер, Т. Бурцева, В. Шкардун, в працях з соціології дане питання розглянуте в роботах С. Ананьєвої, А. Бінецького, С. Лісовського, психологічні аспекти висвітлені в праця В. Лозниці, О. Перелигіної, Г .Почепцова.

Метою даної статті є вивчення особливостей, функцій та ролі іміджу в діяльності менеджера.

Під особистим іміджем розуміють образ людини, як правило, авторитетний, соціальний статус, що має високу (позитивну) оцінку оточуючих. Так, якщо менеджер сприймається людьми як респектабельна людина, то про нього говорять, що у нього «є імідж» [1, с.338].

Імідж - це заявлена ​​ідеальна позиція, тобто така, яку особистість або організація спланували і мають намір просувати чи просувають [2, c.25]. В свою чергу імідж менеджера має бути гнучким та виявляти певний рівень ситуативності, тобто залежності від конкретних умов, потреб, часу. Слід пам’ятати, що взагалі «імідж – це стійке уявлення»  про особистість керівника, який формується протягом певного часу та служить уявленням про роботу менеджера. Під гнучкістю у даному контексті слід розуміти зміну акцентів в структурі іміджу менеджера у відповідності до вимог зовнішнього середовища, можливість адекватно реагувати та діяти у мінливому середовищі, зберігаючи при цьому власну індивідуальність.

В свою чергу іміджу організації необхідний для того, щоб люди усвідомлювали й оцінювали її роль в економічному, політичному і соціальному житті конкретної місцевості або країни в цілому. За допомогою іміджу організація робить сприятливе враження про себе не тільки серед своїх службовців, але й у більш широкому масштабі - серед людей, що узагалі не мають ніякого стосунку до неї або до її продукції.

Загалом імідж поєднує в собі ряд внутрішніх і зовнішніх факторів, які відображають погляди на компанію в цілому, чи на окремого менеджера з позицій: зі сторони свого я, так із сторони інших, зі сторони реалій; і зі сторони бажань. Імідж являється комплексним поняттям, тому аналізувати його можна, виходячи з різних перспектив. Зазначимо основні позиції з точки зору функціонального підходу до іміджу:

-        дзеркальний - притаманний нашому уявленню про себе;

-        поточний - характерний для погляду збоку;

-        бажаний - відображає те, до чого ми прагнемо.

-        корпоративний - організації в цілому;

-        множинний - утворюється за наявності низки незалежних структур замість єдиної корпорації [3, c. 86 ].

Чітке розуміння функції іміджу дає можливість правильно визначити своє ставлення до іміджелогії, сприяє серйозній роботі над своїм виглядом як самостійно, так і з залученням фахівців.

Взаємозв’язок «імідж керівника – імідж організації» відображає вплив іміджу керівника на загальний корпоративний імідж, що виявляється у виникненні «ефекту ореолу». Оптимальний обмін інформації між організацією та зовнішнім середовищем реалізується за допомогою комунікативної функції. Внутрішні функції іміджу менеджера складаються з номінативної, нормативної, мотиваційної та функції соціального впливу.

Цілісність іміджу залежить від внутрішньої психологічної узгодженості його соціально-психологічних компонентів (емоційної спрямованості особистості, поведінкових реакцій, проявів характеру, наявних ділових якостей) та виявляється в узгодженні власних уявлень з цілями організації, пошуку засобів для вирішення управлінських завдань, вербальних та невербальних компонентах спілкування.

Імідж організації потрібний для того, щоб впливати на почуття людей, причому на такі механізми психіки, щоб людина відгукувалася навіть на просте згадування про фірму, яка у повсякденному житті мало турбує. Для досягнення такого іміджу менеджер повинен докладати неабияких зусиль, тому що відома компанія має асоціюватись не тільки з відомою продукцією, а й з її керівниками.

Отже, імідж менеджера формується в процесі функціонування організації. Що дозволяє комплексно підходити до процесів створення та удосконалення іміджу управлінця, враховуючи професійні та особистісні імідже-утворюючі фактори. Чим помітніше прояв у типовому іміджі менеджера його самобутніх характеристик, що сприяють досягненню сталого ділового успіху, тим яскравіше він постає перед людьми як особистість, яка заслуговує особливої ​​уваги, тим  більше уваги звертається на компанію в якій він працює.

Література:

1. Скібіцька Л.І. Організація праці менеджера: навч. посібник. / Л.І. Скібіцька. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 360 с.

2. Квеско Р.Б. Имиджелогия: учебное пособие / Р.Б. Квеско, С.Б. Квеско. – Томск: Изд-во Томского политехнического университета, 2008. – 116 с.

3. Дуднєва Ю.Е. Імідж керівника як управлінська та соціально- психологічна категорія / Ю.Е.Дуднєва, О.І. Кір'ян // Вісник національного технічного университету «ХПІ». - №15. – 2012. – С. 83-88.