Ромашова С.В.

Науковий керівник ст. викл. Євсєєнко В.О.

Донецький державний університет управління

Проблеми впровадження управлінського обліку на українських підприємствах

 

Без добре налагодженої системи управлінського обліку і звітності на всіх рівнях управління ефективна робота сучасного підприємства неможлива.  Підвищена увага до управлінського обліку зумовлена факторами,  специфічними для сучасного бізнесу:  постійне зростання концентрації капіталу;  високий рівень внутрішньої та зовнішньої конкуренції;  непередбачуваність інфляційних рухів навіть в країнах зі стабільними грошовими системами; значне збільшення виробничих витрат. Очевидно, що традиційних методів бухгалтерського обліку вже недостатньо.

Проблема створення управлінського обліку у сучасний період набуває особливої актуальності як для науковців, так і для практиків. Дедалі більше керівників сьогодні усвідомлюють зміст системи управлінського обліку і необхідність створення на своїх підприємствах систем управлінського обліку (СУО) та звітності. Управління підприємств чимраз частіше приділяє пильну увагу внутрішнім резервам підвищення ефективності через посилення конкуренції та зростання нестабільності зовнішнього бізнес-середовища. Чільне місце у переліку таких резервів займає управлінський облік.

Сьогодні в економічних дослідженнях використовуються різні розробки та пропозиції,  присвячені питанням впровадження управлінського обліку на підприємства та його ролі, а саме роботи І.  Бєлоусової,  Л.  В.  Нападовської, С.Ф. Голова, В.В. Сопко, О.О. Короловича та ін. Проте поряд із важливими науковими результатами щодо методики і організації управлінського обліку все ще залишаються невирішеними проблеми в основному його практичного використання.

В сучасний період на більшості підприємств України управлінський облік ще не сформувався як цілісна система збору, аналізу, інтерпретації і представлення корисної інформації менеджерам підприємства з ціллю прийняття на її основі оперативних,  тактичних та стратегічних рішень. Відсутня єдина методична база формулювання управлінського обліку як системи. 

Управлінський облік на підприємстві – це система, що забезпечує керівну ланку фірми інформацією, необхідною для прийняття рішень та ефективного управління. Закономірність впровадження таких систем обумовлюється тим,  що, інші види обліку,  які вже існують на підприємстві, насамперед, бухгалтерський та податковий, не спроможні забезпечити керівників необхідною і достатньою інформацією для прийняття та обґрунтування ділових рішень. Нерідко однією з причин недостатньо успішного розвитку підприємства є те, що її керівники просто не знають, який з видів діяльності або підрозділів є найбільш прибутковим і, що є найважливіше [1].

Значним недоліком сучасної системи управління є розмежування різноманітних служб підприємства, які працюють незалежно один від одного і мають вузьку спеціалізацію: у планового відділу, бухгалтерії, відділу маркетингу, виробничому відділі та ін. Водночас єдиною і основною метою діяльності перелічених структурних підрозділів у сучасний період повинно бути забезпечення виживання підприємства і його довгострокове економічне зростання.

Суттєвим гальмом поширення управлінського обліку в країні залишається відсутність чіткого визначення переліку складових цього обліку. Завдяки управлінському обліку бухгалтер за потребою, крім власне обліку та калькулювання собівартості продукції, займається нормативним плануванням,  економічним аналізом та підготовкою управлінських рішень [2].

Однак найбільші складності для успішного впровадження управлінського обліку обумовлені особливостями діяльності окремих ланок народного господарства.  При цьому мають бути враховані конкретні методичні підходи,  які б дали змогу побудувати облік витрат та систему бюджетування відповідно до технології, узгодити з функціями витрат,  а також запропонувати такі методи,  які б допомогли створити належну систему контролю витрат [3].

Система управлінського обліку накладається на організаційну структуру, яка сформувалася на підприємстві. Тому ефективність цієї системи багато в чому залежить від ефективності організації підприємства. Часто вдосконалення системи управлінського обліку повинно супроводжуватися,  зі змінами в організаційній структурі підприємства [4].

Отже основними проблемами, що заважають впровадженню управлінського обліку на підприємствах, є вплив адміністративної системи; розмежування спеціалізації різноманітних служб підприємства; відсутність чіткого обґрунтування його складових; податкова політика,  що сприяє збільшенню витрат з метою зменшення оподатковуваного прибутку та ін.

Тому для успішного впровадження системи управлінського обліку на підприємствах України необхідні: спеціальні ресурси для реалізації цієї задачі – багато витрат і часу; фахівці, бажано власних,  які у яких є такий досвід; активна участь керівництва у процесі постановки управлінського обліку.

Література:

1.     Массик Н.Р. Окремі питання впровадження управлінського обліку та його розвитку в Україні / Н.Р. Массик // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/chem_biol/nvnltu/15_1/249_Massyk_15_1.pdf.

2.     Бєлоусова І. Роль управлінського обліку /  І.  Бєлоусова //  Бухгалтерський облік і аудит. –  2005. – № 4. – С. 34.

3.     Довжик О.О. Роль управлінського обліку та проблеми його впровадження на підприємствах/ О.О. Довжик // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/chem_biol/vpdaa/2012_2/174.pdf.

4.     Королович О.О. Впровадження управлінського обліку як інтегрованої інформаційної системи/ О.О. Королович // [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/Vnulp/Menegment/2012_722/22.pdf.