Экономические науки / 7.Учет и аудит

 

Доцент ,к.пед.н. Лобачева І.Ф. Фаренюк О.П.

 

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Стратегічний аналіз витрат як передумова підвищення рівня конкурентоспроможності підприємства

 

В сучасному динамічному ринковому середовищі для досягнення і збереження належного рівня конкурентоспроможності в довгостроковій перспективі підприємствам необхідно здійснювати ґрунтовний аналіз зовнішнього та внутрішнього середовища його функціонування. Важливою складовою цього аналізу є стратегічний аналіз витрат, суть і завдання якого полягають у тому, щоб дослідити власну внутрішню структуру витрат підприємства з метою порівняння її з витратами конкурентів. Загальновідомо, що діяльність будь-якого виробничого підприємства пов’язана із витратами, але виживають і розвиваються лише ті підприємства, витрати яких дозволяють працювати прибутково й утримувати відповідні конкурентні позиції на ринку. Тому питання необхідності використання стратегічного аналізу витрат набуває особливої актуальності та потребує наукового дослідження.

Проблемі стратегічного аналізу витрат присвятили свої праці зарубіжні вчені Говіндараджан В., Портер М., Стрікленд А.Дж., Томпсон А.А., Шанк Дж та ін. У вітчизняній літературі це питання розглядають такі науковці як Володькіна М.В., Головко Т.В., Кравченко О.С., Міщенко А.П., Сагова С.В, спираючись на наукові розробки зарубіжних авторів.

Нашою метою було дослідження особливостей застосування стратегічного аналізу витрат для підвищення рівня конкурентоспроможності підприємств у сучасних умовах.

Стратегічний аналіз витрат передбачає порівняння витрат підприємства з його основними конкурентами на всьому ланцюгу, починаючи з купівлі сировини і завершуючи цінами, сплаченими за товар кінцевими споживачами [1, с.96]. Цей аналіз має розглядати стратегічні питання та інтереси. Тому необхідність у його застосуванні виникає за умови прагнення підприємства посилити свою конкурентну позицію за рахунок оптимізації чи скорочення витрат у довгостроковій перспективі. Підприємство, витрати якого є нижчими порівняно із витратами виробників аналогічної продукції, має можливість реалізовувати товар за нижчою ціною, ніж конкуренти, і таким чином розширювати свою частку ринку, або отримувати вищий прибуток, продаючи продукцію за встановленою на ринку ціною.

Використання стратегічного аналізу витрат є особливо важливим при виробництві товарів широкого вжитку, коли всі продавці пропонують покупцям товари з однаковими споживчими властивостями, то цінова конкуренція відіграє важливу роль, тобто на ринку лідирують підприємства з низькими витратами. На величину витрат виробництва впливають темпи інфляції, зміна обмінних курсів іноземних валют, вартість транспортних послуг і вартість каналів розподілу та ін.

Зарубіжні та вітчизняні вчені переконані, що стратегічний аналіз витрат необхідно здійснювати на основі концепції вартісного ланцюга, запропонованої М. Портером. Згідно з теорією М. Портера [2, с.485], вартісний ланцюг підприємства є набором взаємоузгоджених видів діяльності, що починається із забезпечення сировиною, продовжується у процесі виробництва продукції та завершується просуванням її на ринку до кінцевого споживача. Підприємству необхідно порівняти свій вартісний ланцюг з ланцюгом конкурентів, що, на наш погляд, доцільно здійснювати у визначеній послідовності. Перш за все слід побудувати систему загальних вартісних ланцюгів з виробництва продукції та вартісний ланцюг підприємства. Після цього розподілити витрати за видами діяльності, вивчити взаємозв’язки між ланками вартісного ланцюга і проаналізувати витрати підприємства. На наступному етапі потрібно представити результати стратегічного аналізу витрат і дослідити фактори, що впливають на усі види діяльності підприємства. Завершальним етапом стратегічного аналізу загального вартісного ланцюга з виробництва продукції є виявлення конкурентних переваг і обґрунтування альтернативних шляхів зниження витрат.

Для того, щоб досягнути найбільш реальних і об’єктивних результатів стратегічного аналізу витрат для підприємства необхідно визначити певну логічну послідовність його здійснення. На наш погляд, цей аналіз доцільно проводити, дотримуючись таких етапів:

1.     Порівняти сукупні витрати та ціни на продукцію підприємства, та побудувати системи вартісних ланцюгів з виробництва продукції.

2.     Розподілити витрати за видами діяльності, вивчення взаємозв’язків між ланками вартісного ланцюга і аналіз витрат підприємства-виробника та конкурентів.

3.     Представити результати стратегічного аналізу витрат підприємства, при цьому виявити та обґрунтувати альтернативні шляхи зниження витрат.

4.     Обрати оптимальний варіант заходів щодо зниження витрат та оцінити запропоновані варіанти.

Розроблення і впровадження стратегічного аналізу витрат в практичну діяльність підприємств слід здійснювати з урахуванням як специфіки технологічних процесів, характерних для підприємств окремої галузі, так й організаційної структури, стилю управління та корпоративної культури, що можуть будуть різними для підприємств однієї галузі [3, с.107]. Зокрема на підприємстві необхідно забезпечити:

1. Узгодженість системи стратегічного управління витратами із системою стратегічного управління підприємством та її складовими підсистемами.

2. Здатність вибирати і застосовувати такі методи та способи, що сприяють підвищенню ефективності стратегічного аналізу витрат.

3. Доступність інформації про витрати, що відображатиме реальний стан справ на підприємстві в просторі та часі, для усіх рівнів управління підприємством. Тобто для кожного етапу стратегічного аналізу витрат має бути представлена необхідна йому інформація про витрати, а також управлінський апарат різних рівнів повинен бути забезпечений лише необхідною та достовірною інформацією про витрати на підприємстві.

4. Мінімально необхідний рівень витрат для ефективного функціонування системи стратегічного аналізу.

Отже, чим нижчі витрати підприємства порівняно з конкурентами, тим сильнішою є його конкурентна позиція. І навпаки, чим більше витрати підприємства перевищують витрати безпосередніх конкурентів, тим слабшим є його становище на ринку. Тому забезпечити належний рівень конкурентоспроможності підприємства у довгостроковій перспективі можна шляхом впровадження заходів, спрямованих на зниження витрат, за результатами порівняльного аналізу витрат підприємства і конкурентів. Стратегічний аналіз витрат, проведений у логічно визначеній послідовності, дає змогу визначити не лише величину та структуру витрат підприємства, а й дослідити реальні причини їх виникнення на основі видів діяльності.

 

Література:

1.       Томпсон А. А. Стратегический менеджмент. Искусство разработки и реализации стратегии: учеб. для вузов / А. А. Томпсон, А. Дж. Стрикленд; пер. с англ. под ред. Л. Г. Зайцева, М. И. Соколовой. – М. : Банки и биржи, ЮНИТИ, 2008. – 172 с.

2.       Портер М. Международная конкуренция. Конкурентные преимущества стран / Майкл Портер; [пер. с англ. под ред. В. Д. Щетина]. – М.: Международные отношения, 2003. – 896 с.

3.       Костецька Н. І. Теоретичні основи стратегічного аналізу витрат / Н. І. Костецька // Інноваційна економіка. – 2011. – № 7(26). – С. 106–109.