К.е.н., доцент Яковишина Н.А., Григулець Л.В.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ

Основні напрямки модернізації системи бухгалтерського обліку в бюджетних установах відповідно до міжнародних стандартів

 

За умов переходу України до ринкової економіки, питання  модернізації системи бухгалтерського обліку в бюджетних установах  посідає досить важливе місце у процесі регулювання державного економічного розвитку. Маючи досить налагоджену систему державного бухгалтерського обліку, необхідним є визначення пріоритетних напрямків її удосконалення для більш ефективного та якісного  її функціонування, що зумовлює актуальність питання та вказує на необхідність даного дослідження. У своїй роботі ми визначили ряд питань, щодо удосконалення системи бухгалтерського обліку у бюджетних установах, беручи до уваги міжнародний досвід та світові стандарти.

Метою дослідження є обґрунтування необхідності модернізації бухгалтерського обліку в бюджетних установах та визначення основних напрямків щодо розвитку та вдосконалення системи бухгалтерського обліку в державних установах та організаціях.

 На сучасному етапі реформування нормативно-правової бази щодо обліку та контролю використання бюджетних коштів центральне місце займають органи державного сектора, переважаючу частку в структурі якого займають бюджетні установи.

Саме тому, необхідно зазначити, що згідно зі ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетна установа – це орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена органами державної влади, органам влади АРК чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок державного бюджету чи місцевих бюджетів.[1]

Міжнародна практика обліку в державному секторі свідчить, що процес реформування  фінансового управління було зосереджено на розвитку класифікацій доходів і видатків для бюджетних цілей. Уряди намагалися встановити зв’язки між системою обліку витрат та існуючою системою камерального фінансового обліку з одинарним записом. Набуваючи досвіду при використанні цих систем, все більше й більше територіальних органів дійшли висновку, що потрібно впроваджувати цілісні та інтегровані системи управління фінансами, які складаються за методом нарахувань.  Метод нарахувань сприяє розширенню управлінських можливостей , а також надає повну інформацію про державні активи й зобов’язання. Разом із тим метод має один великий недолік, що заважає багатьом країнам його використовувати, - складність і трудомісткість порівняно з простою реєстрацією касових потоків, коли все це роблять на  основі виписок. Тому метод нарахувань повинен бути жорстко регламентованим.[3]

Проаналізувавши зазначене, чинники, що зумовлюють  удосконалення бухгалтерського обліку сектору державного управління, є: підвищення ролі держави в управлінні економікою та соціальним розвитком; необхідність у прозорій і достовірній інформації про діяльність держави ; потреби зовнішніх користувачів.[4]

Для вирішення цієї проблеми Кабінетом Міністрів України було розроблено та затверджено Постанову від 16.01.2007р. №34 «Про затвердження Стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки».

Метою цієї  Стратегії є удосконалення системи бухгалтерського  обліку  в  державному  секторі  з  урахуванням  вимог  міжнародних  стандартів.

Завданнями Стратегії  є  удосконалення методології та перехід на єдині методологічні засади бухгалтерського обліку і  звітності, а  також створення уніфікованого організаційного та інформаційного забезпечення бухгалтерського обліку.

Модернізація системи   бухгалтерського    обліку    сприятиме
удосконаленню:

-                            управління державними фінансами;

-                            системи стратегічного      бюджетного      планування      на
середньостроковий та довгостроковий періоди;

-                            системи контролю за процесом виконання бюджету;

-                            інформаційно-аналітичної системи     управління    державними
фінансами. [2]

Таким чином, процес модернізації системи бухгалтерського обліку в бюджетних установах перебуває на стадії своєї реалізації. Наслідком чого є ефективне управління державними фінансами, покращення системи бюджетного планування та контролю за процесом виконання бюджету, реформування елементів методології бюджетного обліку тощо. Завершення цього надзвичайно важливого для України процесу дасть змогу удосконалити та піднести нашу систему державного бухгалтерського обліку на високий рівень, який відповідає усім міжнародним вимогам та стандартам, щодо ведення обліку в секторі державного управління.

Література:

1.                        Бюджетний кодекс України від 21.06.2001 р. – Х.: ТОВ «Одісей», 2006. – 104с.

2.                        Про затвердження Стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки: Постанова КМУ від 16.01.2007 № 34.

3.                        Левицька С. Окремі питання реформування бюджетного обліку: стратегія модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі // Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. – №6. – С.34.

4.                        Сушко Н.І. Адаптація термінології міжнародних стандартів бухгалтерського обліку до потреб сектору державного управління // Фінанси України. – 2006 – №8. – С. 132-136.