“Экономические науки” /7. Учет и аудит

 

К.є.н., доцент Гейєр Е.С., студентка Алфімова Г.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Важливість формування облікової політики у малому бізнесі

 

Малий бізнес традиційно є основою соціально-економічного розвитку капіталістичних систем. Його внесок у ВВП західних країн досягає 40-50% [1]. У малому бізнесі зайнято більше 50% населення Європи і 90% населення США [2]. Однак, в даний час цей сегмент не відіграє суттєвої ролі у забезпеченні економічного зростання в Україні. Його частка у ВВП становить лише 5-6% [3]. Досвід країн з розвиненими ринковими відносинами свідчить про те, що важливою складовою у діяльності будь-якого підприємства є уміло сформована облікова політика.

Актуальність питання формування облікової політики пояснюється тим, що вона визначає ідеологію економіки підприємства на тривалий період, сприяє посиленню обліково-аналітичних функцій в управлінні підприємством, дає змогу оперативно реагувати на зміни, що відбуваються у виробничому процесі, ефективно пристосовувати виробничу систему до умов зовнішнього середовища, знизити економічний ризик і добитися успіхів в конкурентній боротьбі.

Мета моєї роботи – розкрити важливість формування облікової політики у малому бізнесі.

Ефективна та раціональна організація бухгалтерського обліку на підприємстві, починається з розробки облікової політики. Облікова політика підприємства є основою внутрішнього регулювання обліку та для набуття нею нормативного статусу, її формалізують у вигляді наказу по облікову політику.

Значення облікової політики часто недооцінюється в практичній діяльності. Більшість керівників та бухгалтерів не розуміють значення та всіх можливостей облікової політики. Про це свідчить те, що один з найважливіших внутрішніх документів підприємства – наказ про облікову політику – часто носить лише формальний характер[4].

На основі правильно обраної облікової політики можна сформулювати ефективну систему бухгалтерського обліку, що дасть змогу відображати всі господарські операції, які пов’язані з виконанням кошторису та узагальненням даних обліку у фінансовій звітності.

Багато положень нового Податкового Кодексу негативно вплинуть на розвиток малого бізнесу. Зокрема, введення податку на нерухомість, розширення прав державних перевіряючих органів, ускладнення механізмів відшкодування ПДВ, велика кількість підзаконних актів, що ускладнюють податкову систему, і інші нововведення стануть серйозною перешкодою розвитку МП в Україні.

Облікова політика організації, будучи сукупністю способів бухгалтерського обліку, є також важливим інструментом податкового планування.

Згідно із Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” всі підприємства повинні вести бухгалтерський облік. За даними цього обліку складається вся звітність: фінансова, податкова та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник.

Облікова політика повинна охоплювати стратегічні, життєво важливі для підприємства питання, тому і вироблятися вона має на довготривалий термін. Звичайно, окремі уточнення, зміни акцентів і пріоритетів можуть бути, в деяких випадках вони навіть неминучі, проте генеральна лінія поведінки може змінюватися  лише в якихось виключних обставинах.

Згідно з наведеним вище визначенням облікову політику слід вважати інструментарієм реалізації способів (прийомів), методів бухгалтерського обліку: первинного спостереження, вартісного вимірювання, поточного групування, підсумкового узагальнення фактів господарської діяльності.

Головними причинами, що зумовлюють необхідність формування облікової політики у малому бізнесі в нашій країні, є:

1) Перехід України на національні стандарти бухгалтерського обліку, що мають своєю основою міжнародні розробки в цій галузі, передбачає надання фінансової звітності більш управлінської, інформаційної спрямованості.

2) Після відмови держави від жорстокої регламентації в обліку і впровадження в господарську практику П(С)БО у підприємств з’явились альтернативні варіанти організації обліку з багатьох напрямів господарської діяльності, а саме в вирішенні питань амортизації основних засобів і нематеріальних активів, порядку формування резервів сумнівних боргів тощо. Обраний оптимальний варіант ведення бухгалтерського обліку має бути узаконений, тобто знайти відображення в наказі про облікову політику підприємства.

3) В умовах переходу до ринкових відносин зростає інтерес зовнішніх користувачів до фінансової звітності підприємств. У свою чергу звітність повинна бути зрозумілою всім зовнішнім користувачам, які матимуть змогу порівнювати фінансові звіти не тільки підприємств однієї галузі, а й різних галузей як однієї, так і різних країн. Це необхідно для того, щоб оцінити фінансовий стан підприємств, тенденції змін результатів їх діяльності, та визначити напрями розвитку економічних взаємовідносин між виробничими системами – фірмами, які б могли стати потенційними діловими партнерами на ринку.

4) В умовах вільних, нерегламентованих ринкових відносин, коли сфера товарообігу є вкрай нестійкою успіх підприємства визначається знанням потреб ринку і стану зовнішнього середовища, в якому воно діє. Особливе місце в цьому процесі відводиться фінансовій звітності, яка є кінцевою подією облікової політики і характеризує економічну діяльність підприємства у зовнішньому середовищі. За таких умов облікова політика має управлінську спрямованість і визначає конкурентоспроможність підприємства, його потенціал у діловій співпраці, оцінює ступінь гарантованості економічних інтересів самого підприємства і його партнерів у фінансових та інших відносинах.

5) Розвиток ринкової економіки сприяє збільшенню кількості користувачів фінансової інформації. Це пояснюється тим, що кожна структура прагне знайти і утримати своє місце на конкретному ринку. Пошук пріоритетів і вибір правильної стратегії невід’ємно пов’язані із коригуванням правил, посиленням одних і послабленням значущості інших чинників, що відображується в обліковій політиці підприємства [5] .

Таким чином, формування облікової політики – важливий етап у формуванні бізнесу, оскільки від прийнятих облікових оцінок залежить зрештою  фінансовий результат підприємства. Однак, на жаль, керівництво вітчизняних підприємств не завжди надає належної уваги процесу формування облікової політики.

 

Література:

1.     Присяжнюк, П. Мал да удал [Эл. текст. данные]. – (58289 байт). – [18.03.2011]. Режим доступа:<http://fundmarket.ua/blogs/4d835f0704f54/#>.

2.     Малый бизнес в Украине занимает 5-6% ВВП [Эл. текст. данные]. – (124785 байт). – [22.03.2011]. Режим доступа: <http://ianp.com.ua/ru/news/mind/read/9087>.

3.     Там же.

4.     Журнал «Экономический анализ: теория и практика» Год выпуска: 2008 Издательство: «Финансы и Кредит» «Финанспресс» Автор: Редакция журнала; 72 с.

5.     Бутинець Ф.Ф. Малюга Н.М. Бухгалтерський облік: облікова політика і план рахунків, стандарти і кореспонденція рахунків, звітність. – Житомир: ПП “Рута”, 2001.