Сучасні інформаційні технології/ 3.Програмне забезпечення

Студентка Дячук Т.М.,  к.т.н., доцент Кузьміна О.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

Сучасні підходи до створення інформаційної системи на підприємстві

На сучасному етапі розвитку в умовах ринкової економіки зросла роль підприємств у досягненні конкурентних позицій в певній галузі народного господарства, тому досягти очікуваних  запланованих результатів можна, приділивши значну увагу проведенню маркетингових досліджень, бюджетуванню, створенню ефективних інформаційних систем управління персоналом, виробництвом, збутом тощо.

Жодна організація та підприємство не може існувати без інформаційного забезпечення, яке підвищує ефективність, швидкість та якість роботи, а також дозволяє використовувати всі необхідні ресурси для полегшення роботи персоналу. Інформаційні системи управління впроваджуються на всіх підприємствах, оскільки організації використовують у своїй діяльності інформацію, запроваджують процедури її збору, обробки, передавання тощо. Головним завданням інформаційних систем є  допомога менеджерам у прийнятті раціональних та ефективних рішень, враховуючи усі швидкі та  динамічні зміни внутрішнього та зовнішнього середовища підприємства.

Зважаючи на постійне реформування вітчизняної економічної системи, важливим фактором створення ІС є вибір підходу, яким необхідно запроваджувати інформаційну систему.

Проблемами розробки, створення і впровадження ІС на підприємстві займалися такі вчені як  А.М. Береза, В. М. Гужва, В.С. Пономоренко, Г.А. Титаренко та інші.

Для ефективного управління підприємством та прийняття правильних раціональних рішень впроваджують ІС в бізнес-процеси підприємства. Існує декілька підходів: системний, функціональний,  комплексний, процесний, динамічний, ситуаційний та інтеграційний, за допомогою яких створюються та впроваджуються ІС на підприємстві. Розглянемо детальніше найбільш поширені:

- системний підхід до створення ІС на підприємствах полягає в тому, що економічний обєкт вивчають як комплекс його взаємоповязаних частин, обєднаних єдиною метою функціонування. Він потребує дослідження внутрішніх та зовнішніх звязків. Умовою реалізації системного підходу є методологія системного аналізу [3];

- функціональний підхід полягає в тому, що створення ІС розглядається як послідовність функцій, необхідних для досягнення поставленої мети;

- предметний підхід до управління, за допомогою якого удосконалюється об’єкт чи система. На сьогоднішній день це найбільш популярний підхід, але його недолік в тому, що інвестори і менеджери, застосовуючи його, завжди тільки наздоганятимуть вчорашній день і ніколи не вийдуть на світовий рівень;

- комплексний підхід до створення ІС на підприємстві полягає у тому, що він повинен враховувати та поєднувати різнобічні аспекти (технічні, технологічні, економічні, соціальні, екологічні, організаційні, політичні, психологічні та інші), тобто забезпечувати єдність усіх складових, які не можуть реалізовуватись відокремлено;

- процесний підхід до створення інформаційних систем управління на підприємствах передбачає покрокове виконання безперервних дій, дотримання певного порядку виконання взаємоповязаних функцій управління. Також цей підхід передбачає автоматизацію не окремих функцій, а наскрізних бізнес-процесів [2].

- динамічний підхід у створенні ІС є результатом неперервного циклічного руху інформаційних потоків, головною рушійною силою якого є час;

- ситуаційний підхід у менеджменті передбачає адаптацію інформаційних систем до конкретних ситуацій;

- інтеграційний підхід реалізується як спосіб організації окремих складових ІС в одну систему, що підтримує узгоджену і цілеспрямовану їх взаємодію, забезпечуючи високу ефективність функціонування всієї ІС на підприємстві [1].

Отже, оскільки діяльність підприємства безпосередньо залежить від тієї інформаційної системи, яка буде запроваджена, то варто звернути увагу і на підходи до її реалізації. Тому, вибір підходу до створення ІС підприємства є одним з найважливіших завдань менеджерів, які відповідають за технічне забезпечення. Для того, щоб підприємство розвивалося «в ногу з часом» і його діяльність була досить результативною за рахунок впровадження ІС, керівництву необхідно ретельно вивчити усі запропоновані підходи до створення ІС, проаналізувати їх та визначити, що є найбільш ефективним для діяльності підприємства. Важливо також і те, щоб ми розуміли для чого або з якою метою створюється ІС, які мають бути вимоги до неї та де вона буде застосовуватись.

Література:

1. Босак А. О. Технологія зовнішньоекономічних операцій і міжнародні інформаційні системи: навч. посіб. / А. О. Босак, О. Ю. Григорєв, Р. Д. Бала. – Львів: Видавництво Національного університету Львівська політехніка”, 2009. – 180 с.

2. Нетреба І. О. Процесний підхід до впровадження інформаційних систем управління на підприємствах машинобудування / 377 І. О. Нетреба // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Економіка. – К., 2011. – 121/122. – С. 116–119.

3. Новаківський І. І. Інформаційні системи у менеджменті: системний підхід: навч. посіб. / І. І. Новаківський, І. І. Грибик, Т. В. Федак. – 2-е вид., перероб. і доп. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2010. – 260 с.