Дойчева К.С.

Одеська національна академія харчових технологій, Україна

Методичний підхід щодо удосконалення системи управління ефективністю діяльності підприємств

виноробної промисловості

 

Система управління як окремими об’єктами підприємствам харчової промисловості, в тому числі виноробної, так й їх діяльністю уявляє собою досить багатогранну категорію. Підходи до якої постійно змінюються, розширюються та доповнюються. Постійний розвиток даної системи, яка швидко реагує на виклики сучасного світу, а саме: підвищену динаміку та ускладнення як зовнішнього, так і внутрішнього середовища; стрімкий розвиток технологій та зростання технологічності більшості виробничих процесів визначають необхідність створення системи управління ефективністю діяльності підприємств виноробної промисловості.

На нашу думку, система управління ефективністю діяльності підприємства це сукупність технічних, організаційних, економічних методів і заходів призначених для вирішення завдань управління як різними аспектами ефективності діяльності підприємств харчової промисловості так й окремими видами їх діяльності, в тому числі виноробної. Формування ефективної системи управління з урахуванням змін зовнішнього і внутрішнього середовища, дозволяють створити сприятливі умови підвищення ефективності, а також ефективно контролювати і планувати фінанси, закупівлю, виробництво, торгівлю, логістику, обробку замовлень і інші важливі процеси життєдіяльності промислового підприємства.

Дана система, на нашу думку, повинна базуватися на окремих функціях управління діяльністю підприємства. Так, функції управління це відокремлений вид управлінської діяльності. Традиційно, виділяють наступні шість основних функцій управління: організація виробництва; планування і прогнозування; облік, контроль і аналіз; регулювання; координація; стимулювання. Послідовність виконання даних функцій забезпечує управління будь-яким об'єктом (національною економікою, галуззю, підприємством).

На нашу думку, функціями управління, які дозволяють системно охопити діяльність вже діючого підприємств як харчової промисловості, так і виноробної, - це аналіз, планування, моніторинг та контроль.

Аналіз, як функція управління ефективністю діяльності виноробного підприємства, полягає в системному підході оцінювання ефективності діяльності підприємства, що базуються на чотирьохетапному методичному підході: (аналіз рентабельності діяльності підприємства та окремих її видів; факторний аналіз рентабельності як в цілому, так і за окремими видами діяльності; аналіз ефективності використання ресурсів окремих видів діяльності підприємства за допомогою часткових показників).

Друга функція управління – моніторинг (від англ. monitor – контролювати, перевіряти), полягає в спостереженні й управленні ефективністю діяльності промислового підприємства за окремими видами. За останній час дана функція управління є дуже актуальною для діяльності промислових підприємств, тому, що моніторинг:

– це постійне спостереження за яким-небудь процесом з метою виявлення його відповідності бажаному результату або первісним пропозиціям;

– форма організації досліджень, що забезпечує безперервне надходження інформації про той чи інший об’єкт;

– цілеспрямована діяльність, пов’язана с постійним або періодичним спостереженням, оцінкою та прогнозом за станом спостерігаємого об’єкта (процесу, явища, системи) з метою його розвитку в бажаному напрямку. Процес відстеження певними методами стану системи чи явищ;

це спеціально організоване систематичне спостереження за станом об’єктів, явищ, процесів з метою їх оцінки, контролю, прогнозу;

– це система заходів, що дозволяє безперервно стежити за станом визначено об’єкта, реєструвати його найважливіші характеристики, оцінювати їх, оперативно виявляти результати впливу на об’єкт різних процесів та факторів

На нашу думку, моніторинг в контексті управління ефективністю діяльності промислових підприємства це актуальний, систематичний комплекс методів спостереження за окремими видами його діяльності з метою виявлення його відповідності бажаному результату або первісним пропозиціям, який сприяє збереженню та підвищенню ефективності діяльності підприємства.

Моніторинг ефективності діяльності підприємств, як харчової, так і виноробної промисловості включає в себе спостереження за праймаративними та конд’юзивними видами діяльності.

Праймаративні (від англ. primary основний, первинний) представляють собою основні види діяльності промислового підприємства, що значно впливають на формування його фінансового результату.

На відміну від праймаративних конд’юзивні види діяльності промислових підприємств сприяють забезпеченню нормального функціонування праймаративних видів діяльності підприємства. До конд’юзивних видів (від англ. сonducive сприяючий, сприятливий) діяльності виноробних підприємств відносяться: організаційна, інноваційна, рекламна та туристична діяльність. Для підприємств інших галузей промисловості або іншої харчової промисловості їх склад може бути іншим.

Останньою функцією управління, заснованою на функції оборотного зв’язку, є контроль, який, на нашу думку, представлений внутрішнім аудитом ефективності діяльності підприємств виноробної промисловості – це комплексний контроль за ефективністю діяльності підприємства та ефективне й раціональне використання всіх видів ресурсів підприємства, що створює передумови для спостереження і перевірки процесу функціонування та фактичного стану діяльності підприємства, а також сприяє досяганню поставленої мети, шляхом використання послідовних та систематизованих підходів щодо оцінки та підвищення ефективності.

Таким чином, все вище наведене дозволяє удосконалити систему управління ефективністю діяльності підприємств виноробної промисловості, яка буде сприяти збереженню та підвищенню ефективності діяльності підприємств даної галузі, та може бути використана для вже функціонуючих підприємств як харчової так й інших галузей промисловості.